binnenland 17 Hoe moeilijk krijgt Onno Hoes het? StlP Primeur! Gosta Zomerc ruises 20» n" boekbaar! Cruise Noorse Fjorden 7 - Stedencruise Noord-Europa****+ BURGEMEESTERSCHAP Getrouwde homoseksuelen worden in het buitenland nog niet overal geaccepteerd hete ÜZSSmiï, ItgggSS 8-daagse cruise inclusief alle maaltijden aan boord u-daagse cruise inclusief alle maaltijden aan boord boek online of bel 020 - 66 22 222 dinsdag 21 september 2010 De nieuwe burgemeester van Maastricht is geen stan- daardvader, maar een ge trouwde homoseksueel. Dat lijkt niets bijzonders, het kan problemen opleveren. door Dick Hofland Frans Buijserd, burgemees ter van Nieuwkoop, werd weggepest uit zijn vorige gemeente, Aalburg. Omdat hij openlijk had gezegd homosek sueel te zijn. Koen Schuiling kreeg de hoon van heel christelijk Den Helder over zich heen, nadat hij burgemeester van deze stad was geworden. Ook omdat hij op man nen valt. De vriend van Geert Da- les, burgemeester van Leeuwar den, moest een diplomatieke func tie in Hongarije opgeven vanwege zijn geaardheid. En Hans Glaubitz had het snel gezien als ambassa deur in Estland, nadat zijn partner slachtoffer was geworden van ho mohaat. Onno Hoes heeft er nooit een ge heim van gemaakt homoseksueel te zijn. Als hij binnenkort burge meester van Maastricht is, zal hij met zijn partner Albert Verlinde met enige regelmaat officiële bij eenkomsten bezoeken/Het COC denkt dat de gemiddelde Nederlan der daar geen problemen mee heeft, maar dat Hoes bij internatio nale ontmoetingen nog wel eens met de ogen zal knipperen. „Nederland is een exportnatie", zegt de woordvoerder van de be langenvereniging van homoseksue len. „Wellicht zal Hoes in de prak tijk best eens schipperen tussen to lerantie en exportbelangen, maar wij denken dat tolerantie dan zwaarder moet wegen. Dat gaat ook goed bij andere burgemees ters, zoals Peter Rehwinkel in Gro ningen." Tofik Dibi, Kamerlid voor Groen- Links, vindt dat 'je nooit mag ver geten wie je bent'. Het persoonlij ke moet van hem voorgaan. „We moeten andere landen niet tege moetkomen." Dibi wijst er op, dat ook in eigen land nog steeds lera ren van scholen met een religieuze grondslag wel homoseksueel mo gen zijn zolang ze het maar niet openlijk zijn. Er was een Kamer meerderheid om dit aspect uit de wet te schrappen, maar Dibi vreest dat een rechts kabinet voor een compromis zal kiezen. „Het is he laas nog altijd lastiger om een ho moseksuele burgemeester te zijn dan een heteroseksuele", zegt Di bi. „Maar ik denk dat Hoes er uit stekend mee kan omgaan. In Ne derland verwacht ik niet of nauwe Als Onno Hoes (rechts) binnenkort burgemeester van Maastricht is, zal hij met zijn partner Albert Verlinde (links) met enige regelmaat officiële bijeen komsten bezoeken. foto Rick Nederstigt/ANP lijks problemen, in het buitenland zal hij nog wel eens in vervelende situaties terecht kunnen komen. Gelukkig is hij wel wat gewend." Dat kan dichterbij zijn dan ge dacht. Koningin Sofia van Spanje veroordeelt in een recent versche nen biografie het homohuwelijk en de Gay Pride. Heeft dat gevol gen als ze Nederland bezoekt of als een delegatie van burgemees ters bij haar op audiëntie gaat? Bui tenlandse Zaken noch het konink lijk huis heeft hiervoor een speci fiek protocol. „Het blijft helaas lastig", zegt de woordvoerder van het COC. „Maar homorechten zijn mensen rechten. Die zouden overal ter we reld moeten gelden. Wij moeten daar als land