Weverij krijgt Europees geld PZC Optimisme deelnemers i81 zeeland (T^2^3) tekstlink Brouws Museum gehonoreerd met gemeentelijke Monumentenprijs BOUW THEATER Anderhalve ton subsidie Word het middelpunt van uw regio! Regel het zelf gemakkelijk, voordelig en snel met een tekstlink op pzc.nl CHRONISCHE PIJN De Stichting Pijn-Hoop biedt trainingen aan voor mensen met chronische pijn in heel Zeeland. donderdag 23 september 2010 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De provincie Zeeland steunt de verbouwing van de voor malige katoenweverij aan het Kerk hof Noordzijde in Zierikzee met een Europese subsidie. De gelden zijn afkomstig uit het Plattelands Ontwikkelingsprogramma (POP). Met de EU-subsidie is de financie ring van de - ingrijpende - verbou wing rond. De Schouwen-Duivelandse wo ningbouwvereniging Zeeuwland neemt samen met Stichting Renes- se de voormalige katoenweverij ste vig onder handen om er een brui sende culturele voorziening te rea liseren. Het plan voorziet in de res tauratie van het 19e eeuwse pand. Oorspronkelijk was het een heren huis in Lodewijk XV stijl. In 1840 werd het aangekocht door de ge broeders Salomonson uit Almelo die het (lieten) verbouwen tot ka- toen- ofwel calicotweverij. Na de teloorgang van de katoennijver heid in Zierikzee diende het pand onder meer als onderkomen voor de UW. Sinds 2005 staat het pand - eigendom van Zeeuwland - leeg. Het nu voorliggende plan voorziet mmstmBmmsmmmm TO»i je W. TM ws U bent slechts een paar stappen verwijderd van een voordelige online advertentiecam pagne die u volledig zelf kunt beheren. Start vandaag nog en profiteer van de volgende voordelen: U brengt uw boodschap onder de aandacht van ruim 400.000 potentiële klanten U kiest de rubriek die het beste bij u past: homepage, uw regio of adverteer rondom een specifiek thema U kunt zelf uw advertentie online plaatsen én aanpassen, 24 uur per dag Ga snel naar www.pzc.nl/maakmedia en regel het geheel zelf! Alt'Jd Pjjn? "W* alleen VOartesU,an; V ^o0fi e, St'chting Pijn-Hoop °m te """«Piln! in het verbouwen van de voormali ge weverij tot een multifunctione le ruimte. Aan de achterzijde van het gebouw wordt een nieuwe filmzaal annex kleine podiumvoor- ziening gebouwd. De theaterzaal wordt verbonden met de weverij die daarbij onder meer dienst doet als foyer. Het nieuwe filmtheater krijgt een capaciteit van ongeveer honderd stoelen. Filmtheater Zie rikzee (FiZi) wordt de enige gebrui ker. In aanvulling op de filmactivi teiten moet de 'De Weverij' ge doopte nieuwe culturele voorzie ning een podium worden voor in terviews, concerten, debatten, kleinkunst, lezingen, eenakters en andere manifestaties onder auspici ën van FiZi. De provincie steunt de verbou wing omdat zij die goed vindt pas sen bij het behoud en beheer van gebouwen uit het verleden die noodzakelijk zijn om de cultuur historie te beleven en de kennis er van uit te dragen. Als alles meezit, begint de restaura tie en verbouwing medio 2011. De werkzaamheden nemen naar ver wachting een jaar in beslag zodat De Weverij in 2012 de deuren kan openen. door Esme Soesman Wat de oorzaken van de chroni sche pijnproble- men van de ver schillende cur sisten vorig jaar precies waren? Poe. Daar moet Wilma van der Pol even over nadenken. „Dat is eigen lijk zo ondergeschikt. Je praat ook niet met patiënten, maar met men sen." Of, zoals Heieen de Vries het zegt: 'de kwaal is bijzaak bij ons'. Het Zierikzeese duo begint - sa men met Inge van Ooijen uit Noordgouwe en Ingrid Klink uit Kapelle - woensdag 13 oktober een