261 zeeland Sappige verhalen en het sap Ontsluiting vluchthaven moet anders PZC Beiaardier speelt werk van Chopin UIT-ACENDA DUITS VOORBEELD Rudolf Jan en Melissa den Beer maakten vier jaar geleden in Duitsland kennis met de mobiele appelpers. Anno 2010 verdienen ze er hun brood mee. Man zwaargewond en paard dood bij ongeval Dreischor zaterdag 25 september 2010 BRUINISSE - Om overlast voor be woners van woningen in de buurt van de vluchthaven bij Bruinisse terug te dringen moet er een nieu we ontsluitingsroute voor de Vluchthaven komen. Dat is een van de belangrijkste aanbevelin gen van de Visie Vluchthaven Brui nisse. De vluchthaven is niet alleen lo kaal, maar ook regionaal en vol gens genoemde visie zelfs natio naal van economisch belang. In 2006 had de loswal in de Vluchtha ven een goederenoverslag van meer dan 100.000 ton. De gemeente wil dat succes graag verder uitbouwen. Dat kan echter alleen als het gepaard gaat met an dere maatregelen. „Woningen en bedrijfsmatige activiteiten verdrin gen elkaar om ruimte en rust. De spanningen in het gebied lopen op, wat de gemeente merkt aan een toenemend aantal verzoeken om handhaving. De activiteiten op de loswal gaan tot de uiterste grens van de huidige toegestane mogelijkheden." Een van de belangrijkste maatrege len om de overlast terug terug te dringen is het realiseren van een nieuwe ontsluitingsroute. Voorge steld wordt deze over het aangren zende bedrijventerrein te situeren. De kwestie komt maandag 11 okto ber aan de orde tijdens de vergade ring van de commissie openbare ruimte. Aanvang 19.30 uur. Een compleet overzicht van mu seum-, theater- en bioscoopaanbod staat op: www.pzc.nl/uit TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nl Het laatste regionieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland door Piet Kleemans Een mobiele appelpers, een antieke schilmachi- ne en enthousiaste man nen die alles over oude appelsoorten weten en er maar wat graag over willen ver tellen. Het was louter appel wat gisteren de klok sloeg bij Streek- en Landbouwmuseum Goemans- zorg in Dreischor. Daar was het Appelpersdag, onderdeel van de Zeeland Fruitdagen van Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Vrijdagmiddag. Er wordt gewerkt bij Goemanszorg. Hard gewerkt. Veilingkisten vol appels worden aangevoerd en één voor één ver dwijnt de inhoud van de kisten in de gulzige bek van de Mobipers, de mobiele appelpersmachine van Rudolf Jan en Melissa den Beer. De machine draait op volle toeren. Moet ook wel, want er moet alles bij elkaar 3000 kilo appelen ge perst worden. „Ja, de animo is groot", zegt Melissa den Beer. „Er zijn behoorlijk wat mensen die een paar appelbomen in de tuin hebben staan en op gegeven mo ment ben je echt klaar met huisge- maakte appeltaart en appelmoes. Dus laten heel veel mensen de rest van hun appeloogst uitpersen." Dat gebeurt in een ingenieuze ma chine. Eerst worden de appelen ge wassen. Daarna worden ze machi naal geraspt. Dat raspsel wordt ver volgens gefilterd en geperst. Daar na volgt het pasteuriseren, waarbij het versgeperste sap verhit wordt tot 80 graden Celsius, en het afvoe ren van de appelpulp. Weggegooid wordt er vrijwel niets. De pulp is in trek bij veehouders. Rudolf Jan en Melissa trekken heel Nederland door met hun Mobi pers. „In de winter werken we voor de fruittelers, in de zomer be dienen we de particulieren. En het draait goed. Heel goed", vertelt Me lissa, ondertussen geroutineerd de vijfliterpakken - plastic zak in kar tonnen bak - vullend. Mevrouw D. Boogaert uit het Noord-Beve landse Wissenkerke kijkt belang stellend toe. Ze heeft zojuist de oogst