61 'Etnische registratie is niet Geen reuk: een onzichtbare handicap Brandweerlieden klussen vaker bij Dossiers van Hoge Raad uit trein gestolen ONTDEK... ONTDEK... ROMA Als een gemeente problemen met een bevolkingsgroep in kaart wil brengen, mag ze dan de afkomst van haar inwoners gaan vastleggen? vrijdag 24 september 2010 herfsttopper Cruise Cruise 'Oostelijke Carribean'X A Schip Eurodam**** 10 dagen o.b.v. Volpension. Vertrek in okt. t/m dec., vanaf 997,- pp 0900 - 8482 www.globereisburo.nl herfsttopper Turkije Turkije Bodrum X Hotel Samara***** 8 dagen o.b.v. All Inclusive. Vertrek in okt., vanaf 558,- p.p. 0900 - 8482 www.globereisburo.nl AMSTERDAM - Steeds meer beroeps brandweerlieden klussen bij als vrijwilliger bij de brandweer om hun salaris aan te vullen. Een woordvoerder van CNV Publieke Zaak bevestigde een bericht van die strekking in De Telegraaf van gisteren. Het bijklussen gebeurt omdat het salaris van de beroepskrachten laag is, zegt de vakbond. Zo krij gen vrijwilligers bijvoorbeeld het dubbele bedrag als ze 's nachts moeten uitrukken. Afgezien van het geld vindt de bond het ook niet goed dat de brandweerlieden te veel uren werken. „Dat gaat ten koste van de veiligheid." De bond heeft er begrip voor dat de brandweer niet meer zonder vrijwilligers kan, maar noemt het „bizar" dat dezelfde brandweer voor dezelfde klussen anders be taald wordt. Etnische registratie is in Ne derland taboe. Toch vindt burgemeester Cor de Vos van Nieuwegein dat gemeen ten hun Roma-inwoners op basis van etniciteit in kaart moeten kunnen brengen. Het mag niet. En vooral: je moet het niet willen. Dat is het standpunt van de Vereniging Ne derlandse Gemeenten (VNG) over de wens van de burgemeester Cor de Vos van Nieuwegein om de Ro ma in zijn gemeente etnisch te mo gen registeren. Hij wil de proble men met Roma, onderbouwd met harde cijfers, in kaart brengen. Hij gaat daarmee een stap verder dan het Platform Roma Gemeen-" ten binnen de VNG, waarvan hij zelf voorzitter is. Dat platform, zegt Asha Khoen- khoen van de VNG, werd vorig jaar juist opgericht om de proble men uit te wisselen en een aanpak te bespreken. Twaalf gemeenten nemen eraan deel: Nieuwegein, Utrecht, Enschede, Oldenzaal, Veldhoven, Capelle aan den IJssel, Lelystad, Ede, Sittard-Geleen, Stein, Den Bosch, Amster dam-Zuidoost. Dat er binnen de VNG zo'n plat form is opgericht bewijst toch wel dat ook hier in Nederland de proble men met Roma groot zijn. Waarom is etnische registratie dan zo omstre den? „Het kan niet en het mag niet vol gens de wet Bescherming Per soonsgegevens. Dan kun je mis schien wel de wet gaan verande ren, maar wij als VNG zeggen: dat moet je niet willen. Als er proble men zijn met criminaliteit, moet je die crimineel aanpakken. En dan doet het er niet toe of hij een Roma of een Marokkaan is." Etnische registratie mag niet van de Wet Bescherming Persoonsgegevens. Toch wil de Nieuwegeinse burgemeester zo de problemen beter in kaart te kunnen brengen, is zijn standpunt. Is dat niet een onderschatting van de problemen „Nee, we willen de problemen niet ontkennen, die verdienen een aanpak. Maar etnische registratie is niet de lijn. Natuurlijk zijn er din gen die cultuurgebonden zijn, die duidelijk bij de ene groep meer voorkomen dan de andere. Maar je moet niet willen registreren op ba sis van etniciteit. Je moet je afvra gen of je dan niet achter het ver keerde probleem aangaat. Het pro bleem is niet etniciteit." Wat