Spaanse kerk miskent misbruik meningen 17 cor de jonge brieven Groene economie Stadsparkdag Waterdunen Waterdunen 2 Zeeland promotie Strooizout zaterdag 25 september 2010 door Henk van den Boom Kritische katholieken in Spanje eisen van de bis schoppen 'openheid en transparantie' in geval len van seksueel misbruik door priesters. Ze willen dat de kerk zelf een intern onderzoek instelt. De paar slachtoffers die tot dusver aangifte hebben gedaan zijn het topje van de ijsberg, aldus Carlos Sanchez Matto van de actiegroep 'Kerk zonder Misbruik'. Vorige week vrijdag werd in de provincie Valencia een 39-jarige pastoor gearresteerd op beschuldi ging van seksueel misbruik van twee misdienaars van 13 en 14 jaar. De ouders van de kinderen had den aangifte gedaan. De priester, die inmiddels uit zijn functie is ge zet, is het tweede geval in korte tijd in het bisdom Valencia. De laatste paar jaar zijn acht priesters veroordeeld. De Spaanse bisschoppen veroorde len het misbruik, maar proberen er verder zo weinig mogelijk rucht baarheid aan te geven. Kritische le kenorganisaties willen het bezoek van paus Benedictus XVI aan Spanje op 7 november aangrijpen om de aandacht van Rome te vra gen voor de problemen in het land. De paus zal onder meer de kathedraal van Antoni Gaudi in Barcelona inwijden. Kerk zonder Misbruik heeft alleen de laatste maanden al tientallen meldingen binnengekregen van slachtoffers van seksueel misbruik door reli gieuzen. Sanchez vindt het veront rustend dat in een van de meest katholieke landen ter wereld zo weinig aangiftes worden gedaan. Statistisch gezien zouden in Span je meer slachtoffers moeten zijn dan in landen als België, Duitsland of Engeland. Als de waarheid aan het licht komt, zal het Vaticaan zich doodschrikken, voorspelt Sanchez. Sanchez verklaart in de Spaanse media bang te zijn voor re presailles. Toen zijn organisatie bij het pausbezoek in 2003 dit pro bleem ook al onder de aandacht wilde brengen, werden de demon stranten opgesloten en de spandoe ken in beslag genomen. De sociale druk van de kerk is groot. Toch is er volgens de kritische katholiek wel iets veranderd. „Toen ik zeven jaar geleden begon over seksueel misbruik werd me de mond ge snoerd. Nu feliciteren mensen me." Het zwijgen over de pedofie le uitspattingen van de katholieke priesters heeft volgens deskundi gen te maken met de grote invloed die de katholieke kerk nog altijd heeft op het maatschappelijk le ven. De media, politie en justitie staan daarom huiverig tegenover het voeren van een actief opspo ringsbeleid. De belangrijkste oor zaak is echter de 'morele zelfcen suur' van de slachtoffers, schrijft Josep Torrens, oprichter van een groep kritische Spaanse katholie ken. Seksuele delicten veroorzaken schaamte. Het doen van aangifte is bovendien erg gecompliceerd. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl 'Groen' is pure winst (krant, 22 sept). Helaas verschillen ecologen met economen van mening over het begrip winst. Groene econo mie wordt te veel gepromoot door onheilsprofeten, en te weinig door wetenschappers. Bermmaaisel en uien zouden goud waard zijn, maar de productie van het enzym rubisco is experimen teel, en hooi levert voorlopig voor boeren geen goud op. Wiersma stelt 'dat een nieuw pro vinciebestuur volgend jaar niet kan weigeren opnieuw geld uit te trek ken'. Dat klinkt als een dreiging nu ver plichtingen aan te gaan, waar ande ren straks voor boeten. Hij diende begin dit jaar een plan van 30 eco- projecten in, waarvan op een of twee na er niet één financieel zelf standig blijkt. Waarom zou aan groene productie niet dezelfde eis van onafhankelijkheid gevraagd mogen worden, als aan de bestaan de