zeeland 19 as, maar geven wel het vuur door ACTIE I Novilon® Nova meter GRATIS viert feest Onderzoek sponsoring van molens omstandigheden om leergierigheid van leerlingen aan te wakkeren MAATWERK WEEKEND een uniek pak voor u DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG M iinro - Scabty maman mwm donderdag 23 september 2010 naar informatie. Precies zoals het in de Montessori-gedachte past; kinderen moeten het zelf doen, leerkrachten zijn er vooral om hen te prikkelen en de ideale leerom- standigheden te creëren", aldus De Waele. Ieder op zijn eigen tempo, ieder op zijn eigen manier. Geen (of nauwelijks) klassikale lessen, nee, elk kind volgt op De Basis zijn ei gen programma. Er zijn geen vaste lesroosters en ook het beoordelen met cijfers is tot de laatste klassen niet aan de orde. „Sommige ouders klinkt dat in de oren alsof er weinig structuur op onze school is, maar niets is minder waar. Dat ervaren ze ook als we een rondleiding door het gebouw geven. Telkens hoor je dan weer dat het zo opvallend rustig is. Maar als een kind precies weet wat hij moet doen, dan zorgt dat voor rust in de klas."- Per klaslokaal zijn er bewust ten minste twee verschillende leeftijds groepen aan de slag. „Daardoor verandert een leerling elk jaar van rol: het ene jaar ben je de jongste, het volgende de oudste. En stel, je bent een verlegen meisje en zit acht jaar met dezelfde leerlingen in een klas. Dan blijven ze je zien als dat verlegen meisje. Maar als de samenstelling van de klas steeds verandert, krijgt dat meisje steeds de kans om zich van een andere kant te laten zien." In de bovenbouw worden voor sommige vakken wel cijfers gege ven, zodat de leerlingen al een beetje wennen aan het voortgezet onderwijs. De Waele: „Zo leren de kinderen om op een vooraf bepaald mo ment te presteren. Maar een onvol doende blijft bij ons, in tegenstel ling tot in het voortgezet onder wijs, niet staan. Je doet een toets net zo vaak opnieuw tot je een vol doende hebt. Het gaat er immers om dat je de stof onder de knie hebt. Ik vind dat de grote makke van het voortgezet onderwijs: die trein dendert maar voort. De basis moet toch eerst goed zijn voordat je verdergaat?" De leerlingen van De Basis preste ren volgens De Waele op de mid delbare school doorgaans naar be horen. „De docenten vinden het soms lastig dat ze veel vragen. Wij hebben ze dat juist geleerd: blijven vragen, tot je het snapt." Maria Montessori (1870-1952) schapper, het kind heeft zelf de "kracht om te leren. Wij draaien dus geen klassikale programma's af, elk kind volgt zijn eigen leerpro gramma", aldus directeur Nelleke de Waele. Negentig leerlingen betrokken in 1985 de houten lokalen van kleu terschool De Springplank aan de Beukenstraat. Nu huist De Basis aan de Frambozestraat, waar zo'n tweehonderd leerlingen onderwijs genieten. Het gros is woonachtig in Goes of aangrenzende dorpen, maar de Montessori-gedachte trekt ook een aantal leerlingen van uit Walcheren. De school viert het jubileum deze week vooral met de leerlingen. Volgend jaar mei volgt nog een feestweek. Dan wordt een reünie gehouden met oud-leerlin gen en -leerkrachten. Belangstel lenden kunnen zich melden via info@montessorigoes.nl. Q www.montessorigoes.nl AANSTAANDE KRUININGEN - Mogelijk worden de gemeentelijke molens in Reimers- waal binnenkort gesponsord. Het college wil bekijken of daar animo voor is. De gemeenteraad stemde deze week in met een voorstel om een malig 42.000 euro extra uit te trek ken voor achterstallig onderhoud aan drie molens in de gemeente. Daarbij werd geopperd of sponso ring wellicht een optie is om extra inkomsten te krijgen. De gemeen te biedt ook al de mogelijkheid om rotondes te adopteren. Ook was er een idee om wat meer acti viteiten rondom de molens te ont plooien. Omwentelingen leveren tevens subsidie op. www.tmcbinnenhuisadviseurs.nl BI J LE E I I NIEUWE BURG 12 I MIDDELBURG in de bovenbouw wordt de kennis van de leerlingen, onder meer laten wennen aan het voortgezet onderwijs. bij topografie, voor het eerst met cijfers beoordeeld. Dat is vooral om de kinderen te foto's Rolf de Feijter .-.top- t Kijk op www.tmcbirinenhuisadviseurs.nl Bergen op Zoom Goes Koudekerke I Kruiningen Mode voor de aanstaande moeder Breda Veemarktstraat 56 Den Bosch Vughterstraat 166 Rotterdam Korte Hoogstraat 18 (grootste van Nederland elke zondag open.) ONLINE SHOP WWW.FUTURE-MAMAN.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 77