zeeland 13 Van 183 naar 300 ha een echt natuurgebied A.S. ZONDAG valt in de omgeving niet bij iedereen goed Wet geen oplossing voor krimp Meer Zwin Malle Jantje commentaar Ruilbeurs voor modeltreinen Polder wordt bij Het Zwin getrokken 'De groene ayatollahs willen het gebied ontoegankelijk maken' STEiNHAUS mm zaterdag 25 september 2010 tmmmm m - t-c Uitbreiding van Het Zwin gebeurt vooral op Vlaams grondgebied. Burgemeester Leopold Lippens van Knokke In Veere Zoekt per direct een jongen/meisje Voor 4 - 5 doordeweekse dagen, tot half november a.s. Tel. 0118 506170 door René Hoonhorst ontruimde camping De Sandt Plaet. foto Mark Neelemans e meeste inwoners van Retranchement lopen niet weg met de plan nen voor uitbreiding van Het Zwin, weet voorzitter Bram Basting van de dorpsraad. „We zien de meerwaarde niet. Er ligt nu ook al natuur. Bovendien verdwijnt camping De Sand Plaet en daarmee economische bedrij vigheid", stelt Basting. Sjaak de Winne valt hem bij. Hij woont aan de Kanaalweg, naast De Sandt Plaet. Ook hij vindt dat Retranche ment economische compensatie moet krijgen voor het verlies van de camping. De Winne ziet weinig in de herinrichting van Het Zwin. „Er verdwijnt straks unieke natuur uit het huidige Zwin wat elders in de regio moet worden gecompen seerd. Bovendien kost de herinrich ting miljoenen euro's." De Winne hoopt dat de gemeente Sluis een kritische zienswijze over brengt. Zelf wacht hij het eind van het jaar af als ook particuliere be langhebbenden zich kunnen laten horen. „Behalve de teloorgang van het vrije uitzicht, vrees ik verzil- ting van mijn grond." Naast inwoners van Retranche ment zijn ook veel boeren en bur gers in Knokke fel tegen de uitbrei ding van Het Zwin. Burgemeester Leopold Lippens hekelde de 'groe ne ayatollahs', die het gebied on toegankelijk willen maken. Eige naar Flor Vriends van camping De Sandt Plaet is een stuk positiever over de herinrichting. Het Zwin wordt nog mooier dan het was, verwacht hij. Vriends verwijt Ne derlandse en Vlaamse overheden dan ook niet dat zijn camping het veld moet ruimen. Wel vindt hij het vervelend dat 3,5 jaar na pre sentatie van de eerste plannen er nog geen zicht is op een verhui zing van zijn bedrijf „Dit najaar vertrekken tientallen standplaats houders naar andere campings. Er is mij tot nu toe één vestigingsplek aangeboden. Die voldoet niet aan mijn eisen, zodat ik mijn gasten geen alternatief kan bieden." De laatste gasten van De Sandt Plaet moeten 1 januari 2012 weg zijn. Landbouwgrond opge ven voor natuur ligt ge voelig. Dus ook de uit breiding van het Zwin op de grens tussen België en Zeeuws-Vlaanderen oogst af keuring. Dat het om Belgische grond gaat, maakt blijkbaar niet uit. De weerstand tegen een grotere slufter in het Zwin is nog niets vergeleken met de actie tegen het plan Waterdu- nen tussen Breskens en Groe- de. Daarin worden natuur en re creatie mooi gecombineerd. Dat de dertien grondeigenaren er moeite mee hebben, is te be grijpen. Zeker zolang hun ver lies niet adequaat is gecompen seerd. Maar dat Zeeuws-Vlamin gen er bij honderden tegelijk protest tegen aantekenen, is vreemd. De combinatie van na tuur en recreatie is een van de weinige economische kansen van West-Zeeuws-Vlaanderen. Dit gebied weet nog steeds heel veel gasten aangenaam te ver rassen met de kust, de rust, en het achterland. Het grotere Zwin en de strook Waterdunen zullen die verwondering alleen maar versterken. HEINKENSZAND - In congrescen trum De Stenge in Heinkenszand wordt vandaag van 10.00 tot 15.30 uur voor de derde keer dit jaar de Zeeuwse Trein Model Ruilbeurs gehouden. Op de beurs zijn de be langrijkste schalen modeltrein aan wezig. Ook zijn er nostalgische blikken treinen en auto's in diver se schaalgroottes te bewonderen. Er is een testtafel aanwezig. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Scholen in krimpre- gio's hoeven geen wonderen te ver wachten van de nieuwe wet die het mogelijk maakt tijdelijk te klei ne scholen open te houden. Dat heeft demissionair minister André Rouvoet (Onderwijs, Chris tenunie) in de Tweede Kamer ge zegd. „Het is geen oplossing voor krimp." Tot nu toe moet elke basis school die onder de 23 leerlingen zakt dicht. Rouvoet bereidt een wetswijziging voor, die de minis ter de bevoegdheid geeft per geval te bekijken of sluiting noodzake lijk is. De kwaliteit van onderwijs moet op orde zijn en er moet op termijn zicht zijn op groei van het aantal leerlingen. Vermoedelijk redt de nieuwe wet jaarlijks lande lijk twee scholen, verwacht Rou voet. De Tweede Kamer is blij met het plan. Ook in het kader van krimp is de nieuwe wet handig, vindt Joel Voordewind (Christenunie). „Zelfs in Noord-Holland zien we krimp, dus het blijft vast niet bij twee scholen per jaar." Daar is de nieuwe wet nadrukkelijk niet voor bedoeld, waarschuwde Rouvoet. „Krimp is een structureel pro bleem. Als er geen zicht is op meer leerlingen, is en blijft het ein de verhaal." Aanpassen van de grens van 23 leerlingen ziet Rou voet niet zitten. Evenmin als het wettelijk vastleggen van een ter mijn waarbinnen een school de zaak weer op orde moet hebben. WEGENS NIEUWE COLLECTIE NU TOT 70% KORTING OP SHOWROOMKEUKENS Geopend in o.a.: GOES, Marconistraat 28 (Meubelboulevard Goes), 0113-22 70 77 MIDOELBURG, Mortiereboulevard 28 (Mortiereboulevard), 0118-60 66 90 Kijk voor overige adressen en openingstijden op www.keukenkampioen.nl 20% GOEDKOPER DAN ANDERE70PMEAKENI Alleen verkrijgbaar bij: Keuken Kampioen Tel luit je winst! Bezoekerscentrum Nederlandse zijde Plangebied Huidig Zwingebied Bos wordt gerooid Camping wordt verplaatst <m> Bestaande dijk Nieuwe dijk Permanent water Zwinvlakte (diverse niveaus) Schor Slik (meest onbegroeid) Broedvogeleilanden Duinen Strand Wandelpad Uitkijkpunt Grens Wandelvlonder I Internationale Dijk I wordt afgegraven Noordzee Uitkijkcentrum Bezoekerscentrum Vlaamse zijde r Cadzand-Bad Natuurgebied Het Zwin wordt aanmerkelijk groter gemaakt. Daarvoor wordt een deel van dé hoofdzakelijk in België liggende Willem- Leopoldpolder opgeofferd. De Internationale Dijk die deze polder van Het Zwin scheidt, wordt afgegraven en een heel nieuwe dijk wordt aangelegd. Rolant Quist bronTechnum Kop van duin wordt afgegraven I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3