binnenland 17 de lijn' Schinkelshoek geeft nieuwe baan op 4 'Als er problemen zijn met criminaliteit moet je die crimineel aanpakken. En dan doet het er niet toe of hij een Roma of een Marokkaan is.' Roma nooit welkom Hennepbos ontdekt bij woonwagenkamp Strippenkaart volgend jaar 10 cent duurder ONTDEK... löbe ONTDEK... lot>e Vader doodgevonden jongen zit vast Burgemeesters vaker mikpunt bedreigingen Multifunctionele boeren boeren goed ONTDEK... vrijdag 24 september 2010 Asha Khoenkhoen, Vereniging Nederlandse Gemeenten Cor de Vos dat gemeenten de identiteit van Roma kunnen vastleggen. Om foto Gerard Til/HH niet frustreren. Wat de gemeenten verlangen, is meer inzet." Dat klinkt vaag, 'meer inzet'. Kunt u concreter zijn? „Soms kosten dingen gewoon geld. Zoals met schoolverzuim, daar is al een middel tegen: de leer plichtambtenaar. Je moet meer controleren en dan red je het niet met één leerplichtambtenaar, dan heb je er meer nodig. En dat kost geld. Om de overlast op straat en in de buurten terug te brengen heb je capaciteit nodig. En dat kost geld. En dan nog is het lastig. Je moet in gesprek, er moet contact worden gezocht en dat is moeilijk. Daar hebben de gemeenten voor beelden te over van." De eerste Roma leefden ooit in Noord-lndia. Vermoedelijk trok ken zij tussen het jaar 800 en 950 massaal weg uit India, richting Iran. De reden voor die exodus is, net als een groot deel van de Romage- schiedenis, in nevelen gehuld. De geschiedenis van de Roma ken merkt zich door eeuwige onder drukking, stigmatisering en sla vernij. In de veertiende eeuw werden Ro ma in het Servische en Habsburgse rijk als huis- en veldslaven gebruikt door de aristocratie. In de zeven tiende eeuw werden Roma in het het Hongaarse rijk op gruwelijke wijze gemarteld. De heerser, hij stond bekend als Vlad de Spietser, verbrandde slaven levend, spieste hen of liet de slaven elkaar opeten. Ook in Duitsland hadden Roma het zwaar. Aan het eind van de ne gentiende eeuw stichtte de Duitse regering het 'Centraal Bureau voor de Strijd tegen Zigeuner- overlast'. Al lang voordat de NSDAP opkwam, werden de Roma als melaatsen behandeld. Al eeuwenlang worden Roma door hun buitenlandse aanblik, hun vreemde taal en het feit dat ze geen doorsnee banen hadden als inferieur beschouwd, asociaal en een bron van misdaad bovendien. Adolf Hitler begon een grote ver nietigingsactie die ongeveer een half miljoen Roma het leven kost te. Sinds Roemenië en Bulgarije in 2007 lid werden van de Europese Unie, wonen naar schatting zes miljoen Roma in de Europese Unie. Ze wonen vooral in Centraal en Oost-Europa, maar ook in Span je zijn de Roma een relatief grote minderheidsgroep. In Nederland wonen ongeveer 20.000 Roma. Turkije heeft met bijna twee mil joen Roma de grootste Romapo- pulatie ter wereld. Roemenië volgt met 1,8 miljoen en in Rus land, Spanje en Bulgarije hebben zich ongeveer 700.000 Roma ge vestigd. Het grootste gedeelte van de Ro ma leidt geen nomadisch bestaan meer. Desondanks blijven ze een volk zonder politieke inspraak, of bovenal, een land. DEN HAAG - Oud-Kamerlid Jan Schinkelshoek (CDA) heeft zich te ruggetrokken als directeur van het op te richten 'Huis voor democra tie en rechtsstaat'. „Alles afwegen de ben ik tot de conclusie gekomen dat ik een te gemakkelijk mikpunt zou kunnen vormen van oneigen lijke kritiek", zegt Schinkelshoek. Drie weken geleden trok de CDA' er zich terug uit de nationale poli tiek. In een brief aan de CDA-ffac- tie maakte hij zijn bezwaren ken baar tegen samenwerking met de PW. De weg die het CDA in de on derhandelingen met Wilders be wandelt, noemde hij in die brief 'heilloos voor het land en voor de partij'. CDA-onderhandelaar Maxime Ver hagen betreurde zijn terugtreden, maar suggereerde ook dat Schin kelshoek een goede reden had om niet weer aan te schuiven bij de