241 zeeland 'Hier voelen we ons deel van de BEGRIP ASK Corporaties: 7 miljoen besparen Herstellen in een hotel aan de Westerschelde BAAS MET UW BAAS! Herberg De Werelt genoemd in Middeleeuws rederijkersstuk NOMINEER Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met bijzondere namen. In deze wekelijkse serie worden ze verklaard. Op 't bord op de schuur is de huisnaam gespeld als de Werelt. Volgens Maus Bom was het oorspronkelijk de Wearelt. „Het komt er een keer van dat ik de naam in het Zeeuws aanbreng" ZEEUWSE 2010 www.pzc.nl Marie Curieweg 15, Vlissingen www. paczonweringennl ^JÉU&IS Zonweringen J11 l\V^^ Korijrwn - nww«fing«n - tufemMMm V M /i! l\\Ellü9 honen-rstfaikec - d»itra?n«n-g«uged«un vrijdag 24 september 2010 s raamhorren zomer- wiriterbeslag attentie voor iedere bezoeker Vraag in de showroom naar onze andere aanbiedingen en de overheidssubsidies! Maus Bom, Ricky van Miert en hun dochter Lindey. Uit oude veldboeken in het ge meentearchief blijkt dat boer derij De Werelt reeds in 1619 op de huidige locatie stond. De hoeve was toen omgeven door boomgaar den en eigendom van Dierick van Hecke. Na een lange reeks landbouwers kwam de Werelt in 1988 in bezit van J.D. Doeleman die het pand plus anderhalve hectare erf in 1996 verkocht aan Maus Bom en Ricky van Miert. Doeleman liet verderop een nieuw woonhuis bouwen om van daaruit zijn grond te bewer ken. De tegenover gelegen herberg de Werelt, die in 1942 werd afge broken voor de rijksweg kwam reeds in de tweede helft van de zestiende eeuw voor in een rederij kersstuk. In de buurt van de herberg werd een bierbrouwerij gevestigd omdat ter plekke een natuurlijke zoetwa terbron was. De Werelt was van 1900 tot 1915 tevens een halte voor de stoomtram van de Rotterdam- sche Tramweg Maatschappij. De Werelt van Maus en Ricky staat nog fier overeind en kreeg, sinds zij er wonen, authentieke de tails terug. „In de keuken en gang hebben we de drie meter hoge pla fonds met sierstucwerk in ere her steld, evenals de lambrisering en de oude houten vloeren." De ruim 200 jaar oude varkens stal aan de achterzijde van de boerderij was het eerste waar Maus Bom en Ricky van Miert voor 'vielen' toen ze hun huidige pand in 1996 bezichtigden. „De troggen zitten er nog, evenals een houtgestookte kachel waarop waar schijnlijk het varkensvoer werd ge kookt." De liefde voor het pand waarin ze wonen, sluimerde reeds ver voor ze het kochten. „Wan neer ik hier met de auto langsreed, werd mijn blik altijd naar het huis getrokken, misschien omdat het wat hoger staat. Ik vond dat het een sterke, krachtige uitstraling had," herinnert Ricky zich. De Bredase trouwde bijna 25 jaar geleden met Maus Bom, een echte eilander. „Ik werd geboren in Serooskerke en groeide op in Burgh." Na hun huwelijk trok het stel in een oud vlasboerderijtje in Dreischor. „We houden van woon ruimte met sfeer, waar we ons vrij voelen." Dat was in Dreischor het geval, maar toen het stel het bord je 'te koop' ontwaarde op de We relt ging het toch 'filosoferen'. „We vreesden dat het veel te duur zou zijn voor ons, maar dat viel mee. En toen we het bezichtigden, waren we om. We zetten ons huis te koop en dat was snel weg. Het moest gewoon zo zijn. Dit is ons 'thuis' vanaf de eerste dag." Het stel wil nog lang in de Werelt blijven wonen. „Als we ooit ver trekken is het omdat we van Schouwen-Duiveland af gaan, voor een wereldreis of zo. Of om dat het fysiek niet meer mogelijk is om het huis te onderhouden. Ik doe het liefst alles zelf," lacht Maus die een eigen vervoersbedrijf- je runt. door Marijke Vael GOES - De drie Bevelandse en Thoolse woningcorporaties hopen samen zo'n zeven miljoen euro te besparen als de rechtbank een streep zet door de zogeheten Voge- laarheffing. Alle woningcorporaties betalen sinds 2008 de VogelaarhefFing, ver noemd naar oud-minister Ella Vo gelaar. Corporaties in veertig ach terstandsbuurten -niet in Zee land-, krijgen tien jaar lang jaar lijks 75 miljoen euro. Onlangs heb ben 78 corporaties een proefproces aangespannen tegen de heffing. „De uitkomst van dat proces geldt voor alle