Zelfs in Haïti 361 sport PZC Hoek denkt aan stunt in Rijnsburg Acht races in Azië waren nog niet zo lang geleden ondenkbaar KUSTMARATHON Marianne Lako komt even Tegen winter depressie Medisana Lichttherapierlamp LSB 1 Hl tul H Hl im, |H1 zaterdag 25 september 2010 Het verlichte circuit van Singapore. Bernie Ecclestone vindt racen met lampen prachtig. foto CPD door Hans Leber SINGAPORE - Hij wordt eind okto ber tachtig, maar de dadendrang van Bernie Ecclestone, de commer ciële rechtenhouder van de Grand Prix in de Formule 1, is niet aan slijtage onderhevig. Dit weekeinde is de derde editie van de nachtrace over Singapore's verlichte straten- circuit. Het was de wens van Ec clestone zelf: racen met lampen. Het westerse japan, okay, maar ook in China wordt inmiddels ge reden. In Maleisië, Zuid-Korea en in het Midden-Oosten: Bahrein en Abu Dhabi. Volgend jaar in India. De Formule 1 met acht races in Azië... nog niet zo lang geleden was het ondenkbaar. Maar er komt meer aan. Een race op Manhattan, New York? Een stratenrace in Ro me, de Formule 1 op het Rode Plein in Moskou? Ecclestone is op alle fronten bezig en het zal nie mand verbazen als hij er nog voor zijn dood in slaagt het voor elkaar te krijgen. Neem Afrika. Ooit deed de Formule 1 Marokko aan. En er waren races in Zuid-Afrika, in 1993 voor het laatst in de buurt van Johannesburg. He den ten dage, aangejaagd door het succesvolle WK voetbal, maakt Ec clestone plannen met partijen in Kaapstad. Voor Bernie geldt het kapitalisti sche adagium 'follow the money'; volg het geld. Volgend jaar wordt de eerste Grand Prix van India ver reden, in de buurt van New Delhi. De economische opgang van dit werelddeel is hem niet ontgaan, dus daar, in Azië, breidt de Formu le 1 zich uit. En düs vindt Ecclesto ne in de Times of India dat de In diase coureur Karun Chandhok, ook al reed hij dit jaar geen deuk in een pakje boter bij Hispania Ra cing Team, een snellere auto ver dient in de Fi. Bernie pleziert ze al lemaal. Heel Azië desnoods. Zo lang ze maar betalen. Want het Fi-circus komt nooit voor niets. In 2009 ging de GP van Montreal (Canada) niet door om dat Ecclestone in een conflict met de Canadezen vast bleef houden aan wat de Canadezen 'onredelijke financiële eisen' noemden. Naar verluidt moest er 18 miljoen euro op tafel gelegd worden voor een Montreal-race die tot dan niet meer dan 9 miljoen euro had opge leverd. Maar ook dat financieel ongemak is rechtgezet. Partijen naderden el kaar, dit jaar werd in Montreal weer geracet. Ecclestone is de be roerdste niet, vindt hij, maar heeft - commercieel gezien - de Canade se race ook hard nodig. De VS ligt dichtbij, maar in 'Indy 500-coun- try' doet de Ft weinig. Dus is Cana da een soort thuisbasis voor het Amerikaanse Ft-kapitaal. Nog wel. Of een volgend probleem in Montreal ook gemakkelijk wordt opgelost, is de vraag nu er in de VS zelf (Austin, Texas) vanaf 2012 een Grand Prix op de kalender staat. In het Belgische Spa vrezen ze daarom de toekomst. Van de twintig geagendeerde races in 2011 moet er in 2012 dus een afvallen. Hoewel het circuit van Francor- champs de populairste Grand Prix onder de coureurs is, denken ze naar één keer in de twee jaar te moeten om de kosten nog te kun nen dragen. Voor het voortbestaan van hun GP wordt bij de Zuiderbu ren gevreesd. door Koen de Vries MIDDELBURG - Vrijdag i oktober landt Marianne Lako met haar man op het vliegveld van Brussel. Ze komt even over uit Haïti om de eerste verjaardag van een klein dochter te vieren. En om 's avonds in Zoutelande de Ladiesrun te lo pen. Haar dochter debuteert op de tien kilometer en daar wil Marian ne graag bij zijn. Vorig jaar deed de 56-jarige im port-Zeeuwse mee aan de mara thon, aan D'n Allerzwaersten. Ze werkte met haar man sinds 1980 in diverse derdewereldlanden, maar was toen een poosje terug in Zeeland. Dat gaf gelegenheid om flink te trainen. Dat kan ze nu niet. In Haïti is hardlopen om ver schillende redenen een zwaar kar wei. Maar tien kilometer moet La ko wel aankunnen. Marianne en René Lako werken sinds begin dit jaar in Haïti, het land waar op 12 januari een aardbe ving vernietigend huishield. Na mens de christelijke hulporganisa tie Humedia helpen ze het leed te verzachten. Inmiddels ondersteu nen ze met sponsorgeld dat Hume- dica werft 81 families met in totaal 392 personen. 