buitenland I n je dood betekenen' horens vatten ad PRAAG Rechter buigt zich over zaak parachutemoord Asielzoekers Sydney beëindigen actie Groep mishandelt slechtziende man 14.400 jaar cel REIZEN 4-daagse vliegreis Extra korting op verre vakanties samenwerken Extra korting oad.nl/praag WEEKENDTOPPER zaterdag 25 september 2010 Profiteer t/m 31 oktober van 50,- p.p extra korting op heel véél winterzon vakanties. Vraag naar de voorwaarden. met praten over uitgangspunten waarover iedereen het al eens is en tot actie over te gaan. Dat hoeft niet altijd in EU-verband. .Hij noemde als voorbeeld het nieuwe European Air Transport Com mand waarin Nederland, Duits land, Frankrijk en België hun mili taire transportcapaciteit gaan poolen. De Franse minister Hervé Morin zei dat meer militaire sa menwerking nodig is om te voor komen dat Europa over een aantal jaren 'onder een Chinees-Ameri kaanse heerschappij komt'. De Brit ten staan sceptischer tegenover Eu ropese defensieplannen. De Britse minister Liam Fox meed de bijeen komst in Gent dan ook. Critici vre zen vooral een soort EU-leger. Iedere dag slinkt de hoop om te overleven. De destijds 20-jarige elektromonteur is op de dag van het ongeluk nog geen week bij de mijn in dienst. Net klaar met zijn opleiding bij Siemens wordt hij on dergronds gestuurd om een pomp te installeren. Dan komt het water de schacht in. Met de tien anderen weet hij zich in een stilgelegde mijngang in veiligheid te brengen. Maar ook daar dreigt groot gevaar. Steunbalken zijn al uit de onge bruikte ruimte gehaald. „Levensge vaarlijk was dat, omdat er iedere keer weer brokken steen naar be neden vielen. Iedere minuut kon zo'n steen je dood betekenen." Zonder eten en drinken zitten de mannen in hun hol gevangen. In het water dat ze drinken lagen do de collega's. De stank van urine en uitwerpselen is ondraaglijk. Hun handen en voeten zwellen op van de kou en het vocht. Uitputting en angst grijpen de mannen bij de keel. Sommigen krijgen waanvoor stellingen. „Een dacht er dat hij ap pels plukte in een tuin. Maar hij trok stenen uit de wand, wat voor ons extreem gevaarlijk was", zegt Herbst. Na tien dagen horen reddingswer kers hun klopsignalen. Dan begint het lange wachten. „We luisterden steeds of we de boor hoorden ko men. Als we niets hoorden, sloeg de onrust in de groep toe." Op 7 november 1963 worden de ernstig verzwakte mannen een voor een met een reddingscapsule naar de oppervlakte gehesen. Hun redding is een nationale gebeurtenis die li ve wordt uitgezonden op de televi sie. Psychisch zijn de mannen aan geslagen. Pas na twintig jaar kan Herbst voor het eerst over zijn er varingen praten. „Dat is nog steeds een soort therapie voor mij. Ik praat het gebeurde van me af." He lemaal lukt dat echter niet. „De duisternis vergeet je nooit." Volgens een woordvoerder van de mensen gewond. De oorzaak van de brandweer is er niemand in het brand is niet bekend. vuur omgekomen, wel raakten tien foto Andre Penner/AP BRUSSEL - Het proces tegen een Bel gische parachutespringster die er van verdacht wordt de parachute van de minnares van haar vriend te hebben gesaboteerd, is gisteren begonnen. Volgens de aanklagers maakte een 27-jarige vrouw de pa rachute van Els Van Doren vier jaar geleden onklaar, omdat ze hun Nederlandse vriend voor zich zelf wilde hebben. De vrouw heeft altijd ontkend. De zaak houdt in België de gemoe deren bezig sinds Van Doren op 18 november 2006 van vier en een halve kilometer naar beneden stortte nadat haar parachute niet opende. De getrouwde vrouw, moeder van twee kinderen en en thousiast parachutespringster, sprong samen met de 27-jarige ver dachte en de Nederlandse vriend uit een vliegtuig om trucs in de lucht te doen. De 27-jarige werd hoofdverdachte toen ze uren voor haar tweede ver klaring bij de politie zelfmoord probeerde te plegen, een