van haar appelbomen - ze heeft er een stuk of vier - laten per sen. Het resultaat: 95 liter versge- perst appelsap. Dankzij het pasteu- risatieproces twee jaar houdbaar. Notaris-appelen zitten er in ver werkt en een ander appelras waar van de Noord-Bevelandse de naam zo snel niet weet. Dat zal appeldeskundigen Hans Kloosterman en Jacobus Bosscha- erts niet snel overkomen. Ze zijn gepokt en gemazeld in het vak en brengen hun kennis met verve naar buiten. Kloosterman verhaalt van de ooit zo populaire sterappel Bosschaerts: „Officieel heet ie de Reinette Etoilée. Mooi hé." De sterappel was een veelgeteeld ras in de glorietijd van het hoog- stamfruit. Vaak de redding van landbouwers die door de invoer van Amerikaans graan hun graan- inkomsten zagen kelderen. Met hoogstamffuit konden de boeren gras voor het vee combineren met fruitteelt. Kloosterman: „Maar het telen van hoogstamfruit was wel heel arbeidsintensief" Bosscha erts: „En toen de Amerikanen hun appels naar Holland gingen exporteren stuikte de prijs van Hollandse hoogstamappels ineen." De laagstamappel deed zijn intre de. Volgens een vrijwilliger van het Fruitteeltmuseum in Kapelle - ook aanwezig op de Appelpersdag - zweert de echte liefhebber echter bij de door particulieren vaak nog wel geteelde sterappels. Wie meer J wil weten over klassieke appel- enj perenrassen: het museum in KapelT le heeft een uitgebreide collectie. Het museum verzorgt zaterdag 2 oktober een Oude Rassendag. Vrij dag 8 en zaterdag 9 oktober doen ze dat nog eens dunnetjes over bij Theeschenkerij De Blauwe Reiger in Veere. De Mobipers staat van daag bij de familie Buiijsse in het Zeeuws-Vlaamse Aardenburg. gwww.landschapsbeheerzeeland.nl www.mobipers.nl Het Fruitteeltmuseum uit het Noord-Bevelandse Kapelle was gisteren met een stand present bij Goemanszorg. Er werden onder meer oude appelras sen gepresenteerd en men had ook enkele museale voorwerpen - waaron der een antieke appelschilmachine (foto) meegenomen naar Dreischor. foto Ronald den Dekker gm HMHI Op 13 oktober verschijnt deze speciale bijlage. Wilt u hierin adverteren? Neem dan contact op met verkoopteam Zeeland T (0118) 43 40 70 E teamzeeland@bndestem-pzc.nl DREISCHOR - Een 73-jarige automo bilist uit de gemeente Schou- wen-Duiveland is gistermiddag zwaar gewond geraakt bij een on geval op de kruising van de Gaan- derseweg en de Dreischorsedijk in Dreischor. De 73-jarige verleende geen voor rang aan een 52-jarige automobi list, eveneens uit Schouwen-Duive- land. Door de botsing kwamen bei de auto's onderaan de dijk terecht. De wagen van de 52-jarige reed daarbij een paard aan, dat ter plaat se overleed. De 73-jarige raakte be kneld in zijn auto en is in kritieke toestand per ambulance vervoerd naar het Erasmus in Rotterdam. Om belangstellenden kennis te laten maken met de pure smaak van vers geperst appelsap zonder enige toevoeging, serveerde Stichting Landschaps beheer Zeeland sap van verschillende appelsoorten. De bezoekers van de appelpersdag bij streek- en landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor lieten het zich goed smaken. foto Ronald den Dekker ZIERIKZEE - Stadsbeiaardier Janno den Engelsman speelt de komende weken composities van Chopin op het carillon van het stadhuis in de Meelstraat. De beiaardier speelt daarmee in op het educatieve pro gramma Keet in de kerk. Leerlin gen van de basisscholen krijgen in het kader daarvan voorstellingen te zien over het leven van deze componist. Chopin op beiaard is een bijzondere combinatie, aange zien deze componist alleen werk voor piano schreef

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 126