301 zeeland 'Niks bie de koffie. Paddenstoelen zlm al vroeg de kop Met stip het beste verzekeringspakket. Soorten in kaart gebracht il Reorganisatie ADRZ ook zonder nieuwbouw m zaterdag 25 september 2010 door Frans van der Heijde Vroeger hienge vee men sen een 'rondje' mee d'n auto rieë op zondagmid- deg. De kop van Schou wen en de zak van Zuud Beveland waere dan nöha es het doel van 't uutstapje. Je was aoltied wi blie in Walchere te weunen ao je durpen as Baerland en Driewegen ange- daen ao..! Tegenwoordig hae de 'grieze plaeg' wat gezonder op pad. Een rondje fletse oor tot de kleine geneugden van de zondag- middeg. Alhoewel... ik eerlijk moe zeie dat een fietstochtje over het toeristische fietspad tussen Zoete- lande en Vlissinge eêl dikwijls hin onverdeeld genoegen is! Je moet dat pad het hroötste deêl van 't jaer dêle mee vee en vee soorten andere weggebrukers. Wandelaers en sukkelaers, joggers en ardlo- pers, illegale brommers en zelfs scooters, racefietsen zonder belle, mee alleên 'een schreêuw' en fiet sers die in oog tempo je passere omda ze 'ondersteuning' ebbe. En af en toe kruust een paerd-mee-ruiter je pad. En dan nog.de fietsen wi je op kan leie en fietskarren vol onden of huus, 't bin aol mede-weggebrukers. De A4 onder de fietspaeden! Mè goed, saemen mee m'n vrou we, rie'k nöha es nè Vlissinge en trug. Een nie onbelangriek onderdeêl van ons 'rondje' is de koffietied. En ongeacht ons tied- strip van vertrek, het oordt aoltied koffietied..! Bie voorkeur zoeke me een terrasje op, wi ao je lekker zit en mensen kan bekieke. En die bin d'r genoeg langs de route! Een stuitje gelee waere me, mee nog een ander echtpaer, mee kof fietied nèt onderan bie 'Michieltje' gekomme. Plekke zat vó een pau ze. En de aoltied trugkerende di- cussie begon wi. „Me doen vandae- he niks bie de koffie", stelde de vrouwen voor. Uldere wehen nè de hel bin aoltied geplaveid mee goeie voornemens...! Ons mannen zwehe, dat leek mè 't beste. Me zaete lekker in 't zunne- tje en nae een stuitje kwam d'r eên vraehe wat me wilde gebruke. „Wilt u er nog een lekkere appel- strudel of een appelgebakje bij?", vroeg 't meisje mee een verleidelij- foto ANP ke hlimlach. Dat ao ze noe nie moete zeie. Wan vödat de vrou wen het anbod konde afslae begon- ne ons a! „Nou..., dat klinkt goed. Wat dienke me d'r van? Ons liekt het wè wat!" Vö de vrouwen was 't kritische moment noe angebroke! In gedach ten zaehe ze ons geniete van zö'n waerme appelstrudel, wi natuur lijk slagroom bie oort, onderwiele da ulder zö'n eêl klein zandkoekje uut een papiertje moeste aele. Mè..'t zette wè an, dat gebak! Het meisje wachtte mee vraehen- de ohen af. Achter ons genoot een wat ouwer echtpaer, mee uldere kleinhuus op stap, mee! Ons wiste 't resultaat wè. Z'aode nog éên zet je nódig. „Ah, je fietst 't er zömedeên wi af', zei m'n metgezel mee een fien lachje, wan ie wist wi 't probleem zat. „En je moe mè dienke da appels aoltied gezond bin", gaf ik de be slissende voorzet. ,,'t Is waer, en morrege ebbe me 't nie, dan is 't wi maendag" Vuuf rpinuten laeter zaete me een pracht van een appelstrudel mee mes en vurke 'an boord' te doen. Opeêns merkte 'opa', an 't taefeltje achter ons, op: „Di moe jie noe es een stikje over schrieve. Ik kenne joe wè, van Ellesdiek en j'ei wè es verteld vö de verêniging van mien vrouwe." Ik ebbe ze beloofd, da'k m'n best za doe. En ik ope, da ze 't vandae- he leze! Ik betwufele wè of me 't er wi afge fietst ebbe...! Zouwe me toch mè wi nie beter een rondje deu de zak van Zuud Beveland he rieë? Mè in Baerland ebbe ze onderwiele wè een leuke theetuun om koffie te he drinken..! Bij ZLM bent u goed en voordelig verzekerd Wie meerdere ver zekeringen bij ZLM afsluit, krijgt zelfs 8% korting op de premie. Dat is één van de redenen waarom onze klanten zo tevreden zijn. Meer weten over de voordelen van ZLM7 Kijk op zlm.nl of neem contact op met uw ZLM adviseur. u tevreden, wij tevreden verzekeringen Dat vinden