is dan wel het probleem met de Roma? „Het probleem is criminaliteit, schooluitval en overlast. En daar over willen we om tafel met het ministerie van Wonen, Wijken en Integratie." Burgemeester De Vos zegt in de Volkskrant dat die etnische registratie nodig is om het ministerie te overtuigen van de problematiek. „Je moet stigmatisering voorko men en het proces dat met het Plat form Roma Gemeenten is ingezet DEN HAAG - Een tas met daarin strafdossiers van de Hoge Raad is deze week gestolen. Dat gebeurde in een trein tussen Rotterdam en Breda. De advocaten die betrokken zijn bij de zaken, zijn inmiddels op de hoogte gebracht van de diefstal die dinsdag plaats had. Dat maakte de Hoge Raad, het hoogste rechtsorgaan van Neder land, gisteren bekend. Een raads heer van de Hoge Raad had de tas met vertrouwelijke stukken samen met zijn jas in het bagagerek ge legd. Onderweg merkte hij dat de tas was verdwenen. De stukken be horen bij twee strafdossiers die in behandeling zijn bij de Hoge Raad. Zeker 350.000 Nederlanders hebben een reuk- en smaak- stoornis. Morgen komen de taboes op tafel op het eerste congres van de Anosmiever- eniging in Hilversum. door Marjolijn de Cocq Lunchen met grafisch vorm gever Jur Strelitski (61). Hij kiest stevig vleesbeleg, met een nog steviger dosis pe per. Fijnere smaaknuances bestaan voor hem niet meer, sinds hij bijna tien jaar geleden bij een overval in Brussel knockout werd geslagen. Door de klap was zijn reukzenuw kapotgegaan. En daarmee ook zijn smaakvermogen aangetast. „So ciaal heeft het een enorme im pact", vertelt Strelitski, nu voorzit ter van de Anosmievereniging Ne derland voor mensen met een reuk- en smaakstoornis. „Mensen raken in een depressie. En je seks leven krijgt er een oplazer van, daar is geur ook heel belangrijk." De meeste patiënten met anosmie krijgen een probleem met eten, ver mageren soms op het extreme af gebruiken een overdosis zout of oestersaus om nog maar iets te proeven. „En het is ook buitenge woon gevaarlijk, want je ruikt geen gas, geen chemicaliën, geen brand lucht. Als ik iets uit de koelkast haal, moet ik kijken naar de het houdbaarheidsstempel. Want ik proef het niet als iets bedorven is." In Nederland lijden tussen de 350.000 en 500.000 mensen aan anosmie, een totaal verlies van het reukvermogen. De oorzaken zijn divers: neuspoliepen, neustussen- schotafwijkingen, tumoren maar ook zoals in geval van Strelitski een veranderde anatomie als ge volg van een trauma. „De meeste KNO-artsen zeggen: 'Sorry, goe- denmiddag', en daar sta je dan met je neus onder je arm, met niemand en niks om je te begeleiden." Ook de verzekeringsmaatschappijen ge ven nul op het rekest. Eten kan nog best lekker zijn, zegt hij. Al proefje geen kaneelijs meer maar gewoon alleen 'koud en zoet'. Combinaties van kleuren en smaken zijn essentieel, evenals de structuur, vorm en versheid van voedsel. „Voor het ontbijt snijd ik een boterham in vieren, met elk een andere soort en kleur beleg. Dat is dan nu voor mij een feestje." Volgens Strelitski is het aantal vast gestelde patiënten het topje van de ijsberg. „Het is zo'n vreselijk taboe. Mensen willen vaak zelf niet we ten dat ze het hebben. Als het zou worden ontdekt, zouden er ontsla gen vallen. Een loodgieter die niet kan ruiken dat er gas ontsnapt, dat kan natuurlijk ontzettend mislo pen. Het is een onzichtbare handi cap met verstrekkende gevolgen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6