woningcorporaties", zegt directeur Peter Bevers van R8cB Wonen. Zijn corporatie is jaarlijks 208.000 euro kwijt aan de Voge laarheffing. Henk Bekker van RWS in Goes heeft er goede hoop op dat het proces gunstig zal uit pakken voor de corporaties. „Ze hebben per slot van rekening een belasting geheven en dat mag na tuurlijk niet zomaar. Hetzelfde verhaal vertelt Jaap Kloet van Castria Wonen in Tho- len. Volgens Kloet is de hele Voge laarheffing ook achterhaald. „We zien nu dat er in de regio krimp optreedt. De corporaties daar heb ben juist meer geld nodig." Honden, katten, scha pen, konijnen en kip pen, ze lopen en scharrelen rond in de zon. Achter de ka rakteristieke boerenwoning aan de rijksweg bij Nieuwerkerk bevindt zich een levendige oase van rust en vrijheid. Precies de sfeer waar van Maus Bom en Ricky van Miert houden. Die past bij 'de We relt' vinden ze; de huisnaam van het pand waar ze sinds 1996 wo nen. „Wij voelen ons onderdeel van de wereld en die is van iedereen, zo wel mens als dier." Daarom ver leent het stel niet alleen gastvrij heid aan een complete menagerie, maar ook aan allerlei mensen. „Er komt altijd wel iemand langs. On ze kinderen, die in Nieuwerkerk en Zonnemaire wonen, mensen die in de schuur hun caravan of boot stallen of arbeiders die hier vroeger werkten. Wij delen ons huis graag met anderen." Maus en Ricky wonen met hun 17-jarige dochter Lindey in een bij zonder pand. Uit informatie van het gemeentearchief Schou wen-Duiveland blijkt dat op de hoek van de Rijksweg en de Oude Nieuwlandseweg bij Nieuwerkerk reeds in 1619 een boerderij stond die 'de Werelt' heette. Een naam, die eeuwenlang werd gedeeld met de herberg aan de overzijde van de straat, maar die in 1942 werd afgebroken voor de aanleg van de rijksweg. Van dit etablissement rest slechts een gevelsteen met de tekst: 'In de Werelt leeft niemand sonder hater en vyandt'. De steen werd inge metseld in het huis aan de Oost- weg 51. Maus Bom ontdekte het toevallig. „Ik dacht: 'Kijk nou, die steen zit in het verkeerde pand. Maar sinds ik weet dat daar her berg de Werelt stond heb ik er vre de mee. Hij mag blijven zitten." Heeft uw bsas begrip voor werkende mantetzorgers^ Dan verdient uw baas een www.klaverbladzeeland.nl MEEST CELEZEN 1Omgekomen fietser zonder licht 2. Ergernis over poorthuisje 3. Zeeuwland hoopt op 4 ton (foto). APPELPERSDAC Op www.pzc.nl/schouwen-duiveland een beeldimpressie van de appelpers dag bij museum Goemanszorg. TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Meer regionieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland door René Hoonhorst TERNEUZEN - Mensen die in het zie kenhuis in Terneuzen een nieuwe heup of knie krijgen, kunnen een paar dagen na de operatie herstel len in een hotel aan de Wester schelde. ZorgSaam Zeeuws-Vlaan- deren heeft een overeenkomst ge sloten met het Hampshire Hotel Churchill in Terneuzen. Cliënten komen een dag voor de operatie naar het hotel en komen er twee dagen na de operatie weer terug voor verder herstel. In De Honte worden al twaalf jaar heup- en knievervangende operaties vol gens de principes van het 'geza menlijk herstelprogramma' ver richt. De orthopeden van het zie kenhuis liepen destijds vooraan bij het introduceren van die Joint Ca re. Mensen die een nieuwe heup of knie nodig hebben, worden voor de operatie uitgebreid voorge licht. Ze worden nadrukkelijk niet als patiënt behandeld, want ze zijn niet ziek. Ze verblijven tijdens de opname samen met enkele lotge noten in een huiskamer en begin nen gelijk aan een revalidatiepro- gramma. In het hotel staat een pro fessionele verpleegkundige dag en nacht klaar voor de geopereerden. Een fysiotherapeut zorgt voor reva- lidatiebegeleiding. Advies, Signalen Klachten telefoon 0113 -212 783 maandag t/m vrijdag 09.00 - 13.00 uur ask@klaverbladzeeland.nl Voor betrouwbare informatie over rechten en plichten in de zorg en bij uitkeringen, voor ondersteuning bij klachtenprocedures, én voor het mel den van uw klachten en signalen, kunt u terecht bij ASK Klaverblad Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 70