trainingenreeks bedoeld om men sen anders te leren omgaan met chronische pijn in hun leven. Orga nisatie achter deze trainingen is de Stichting Pijn-Hoop. Het initiatief is bedoeld voor men sen met chronische pijn uit heel Zeeland en een stukje West-Bra bant en Goeree-Overflakkee. De trainingen, bestaande uit zeven bij eenkomsten, worden gehouden in het gebouw van Het Klaverblad in Goes. Vorig jaar is deze cursusreeks voor het eerst van start gegaan. Met suc ces, zeggen De Vries en Van der Pol. Op een terugkombijeenkomst een halfjaar later klonken lovende reacties op de vraag wat deelne mers aan de training hadden'ge- had. Een greep eruit: anders aan kunnen kijken tegen je beperking, een andere invulling kunnen ge ven aan je dagelijkse dagbesteding, stomweg plezier hebben en het le ren omgaan met emoties. De Vries: „Het grootste verschil tussen de mensen voor en na de training vond ik het optimisme. Echt bij alle deelnemers. Mensen kwamen lijdend, met hoofdletters, binnen en gingen - voor zover ze dat konden - huppelend weg". Aan de pijn kunnen we niets doen, verduidelijkt Van der Pol de insteek. Dus wordt er niet einde loos over artsen en therapieën ge klaagd, maar worden alle kansen die er wél zijn met beide handen aangegrepen. „Je leert een andere manier van denken aan. Daar zijn allerlei handvatten voor", vertellen de cursusleidsters. Maar ook het communiceren met hulpverleners en andere betrokke nen komt aan bod, evenals het le ren kiezen tussen al dan niet be langrijke zaken. De groep biedt bo vendien de mogelijkheid om van eikaars ervaringen te leren. „Dat kan om heel praktische dingen gaan. Van een bepaalde messenset die wordt aangeraden tot de tip je hond korter uit te laten", aldus Heieen de Vries en Wilma van der Pol geven trainingen in omgaan met pijn. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het Brouws Museum is gisteravond winnaar geworden van de tweejaarlijkse monumen tenprijs van de gemeente Schou- wen-Duiveland. De overige twee genomineerden waren de Stich ting Brusea (Visserijmuseum en de Oudheidskamer) in Bruinisse en de Rode Kamer aan het Haven park in Zierikzee. Wethouder Wim Stouten maakte de winnaar bekend tijdens een feestelijke bij eenkomst in de Gasthuiskerk in Zierikzee. De prijs, een cheque van 2.269 euro werd in ontvangst genomen door Regina Op de Beek, de motor achter het Brouws Museum. Zij wordt daarin bijge staan door een groepje trouwe en bezielde vrijwilligers. „Echt super, geweldig. Het genomineerd zijn le verde ons al extra bezoekers op de afgelopen weken, maar winnen is helemaal mooi", luidde haar reac tie. Op de Beek liet weten nog aar dig wat plannen te hebben tot uit breiding, zoals de inrichting van een museumtuin en het creëren van een museumcafé. B en W kozen het Brouws Mu seum als winnaar uit de drie geno mineerden, omdat dit particulier initiatief een wezenlijke bijdrage le vert aan de visualisering van de maritieme geschiedenis van Schou- wen-Duiveland in het geheel en het verleden van de Smalstad in het bijzonder. Met deze prijs wil het college ook de aandacht vesti gen op de vrijwilligers. Wethouder Stouten beklemtoon de tijdens deze avond ook nog het belang van het zoeken naar een herbestemming, om monumen ten voor de toekomst te kunnen behouden. Verder werd medewer king verleend aan deze avond door Mar van der Veer (orgel) Lies- beth Franken (zang), Dik de Ko ning (gitaar) en het Schouws Koj perensemble. Betty Blikman^ een toelichting op modetrejj de architectuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 66