industrie? Beter de bestaande Zeeuwse industrie ondersteunen naar schonere productiemethoden en stimuleren tot 'groen' onder zoek. Er lopen in de subsidie-industrie al onrendabele projecten genoeg. Hans Pollemans Singel 10, Biervliet Tijdens de druk bezochte Stads parkdag hing er ook een spandoek op 25 meter hoogte. De hoogte van de toneeltoren volgens het Visie- ontwerp. Daarvan heeft de PZC-fo- tograaf geen foto gemaakt omdat het volgens hem geen mooi plaatje opleverde. Dat waren de vele be zoekers roerend met hem eens. Me de daarom heeft de vereniging Stadspark Molenwater aan de coali tiepartijen PvdA, CDA, WD en LPM de smeekbede gedaan om nu samen met alle Middelburgers het Visieontwerp te bespreken onder het motto Is dit wat u wilt in het Molenwa ter?' Hoewel sinds de exitpoll van maart duidelijk is dat bij de helft van hun kiezers, bij de LPM zelfs tweederde, geen draagvlak is voor het visieontwerp en er geen garan tie is dat met het visieontwerp niet het Molenwater wordt geruïneerd en opnieuw 15 miljoen euro wegge gooid, willen de coalitiepartijen geen overleg met de burgers van Middelburg. Zij menen te weten wat die wil len? Caja Oldenburger Balans 13, Middelburg OudBreskenspolders had de kop moeten zijn boven het artikel van deze krant van donderdag. Dat juist nu - nu het inpassingsplan nog niet de volledige democrati sche weg heeft afgelegd - onze pro vincie een overeenkomst tekent met een recreatiebedrijf en daar mee aangeeft dat men in Middel burg in sprookjes blijft geloven, be wijst eens te meer dat men geen enkel respect heeft voor de mening van vele (West)Zeeuws-Vlamingen en al helemaal geen rekening houdt met het geworstel van de ve le direct betrokkenen. Schandelijk en beneden alle peil. Als politici geen respect hebben voor hetgeen er leeft bij de men sen die ze vertegenwoordigen, is democratie ver te zoeken! Sterkte voor allen die de bijl boven de OudBreskensPolders al zien han gen. Laat ons blijven hopen dat er 1 ok tober voldoende leden van onze Provinciale Staten bewijzen dat ze respect tonen voor de vele (West)ZeeuwsVlamingen die dit verschrikkelijk project Waterdu nen NIET willen. Guus Langeraert 't Schuttebocht 21, Oostburg Gedeputeerde Marten Wiersma wilde nog niet kwijt hoeveel geld de grond de provincie opbrengt. Mogen we in Zeeuws-Vlaanderen wel alles eten, maar niet alles we ten? W.A. Verberkmoes-Ekkenbus Brouwerijstraat 5, Groede Alles wat gedaan wordt om Zee land voor toeristen aantrekkelijk te maken, wordt in één klap te niet gedaan door Zeeuwse bedrijven die zeer hoog scoren op de vervui lersranglijst. Als het goed is weet de provincie al geruime tijd dat het slecht gesteld is met de kwaliteit van uitstoot van broeikasgassen en gevaarlijke stoffen. Waarom laat het bestuur van de provincie deze schandelijke vervuiling toe? Als dat is om enkele honderden arbeids plaatsen te behouden, dan staat dat niet in verhouding tot de ellen de die de gezondheid van een groot deel van de Zeeuwse bevol king wordt aangedaan. Provinciaal bestuur toon eens daadkracht. Ko Welleman v.d. Plasschestraat 44, 's-H. Abtskerke Worden de ambtenaren van de ge meente Hulst misschien wakker voor de winter in 2010? Gaat het zand uit hun ogen of toch maar lie ver onleefbare straten? Nu de ge meente Terneuzen het voorbeeld heeft gegeven om zoutcontainers te plaatsen in alle dorpen en wij ken, moet Hulst maar snel volgen. Toen ik in Schoonhoven in dienst was in 1954 stonden daar overal al bakken met zout. Daar zag je geen gladde gemeente. Dus gemeente Hulst: wij leven in 2010 en daar ho ren goed begaanbare wegen bij. Theo Mahu Van Speykstraat 4, Kloosterzande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 17