38 families met 233 personen staan nog op de wacht lijst. Ze hebben het er heel druk mee en kunnen er maar kort tussenuit. Een familiefeest en de Ladiesrun zijn een mooie aanleiding om even naar Zeeland terug te keren. „Mijn kleindochter wordt op 11 ok tober 1 jaar", vertelt Marianne La ko vanuit Port-au-Prince, de hoofd stad van Haïti. „We hebben lang in Afrika ge woond. Als een kind daar één wordt, is het een echte mijlpaal. We hebben daar ooit besloten dat we bij de eerste verjaardag van on ze kleinkinderen willen zijn. Van daar. En de Ladiesrun konden we nog net in onze planning meene men." Inderdaad lukt dat net. Tenminste, als het vliegtuig geen vertraging heeft en er geen aansluitingen wor- door jan Dagevos HOEK - Hoek vindt zich na zes wed strijden in de topklasse van het za terdagvoetbal terug op een dertien de plaats. De Zeeuws-Vlaamse for matie haalde uit zes duels slechts vijf punten. Hoewel cijfers zelden liegen, geeft de tussenrapportage toch een iet wat vertekend beeld, vindt trainer Gaby Demanet. „Voor hetgeen we tot nu toe hebben laten zien, heb ben we te weinig punten gekre gen", zei de Belg,' die gisteren te gast was bij de pers- en sponsorbij eenkomst van het WK driebanden in Sluiskil. De trainer doelde onder meer op de wedstrijd van vorige week zater dag. Hoek ontving toen in eigen huis Katwijk, speelde een verdien den gemist. Woensdag vertrekken Marianne en René Lako naar Miami, blijven daar een dag en rei zen dan via Chicago naar Brussel, waar ze vrijdagmorgen, op de och tend van de Ladiesrun dus, lan den. Op vliegveld Zaventem hopen ze hun familie in de armen te sluiten en vanaf daar gaat het al snel rich ting Zoutelande. Marianne Lako: „Of het verstandig is dat ik aan de Ladiesrun meedoe vraag ik me af, want ik heb waarschijnlijk een enorme jetlag. Aan de andere kant, 't is maar tien kilometer. En ik heb een mooi excuus als ik een slechte tijd loop." In Port-au-Prince is het moeilijk trainen. De wegen zijn verschrikke lijk slecht en onveilig bovendien. Lako probeert desondanks toch een keer of vier per week hard te lopen. Meestal een kilometer of acht, soms wat verder. Om de erg ste hitte voor te zijn ('s middags is het tegen de veertig graden) gaat ze al om zes uur op pad. Het is dan een graad op 28 en dat is te doen. De Lako's wonen al lang in de tro pen, aan hoge temperaturen zijn ze gewend. Meestal loopt ze van huis naar school, over wegen die die naam nauwelijks waard zijn. Daar rent ze wat rondjes om het voetbalveldje en gaat weer terug naar huis. De heen en de terug weg varieert ze zo veel mogelijk. Het gevaar voor kidnapping ligt immers altijd op de loer. Lako loopt pas vanaf haar veertig ste. „Ik dacht voordien dat ieder een die liep knettergek was. Maar mijn man liep ook en die heeft me aangestoken. Nu kan ik niet meer zonder. Hardlopen is een goede manier om de stress kwijt te ra ken. Het is hier soms heel erg hea vy. Sinds de aarbeving is bijna niets opgebouwd. Het is overal nog een enorme puinhoop. De mensen leven van dag tot dag. Hoe het morgen is, zien ze dan wel. Voor mij geldt dat elke familie die ik kan helpen er één is. En elk kind dat naar school kan, is er ook één. Zo kijk ik ernaar. Als je naar stelijke partij, maar stond uiteinde lijk wel met lege handen: 2-3. „De topklasse is van een heel hoog niveau", vindt Demanet. „Dat is wel anderhalve klasse verschil met de hoofdklasse. Toch moeten we ergens onderaan het linkerrijtje kunnen eindigen." Vandaag gaat Hoek op bezoek bij Rijnsburgse Boys, een gerenom meerde tegenstander. De Zuid-Hollandse formatie staat mo menteel derde, met twaalf punten uit zes wedstrijden. Rijnsburgse Boys was in 2009 nog kampioen bij de zaterdagamateurs. Gaby Demanet: „Natuurlijk is een puntje mooi, maar daar schiet je nooit zo heel veel mee op. We gaan daarom voor de winst. Wie weet kunnen we in Rijnsburg een stunt neerzetten." :i lymii—m'iiirfLiViif >iii]iii«iiii«iPiir 'iiniiiiiiiiwiiniiiiiii'iiiM t h i ui iiii »h GEZONDHEIDSWINKEL Ga lusteloosheid en vermoeidheid tegen in de donkere dagen! Met lichttherapie wordt het te kort aan licht in het najaar aangevuld. De daglichtlamp geeft een natuurlijk licht en helpt klachten van een winterdepressie zoals somberheid, prikkelbaar, vermoeidheid, energieloos en futloos, te verlichten. Afmetingen: H 59 x B 34,6 cm Snoerlengte: 1,8 m 3 jaar garantie Normaal 149,05 Lezersprijs 119,95* exclusief verzendkosten van 4,50 Bel bestel: 030 - 247 5010 op werkdagen 900-1700 www.pzc.nl/gezondheidswinkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 122