niet alleen onze klanten maar blijkt ook uit onafhankelijk consumentenonderzoek. Het is een uitstekend paddenstoelenjaar. De soms smakelijke, soms giftige schimmels gedijen bij een vochtige, maar warme omgeving. Met een extreem natte augustus verschenen de paddenstoelen al vroeg boven de grond. Normaal is oktober de paddenstoelmaand, maar er zijn nu al grote aantallen te vinden. Zelf plukken en eten blijft echter een riskante bezigheid. Paddenstoelen naar indeling volgens de Rode Lijst Er zijn in Nederland 4732 soorten paddenstoelen. Maar daarvan worden er van slechts 2624 tellingen bijgehouden. De overige worden als niet-inheems beschouwd of er is te weinig over bekend. door Edith Ramakers Eef Arnolds, een van de voor aanstaande Nederlandse mycologen, draait een half vergane tak om en vindt de zie- kenhuisboomkorst. „Ruik er maar eens aan", zegt hij. Een doordrin gende geur van lysol verklaart de naam van de korstzwam. Het Zeeuwse Landschap heeft Ar nolds uitgenodigd voor de jaarlijk se speurtocht naar paddenstoelen. In zijn kielzog volgen deze och tend in de Braakman enkele pad denstoelkenners, die de soorten in kaart brengen. Deze inventarisa tie gebeurt voor het vijfde jaar op rij. De bodem van bossen en wei den wordt minutieus onderzocht en over enkele jaren kunnen con clusies worden getrokken over de Zeeuwse paddenstoelenstand. „En over het milieu", merkt Ar nolds op. Door hoge temperatu ren en veel regen in augustus ge dijen de paddenstoelen opper best. De experts lijken een verkla ring te kunnen geven voor alles wat bloeit en groeit. Ontdekken ze nieuwe soorten in Zeeland, zo als de kale aardappelbovist en de groen verkleurende vezelkop, dan zou de verbeterde luchtkwaliteit, de opwarming van de aarde of juist zorgzaam bosbeheer daarvan de oorzaak kunnen zijn. De zoektocht levert veel nieuwe soorten op. In het gebied rond De Braakman in Zeeuws- Vlaanderen worden 140 verschillende padden stoelen genoteerd. Ook de Zalm- zwam en het viltige Judasoor zit ten erbij en die mogen wel als 'ty pisch Zeeuwse paddenstoelen' worden aangemerkt. Ze nestelen graag op dode iepen en die vind je veel in Zeeland. Telkens gaan de paddenstoelen van hand tot hand. Ook een ter grootte van amper een lucifer. Er wordt aan geroken, want als hij weeïg ruikt is het zeker dat het de Ranzige Satijnzwam is. Ranzig ruikt hij en weer is het bewijs ge leverd dat het goed gaat met de paddenstoel. „Deze'vonden we eerder alleen nog in de Elder- schans." Arnolds kruipt onder een mei doorn en vindt wat hij verwacht: een Meidoorndonsvoetje. Dat stelt de mycoloog al jaren voor raadsels. Ze worden nooit gevon den verder dan tien meter verwij derd van een meidoorn. „We kun nen veel verklaren, maar niet al les." m H door Marcel Modde MIDDELBURG - Het blijft nog onze ker of de bouw van het nieuwe Ad miraal de Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) in de Middelburgse Mor- tiere doorgaat. De raad van be stuur heeft last van de instabiele economische en politieke situatie. Door het krappe eigen vermogen van de instelling staan banken bo vendien niet te springen geld te le nen voor de nieuwbouw. De direc tie verwacht begin volgend jaar knopen door te hakken in de plan nen voor de nieuwe vestiging. De organisatorische ineenschui ving van de ziekenhuizen in Vlis- singen en Goes gaat ondertussen gewoon door. Vanaf 28 februari worden alle acute ziekenhuisopna men geconcentreerd in Goes en is in Vlissingen alleen nog de planba re patiëntenzorg mogelijk. Het Walcherse ziekenhuis houdt wel een 24-uurs spoedeisende hulp. Daarbij hoort tevens een intensive care faciliteit. Verwacht wordt dat de spoedeisende hulp in Goes jaar lijks zo'n 22.000 patiënten te ver werken krijgt, tegen straks nog 7.000 in Vlissingen. De specialisti sche hartzorg wordt na februari een zelfstandige afdeling en gebun deld bij de verpleegafdeling voor cardiologiepatiënten in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 110