maand na het incident. Uit het onderzoek was toen al gebleken dat beide vrouwen een relatie met dezelfde man hadden. De aanklagers ver denken de hoofdverdachte ervan twee cruciale lijnen van de para chute van Van Doren te hebben doorgesneden, maar hard bewijs materiaal ontbreekt. Door middel van indirect bewijsmateriaal ho pen de aanklagers dat de vrouw veroordeeld zal worden. „Ze moe ten bewijzen dat ze iets hebben, maar ze proberen dat al vier jaar en het gaat ze tot nog toe niet erg goed af', zegt Vic Van Aelst, advo caat van de hoofdverdachte. Het proces is gisteren geopend met het selecteren van de juryleden en duurt waarschijnlijk een maand. SYDNEY - De negen Chinese asiel zoekers die op het dak van hun de tentiecentrum in Sydney waren ge klommen om een officiële vluchte lingenstatus af te dwingen, heb ben hun actie. De vijf mannen en vier vrouwen waren woensdagochtend op het dak geklommen van detentiecen trum Villawood in West-Sydney waar zij al maanden worden vast gehouden. Zij dreigden te sprin gen als hun geen vluchtelingensta tus zou worden verleend. Het was al de tweede keer in een week tijd dat asielzoekers in het centrum op het dak klommen om hun eisen kracht bij te zetten. Eer der voerden elf Sri-Lankanen daar actie. Zij zeiden bang te zijn naar hun land van herkomst te worden teruggestuurd. Ook uitten zij hun verontrusting over de dood van een asielzoeker die op het punt stond gedeporteerd te worden. Vol gens hen sprong de man uit wan hoop van het dak. De autoriteiten zwijgen over de'doodsoorzaak. De elf Sri-Lankanen beëindigden hun actie na dertig uur. Zij had den de garantie geëist dat zij in Au stralië kunnen blijven of naar een ander land kunnen doorreizen dat het VN-vluchtelingenverdrag heeft ondertekend. De verblijfsgarantie kregen ze niet. Wel heeft de VN-vluchtelingenorganisatie UNH- CR toegezegd hun zaak te zullen bekijken. Ook de Chinezen kregen geen zekerheid over hun toekom stige status zeiden de bemidde laars die er in slaagden de negen er toe te bewegen af te dalen. Australië krijgt de laatste tijd steeds meer asielzoekers uit Sri Lanka, Irak, Afghanistan en ook China binnen. De oppositie wijt de toename van het aantal asiel zoekers aan een te slap immigratie beleid van de Labor-regering. ANTWERPEN - Een slechtziende 54-jarige man is in Antwerpen ern stig toegetakeld door tien mannen nadat hij zich in het donker in de huisdeur had vergist. Dat maakte de politie van Antwerpen gisteren bekend. De man keerde donder dagavond op krukken naar huis te rug van een onderzoek in een zie kenhuis. De slechtziende probeer de per abuis elders binnen te ko men. De bewoonster van de wo ning dacht dat er werd ingebroken en begon te roepen. Onmiddellijk verscheen er een groep die op de man begon in te slaan. Uiteinde lijk vluchtten de daders weg. De man kon op eigen kracht naar het ziekenhuis terugkeren. MANILA - Het Hof van Beroep in de Filipijnse hoofdstad Manila heeft een taxichauffeur gisteren veroordeeld tot 14.400 jaar gevan genisstraf omdat hij zijn dochter vanaf 360 keer heeft verkracht. De eerste keer, in 2001, was ze der tien. De rechtbank oordeelde dat de man voor elke verkrachting veertig jaar de cel in moet. Vraag naar de voorwaarden bij uw ANVR-reisadviseur of kijk op oad.nl/praag (<5>) Bel 0900-8482 (0,15pm) of ga naar uw ANVR-reisbureau. a Praag is een sprookjesachtige stad! Schilderachtige straatjes vol vergulde torenspitsen, kerken en Jugendstil gebouwen laten u een stukje geschiedenis zien. U verblijft in hotel Olympik Tristar*** o.b.v. logies ontbijt met een gunstige ligging t.o.v. het centrum. Vertrek vanaf Amsterdam op diverse data in november t/m maart. Reisnummer:SVPR71-02 Deze spectaculaire aanbieding is alléén boekbaar op zaterdag 25 en zondag 26 september. VOL VOL!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11