zijn gespot, ga ik er op uit' vandaa j t. uit ielicht De Franse Nils Holgersson vrijdag 24 september 2010 Fransman Moullec bracht ooit dertig dwergganzen van Zweden naar Duitsland. Niet in kisten, maar door ze naast zijn deltavliegtuigje te laten vliegen. Een tocht van 1600 kilometer. Lees meer, zie: Uitgelicht op onze website Het gaat Hornman niet alleen om het bestuderen van de vogels. „De kick voor mij is om 'geringde' gan zen te vinden." Ganzen met een ring om hun nek worden gevolgd voor vogelonder- zoek. Door de code op de ring en andere gegevens in te voeren op een website, helpt Hornman infor matie te verzamelen over het ge drag van ganzen, waar ze zich be vinden, met hoeveel ze zijn, wat ze eten en hoeveel jongen ze heb ben. Het valt niet altijd mee om de co de op de ring te lezen. „Als ze aan het eten zijn, hebben ze hun kop naar beneden. Doen ze hem om hoog, dan is het 'hebbes!' en zie je het ringetje met daarop letters en cijfers." In twaalf jaar tijd heeft Hornman ruim 3.500 ringen gelezen. Het komt voor dat hij individuele gan zen meer dan één keer ziet. „Om precies te zijn heb ik 1.223 ver schillende ringen geteld. Het is al tijd leuk om een gans vaker tegen te komen, maar het is nog leuker om er nieuwe ringen bij te krijgen. Dat is ook een soort sport onder waarnemers." Vogels hebben Hornman altijd al aangetrokken. Een jaar of 35 gele den begon hij met vogelen. „Gan zen zijn fascinerend omdat ze elk jaar weer duizenden kilometers af leggen om hier te overwinteren. Ze zijn ook heel trouw: paartjes blijven hun hele leven bij elkaar." Zijn hobby is ook erg ontspan nend, vindt de Brabander. „Lekker op je gemak al die ganzen bekij ken. Je bent wel twee of drie uur bij elk volkje." Na twaalf jaar lang twee keer per week waarnemen, kent Dio Horn man de gewoontes van zijn gelief de vogel wel zo'n beetje. „Ze heb ben een heel grappig trucje om voedsel te vinden in de sneeuw. Ze gaan eerst zitten totdat de sneeuw is gesmolten. Dan schui ven ze een stukje naar achteren en eten het vrijgekomen gras op. On dertussen smelt het volgende hap je en zo gaan ze verder." Ook leuk: ganzen houden van re gelmaat. „Tussen twaalf en twee is het tijd voor pauze, dan slapen ze." Kolganzen ziet Hornman het meest. Rietganzen ook wel eens, maar helemaal speciaal zijn dwerg ganzen en roodhalsganzen. „Eigenlijk zijn ganzen gewoon gan zen, maar de lol is om in zo'n veld met honderden of duizenden vo gels de bijzondere exemplaren er uit te pikken. Een keer zag ik een gezin roodhalzen met drie jongen. Heel uniek." foto Koen Verheijden Op akkers langs de Linge dienen dode ganzen ter afschrikking. Boeren hopen zo schade aan hun gewassen te voorkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11