niet op afdingen." Koningin Beatrix heeft het daar ook wel eens moeilijk mee. Per soonlijk heeft ze geen enkel pro bleem met homoseksuelen. On langs schreef ze tot ergernis van or thodoxe protestanten nog een brief waarin ze zegt achter een ho momanifestatie te staan en de daarbij horende kerkdienst. Gaat het echter om officiële gebeurtenis sen, dan wordt het een stuk lasti ger. Het diplomatieke protocol kent be zoeken op drie niveaus: staatsbe zoeken, officiële bezoeken en werk bezoeken. De koningin is jaarlijks betrokken bij tientallen van deze, inkomende en uitgaande, bezoe ken. Daarbij kan het wel eens voor komen dat anderen voor het hoofd worden gestoten als een ho moseksuele ambtsdrager daarbij zijn of haar partner naast zich weet. Dibi kan zich niet voorstellen dat het Hof zich daardoor zal laten lei den, ook al gaan er nog altijd hard nekkige verhalen dat dit in het ver leden wel degelijk is gebeurd. „Het gaat hier over uitsluiting van men sen. Nederland, inclusief de konin gin, moet uitdragen daar nooit en te nimmer aan te willen meewer ken." Het COC vindt het een persoonlij ke keuze van betrokkenen om met dan wel zonder partner bij offi ciële gelegenheden te verschijnen. Is de keuze 'met partner', dan zou volgens de woordvoerder afhanke lijk van de situatie de gemeente raad, het rijk of de koningin hen zonder meer moeten steunen. Speciale CRUISING ITALIAN 5TYl€ Zie stipreizen.nl/crceh e!hJ!"Url?P 131"» 201, reizen nl Primeur in Nederland... Stip Reizen huurt in het hoogseizoen van 2011 een heel cruiseschip af voor een 8-daagsecruisenaardeadembenemende Noorse Fjorden met degezellige Costa Marina****. Inclusief alle maaltijden aan boord, alle drankjes tijdens de lunch en het diner, welkomstcocktail met de kapitein, gala-avond en een 'farewell drink'. Normaal boekt u deze cruise vanaf slechts 1398 maar indien u boekt vóór 1 december krijgt u 100 vroegboekkorting. Bovendien verloten we onder de boekers een gratis upgrade naar een suite t.w.v. 2598! Op 13 juli 2011 vertrekt de Costa Marina vanuit Amsterdam richting Noorwegen met absolute hoogtepunten zoals Alesund, Geiranger, Flam en Bergen. En omdat het dan zomervakantie is, bieden wij u tot slot ook nog extra aantrekkelijke kindertarieven! Zullen we alvast zeggen: 'Stip Ahoy?' Vertrek mei t/m aug. in samenwerking met de directie van de Italiaanse rederij Costa Cruises kunnen wij u nu al een unieke vroegboekspecial aanbieden met vertrek vanuit ons eigen Amsterdam. Aan boord van de comfortabele 4-sterren-plus Costa Magica vaart u naar de mooiste Europese steden zoals Kopenhagen, Oslo, Edinburgh, Londen, Parijs en Berlijn**. Daarnaast betaalt Stip Reizen voor u tijdens deze cruise alle drankjes (rode en witte huiswijn, bier, softdrinks en mineraalwater) tijdens de lunch en het diner! Een besparing die kan oplopen tot honderden euro's! Wacht dus niet te lang, en profiteer direct van deze aantrekkelijke vroegboekactie. Per datum hebben we slechts 25 hutten beschikbaar, dus vol=vol! kindertarieveii: Zie stipreizen.nl/crcgm Boek vóór 1 december en maak kans op gratis upgrade naar suite t.w.v. 2598! stipreizen.nl pS 'voor exacte beschrijving zie internet. **Er wordt soms in andere plaatsen afgemeerd, maar u kunt aan boord eenvoudig excursies boeken. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per hut excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR SGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7