fractie. Hij had namelijk net een nieuwe baan gekregen, zei Verha gen. Een dag later werd Schinkelshoek door dagblad De Telegraaf neerge zet als de 'principiële meneer' die op het moment dat hij een veilig heenkomen had, zijn bezwaren te gen de PW kenbaar maakte. Een omdraaiing van de feiten, reageert Jan Schinkelshoek op die verdacht makingen. „Men wist in de fractie dat het niet waar was dat ik al een nieuwe baan had, zoals men ook wist van mijn bezwaren tegen de onderhandelingen met de PW. Die had ik al eerder kenbaar ge maakt." KLUNDERT De politie heeft bij een controle op een woonwagenkamp in Klundert op 7000 vierkante meter vier 'hen- nepbossen' ontdekt. In totaal 1418 planten van twee tot drie meter hoog staan verscholen achter 'regu liere' bomen. De politie trof ook tweehonderd 'gewone' hennep planten aan en een drogerij waar ongeveer tien kilo gedroogde wiet lag. Vier mensen zijn opgepakt. DEN HAAG De blauwe 15 strippenkaart wordt per 1 januari 10 cent duurder en kost dan 7,70 euro. Dat staat in een brief van minister Eurlings (Ver keer) aan de Kamer. De prijs van de rode reductiestrippenkaart voor ouderen, kinderen en studenten blijft 5 euro. Ook de kaarten die in bus, tram of via de automaten wor den verkocht, stijgen niet in prijs. herfsttopper Engeland Engeland Cambridge Hotel BW Gonville*** 4 dagen o.b.v. logies ontbijt. Vertrek in okt., vanaf 179,- Pp 0900 - 8482 www.globereisburo.nl gaat nét even verder herfsttopper Portugal Portugal Algarve X Club Med Da Balaia**** 8 dagen o.b.v. All Inclusive. Vertrek in okt., vanaf 887,- p.p. 0900 - 8482 www.globereisburo.nl gaat nét even verder SINT JOOST De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag in een wo ning in Sint Joost (Limburg) het lichaam gevonden van een u-jarige jongen. Zijn 42-jarige vader is aan gehouden op verdenking van be trokkenheid bij de dood van zijn zoon, maakte de politie gisteren be kend. De politie gaat uit van een misdrijf, maar wil er in het belang van het onderzoek niets over kwijt. EPE De recente bedreiging van de bur gemeester van Epe is geen uitzon dering. Uit een enquête van Bin nenlandse Zaken blijkt dat de helft van de burgemeesters te maken krijgt met agressie. De meest voor komende vorm is verbale agressie, gevolgd door bedreiging en intimi datie. Eén op de twintig werd ge confronteerd met fysieke agressie. DEN HAAG Nederlandse boeren halen hun in komsten steeds meer uit nevenacti viteiten op het gebied van recrea tie, toerisme, natuurbeheer of als zorgboerderij. Het aantal multi functionele landbouwbedrijven nam niet toe, maar de omzet steeg in de periode 2007-2009 naar 411 miljoen euro. Dat komt neer op een groei van bijna 30 procent in twee jaar, zo bleek gisteren uit on derzoek in opdracht van de Task- force Multifunctionele Landbouw. Voorzitter Roel Cazemier: „Opval lend is dat door groei van de multi functionele landbouw de relatie tussen boer en maatschappij her stelt." de voordeligste najaarsvakanties De 'insinuaties' van partijgenoten aan zijn adres noemt het oud-Ka merlid 'pijnlijk en kwetsend'. „Laat ik me wat dat betreft maar aanslui ten bij de woorden die Herman Wijffels zondag sprak over de om gang van de partijtop met critici uit eigen gelederen: 'het is niet chic'." Dat Schinkelshoek de func tie bij het 'Huis voor democratie en rechtsstaat' opgeeft, gaat hem aan het hart. Als Kamerlid heeft hij zich ervoor beijverd dat het Huis, op loopafstand van de Tweede Ka mer, er zou komen. Het doel is bur gers te betrekken bij onderwerpen als de Grondwet en de geschiede nis van de Nederlandse democra tie. Schinkelshoek weet nog niet wat hij nu gaat doen. „Ik ga niet op mijn handen zitten." Boek nu uw vakantie met vertrek in oktober! 220 winkels 0900 - 8482 www.globereisburo.nl gaat nét even verder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7