281 zeeland Monument 1835 1 maakt indruk op Filiaalmanager achtervolgt winkeldieven door Goes Multimediale herinnering aan slachtoffers watersnood Schade bij N57 Klachten over evenementen op Markt Goes TOEKOMST DELTAGEBIED In Nederland wordt gediscussieerd over hoe om te gaan met water. Het vierde caisson van het Watersnoodmuseum toont nieuwe opvattingen en technieken in watermanagement. Thema in elk caisson zaterdag 25 september 2010 Schouwen-Duiveland beschikt over diverse musea, elk met een eigen collectie. In deze serie vertellen Schouwen-Duive- landers over een bijzonder voorwerp uit een van de vele vitrines. door Inge Heuff Een bezoek met de hele familie aan het Waters noodmuseum, afgelo pen voorjaar, heeft een diepe indruk gemaakt op Nini Soeters-Schot. Daar 'staat' dan ook het museumstuk van haar keuze: de zaal waar de na men van alle mensen die door de ramp zijn overleden geprojecteerd worden. „Het is de combinatie van de duis ternis, met de vrij vlakke stem die wat vertelt over de persoon", legt Soeters uit. „We hebben de exposi tie in alle vier de caissons goed be keken, maar dit was heel indruk wekkend. Kippenvel kregen we er van. De kinderen wilden op het einde er nog een keer naar terug." De zaal, in de tweede caisson, pro jecteert de namen van de overlede nen in het zand op zo'n manier dat het lijkt alsof het kabbelend water is. De bezoeker staat op een vlonder boven dat zand en ziet de namen onder zich. Wie luid en duidelijk de naam van een overle dene uitspreekt, krijgt enkele her inneringen aan die persoon te ho ren. Drie generaties stonden er in die zaal: Nini en haar man Tom, de dochters Veerle (10 jaar) en My- rthe (8 jaar) en vader Wim Schot. „Mijn vader was destijds een jaar of zeven. Hij noemde in die zaal de naam van een neef van hem uit Nieuwerkerk waar hij heel veel mee speelde. Die is verdronken, net als nog drie neven. De stem vertelde enkele dingen uit dat kor te leven, dat maakt wel indruk." Een neef van twintig, uit Ouwer- kerk, heeft met zijn vader Jacob Hendrik Schot urenlang op een zoldervloer over de Oosterschelde gedreven. Toen het 'vlot' uiteinde lijk bij de dijk van Yerseke aan spoelde was de jongen, die door- Het Watersnoodmuseum is geves tigd in de vier Phoenix-caissons die zijn gebruikt om het allerlaat ste dijkgat te dichten. Dit lukte pas negen maanden na de overstromingsramp. Elk caisson vertelt zijn eigen ver haal: van de harde feiten en de menselijke emoties naar de weder opbouw en de toekomst. De tweede caisson bevat behalve de multimediale presentatie ook bijvoorbeeld foto's die de ontred dering van vlak na de ramp laten, zien en monumenten die ter nage dachtenis zijn opgericht. nat was, overleden van de kou. Zijn vader heeft het maar net over leefd. Het was voor de kinderen de eer ste keer dat ze in dit museum kwa men. „We wonen in de polder", legt Soeters uit. „Ik vind het daar om belangrijk dat onze dochters oud genoeg zijn om te begrijpen dat de dijken tegenwoordig heel stevig zijn en dat zij niet bij een stevige storm kunnen doorbre ken." Het bezoek was voor het gezin ook aanleiding om over die ramp nacht en de tijd erna te praten. Opa Wim vertelde hoe hij alles be leefde, de kleinkinderen hadden veel vragen; zij zijn nu ongeveer net zo oud als hij destijds. En voor een jongetje van zeven is zo'n tijd ook avontuurlijk. „Mijn vader woonde toen aan de Vissersdijk en het gezin hoefde niet geëvacu eerd te worden. Ik kan me ook nog de verhalen herinneren van mijn grootvader, Simon Schot, over hoe hij met een roeiboot in die eerste nacht al mensen van de daken haalde. Vooral als het storm de, kwamen die verhalen boven. Dat wordt in het Watersnoodmu seum heel beeldend gebracht. En ik vind het waardevol dat er ook naar de toekomst wordt gekeken. Het is zeker niet alleen een mu seum van het verleden." In Nederland vielen als gevolg van de watersnood 1836 slacht offers. Het jongste was een enkele uren oude baby die nog niet in het bevolkingsregister stond ingeschre ven. Daarom is jarenlang gespro ken over 1835 doden. De naamloze baby is pas enkele jaren geleden aan de lijst van slachtoffers toege voegd. Het multimediale monu ment in het tweede caisson geeft de slachtoffers een gezicht in de vorm van de projectie van hun naam en woonplaats en een hard op verteld persoonlijk verhaal. SEROOSKERKE (W) - De aannemer die een tunnel onder de N57 maakt, moet de familie Staal in Serooskerke 2500 euro betalen. Het is een voorschot op de vergoe ding van de schade die hun wo ning door heiwerk op liep. De rechter heeft dat gisteren bepaald. - kaarsen - kandelaars - Workshops jpj} - kadootjes 1 Lange Delft 113 K Middelburg ^0118-633203 GOES - Een 32-jarige man uit Vlis- singen is donderdag aangehouden nadat hij kleding uit een winkel aan de Klokstraat in Goes weg nam. Personeel zag omstreeks 13.00 uur de 32-jarige verdachte en een ande re man de winkel uitrennen, ter wijl het alarm van de beveiligings poortjes afging. De filiaalmanager zette hierop de achtervolging in. Hij rende de mannen achterna door de binnenstad. Uiteindelijk hield hij de twee mannen staande aan de Korte Vorststraat. De 32-ja- rige verdachte gaf hierop een deel van de kleding terug. De filiaalma nager belde de politie en de twee Nini Soeters-Schot bij de bewegende projectie van namen van slachtoffers mannen zagen weer kans er van door te gaan. De filiaalmanager hervatte zijn achtervolging. De twee mannen splitsten zich ter hoogte van de Oostwal. De filiaal manager volgde één van de twee mannen tot in de Bocht van Gui nea. Hier werd hij echter bedreigd door de man die hij achtervolgde, waarop hij besloot te stoppen. De politie zocht verder in en rond het centrum van Goes. In de buurt van het station dook een man in de bosjes toen hij de agen ten opmerkte. Dit bleek de 32-jari- ge Vlissinger te zijn. Hij werd aan gehouden. De andere verdachte werd niet meer gevonden. GOES - Het aantal evenementen op de Markt in Goes was groot afgelo pen zomer. B en W kunnen zich daarom voorstellen dat omwonen den hebben geklaagd. Behalve de 'gewone' zaken waren er ook nog de doorkomst van de Tour en het WK voetbal. Tijdens dat evene ment liet de horeca enkele keren een dj draaien. De gemeente ont ving veel klachten. „Het was een uitzonderlijke zomer", erkent wet houder Jan de Pooter. „Maar het was allemaal in lijn met ons be leid. Eén keer hebben we geconsta teerd dat de geluidslimiet werd overschreven. Het geluid is toen meteen aangepast." MEEST GELEZEN 1Roofvogels gedood (foto) 2. Sloophamer in Karnemelksvaart 3. 50.000e bezoeker Rampmuseum CULTUUR DICHTBIJ Verslaggeefsters Ali Pankow en Esme Soesman berichten over cultuur in de regio: www.pzc.nl/cultuurdichtbij. TIPS NAAR: schouwen-duiveland@pzc.nl Voor meer regionieuws zie: www.pzc.nl/schouwen-duiveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 128