in hotel aan Oud-wethouder pleit voor 'Waterdunen Ja!' Mosselen eten en dan wandelen door René Hoonhorst TERNEUZEN - Mensen die in het zie kenhuis in Terneuzen een nieuwe heup of knie krijgen, kunnen een paar dagen na de operatie herstel len in een hotel aan de Wester- schelde. ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen heeft een overeenkomst gesloten met het Hampshire Hotel Churchill in Terneuzen. Cliënten komen een dag voor de operatie naar het hotel en keren twee da gen na de operatie terug voor ver der herstel in het hotel. In De Honte worden al twaalf jaar heup- en knievervangende opera ties volgens de principes van het 'gezamenlijk herstelprogramma' verricht. De orthopeden van het Terneuzense ziekenhuis liepen des tijds vooraan bij het introduceren van die Joint Care. Mensen die een nieuwe heup of knie nodig heb ben, worden voor de operatie uit gebreid voorgelicht over wat hen te wachten staat. Ze worden na drukkelijk niet als patiënt behan deld, want ze zijn niet ziek. Ze ver blijven tijdens de opname samen met enkele lotgenoten in een huis kamer en beginnen gelijk aan een revalidatieprogramma. Omdat ze goed zijn geïnformeerd, zijn ze minder bang en daardoor herstellen ze beter en sneller, ver klaart orthopeed Noes Corbeij. „Met 'Herstellen aan de Schelde' gaan we nu nog een stap verder. Mensen knappen, met hulp van PHILIPPINE - Een voedzame portie mosselen verorberen in één van de restaurants en de maaltijd vervol gens laten zakken tijdens een aange naam ommetje langs historisch Phi lippine. Dat is het idee achter het verharde wandelpad langs het Phi- lippinekanaal, dat gisteren officieel is geopend. Philippine profileert zich van oudsher als mosselstad, maar heeft meer te bieden. Nu stappen de meeste restaurantbezoekers na de maaltijd weer snel in hun auto. Een aantrekkelijke wandelroute moet de eters langer in het stadje houden. Het wandelpad langs het Philippinekanaal is daarom over een lengte van vijfhonderd meter verhard en voorzien van toeris tische informatieborden en fotopa nelen. Wandelaars kunnen er alles te weten komen over de aanleg van het kanaal, de mosselvisserij, de ha ven en de ontwikkeling van vesting tot mosselstad. Op verschillende plaatsen kunnen met de mobiele te lefoon ook videoclipjes bekeken worden waarin inwoners zelf vertel len over hun stadje. De gemeente Terneuzen heeft voor het toegankelijker maken van het wandelpad langs het Philippineka naal 20.000 euro Europese subsidie gekregen en heeft er zelf eenzelfde bedrag bij gelegd. hun partner of een andere begelei der, nog sneller op als ze tijdens hun herstel in de watten worden gelegd in een hotel." In het hotel staat een professionele verpleegkundige dag en nacht klaar voor de geopereerden. Een fy siotherapeut zorgt voor revalidatie- begeleiding. Het orthopedisch team van Terneuzen, dat al jaren tot het beste van Nederland wordt gerekend, trekt al veel 'patiënten van buiten de regio. Zo'n dertig procent komt van boven de Wes- terschelde. Van de eerste zes 'hotel herstellers' kwamen er gisteravond drie uit Middelburg, één uit Goes, één uit Clinge en één uit Terneu zen'. Corbeij verheelt niet dat ZorgSaam graag nog veel meer mensen naar Terneuzen ziet ko men voor een nieuwe knie of heup. „Maar mensen hoeven niet bang te zijn dat ze langer op een operatie hoeven te wachten. We breiden het team gewoon uit als de vraag groter wordt", beklem toont Corbeij. door René Hoonhorst SLUIS - Oud-wethouder Johan Pro voost van de gemeente Sluis voelt de behoefte wat tegengas te geven aan de actievoerders van-Waterdu- nen Nee!!! Hij pleit - mede na mens de 'zwijgende meerderheid' - bij de leden van Provinciale Sta ten vóór Waterdunen. Volgens Provoost hebben tegen standers van het zilte natuur- en recratiepark een 'zekere mate van sympathie voor hun standpunt verworven door emoties te be klemtonen en argumenten te nege ren'. Provoost stelt dat alle onder zoeken, studies en nota's een posi tief beeld voor de economische en financiële haalbaarheid van Water dunen schetsen. „Gelet op het structureel afnemend economisch belang van landbouw, visserij en dienstverlening en de krimp van de bevolking in West-Zeeuws- Vlaanderen mag deze geboden kans niet worden gemist", schrijft Provoost aan de Staten. De Vrienden van Waterdunen Nee!!! lieten gisteren een ander ge luid horen. Zij zijn boos dat direc teur Cees Slager van Molecaten nog geen antwoord heeft gegeven op een aantal vragen. De Vrienden twijfelen aan voorspelde bezoe kersaantallen en willen een onder bouwing voor de cijfers zien. Ook vragen ze specificatie van de inves teringen en willen ze weten of re creatiepark Waterdunen alleen een kwaliteitsslag kan maken als de omringende polders onder wa ter worden gezet. Ook willen ze van Slager weten hoe hij omgaat met 'gevoelens van boosheid en te leurstelling' in de streek. Een aantal van die vragen komt vanavond weer aan bod tijdens een discussieavond van CDA Sluis vanaf 19.30 uur in de Maoneblus- ser in Schoondijke. De afdeling roept de CDA-Statenleden ter ver antwoording, omdat ze vreest dat die zonder specifieke voorwaarden voor onteigening akkoord gaan met het inrichtingsplan voor Wa terdunen. Gedeputeerde Harry van Waveren en vijf, vooral Zeeuws-Vlaamse, Statenleden heb ben toegezegd te komen. Oud en jong openen eendrachtig het nieuwe wandelpad langs het havenkanaal keurend toe. in Philippine. Wethouder Pim Broekhuysen (midden, met snor) kijkt goed- foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55