4l binnenland In vier jaar naar half miljoen dementerenden T©<@S Rechts kabinet spaart burger ALZHEIMER Het aantal dementerende Nederlanders zal binnen vier decennia verdubbelen tot een half miljoen. De kosten van de verzorging stijgen naar verwachting tot 15 miljard euro. Geen genezing, gevolgen soms te remmen dinsdag 21 september 2010 Dementie in Nederland lijden ruim 235.000 mensen aan dementie. Hiervan zijn 12.000 mensen jonger dan 65 jaar. Ziekte van Alzheimer Vasculaire dementie* ■'r Andere oorzaak (bv. Parkinson) Bloedvaten in de hersenen werken niet meer goedwaardoor de doorbloeding van de hers enen afneemt. Dementie is een snel oprukkende ziekte. Om de zorgkosten in de hand te houden moet er meer aandacht komen voor de mantelzorgers. UTRECHT - Het aantal dementeren de Nederlanders zal binnen vier decennia verdubbelen tot een half miljoen. De kosten van de verzor ging van deze mensen neemt in dezelfde mate toe tot zo'n 15 mil jard euro. Dat stelt Alzheimer Ne derland, die zich baseert op het World Alzheimer Report 2010. Vandaag is het Wereld Alzheimer Dag. Ruim 70 procent van de demente rende patiënten woont thuis en is veelal aangewezen op mantelzorg. Uit het rapport blijkt dat zonder mantelzorgers de dementiezorg in rijke landen 67 procent duurder zou zijn. Voor Nederland betekent dat een kostenstijging van nog eens zo'n 3 miljard euro. „Deze cij fers geven de enorme waarde van mantelzorgers weer. 80 procent van hen is overbelast of loopt een groot risico dit te worden", aldus een woordvoerder van Alzheimer Nederland. De druk op de mantelzorgers zal alleen maar toenemen. Door de krimpende beroepsbevolking zal het aantal mensen dat zich belan geloos inzet voor hulpbehoeven den familieleden en kennissen de komende decennia afnemen. Patiënten die niet over mantelzor gers beschikken zullen sneller in (dure) verzorgingshuizen terecht komen. Nu al liggen de zorgkosten van mensen die lijden aan demen tie hoger dan het totale jaarlijkse budget van de Nederlandse poli tie, stelt de patiëntenvereniging. Om de kosten in de hand te hou den pleit Alzheimer Nederland voor de aanstelling van speciale be geleiders voor patiënten en naas ten. Hierdoor kunnen de taken van mantelzorgers verlicht wor den. Met meer intensieve zorg bui ten de muren van instellingen kun nen patiënten langer thuis blijven wonen. Meer onderzoek is nodig om de ziekte en haar gevolgen te bestrijden. De vergrijzing is een belangrijke oorzaak van de forse toename van Alzheimerpatiënten, maar ook de verbeterde methodes waarmee me dici de ziekte steeds beter en eer der kunnen vaststellen. Philip Scheltens, hoogleraar neuro logie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, pleitte vorige week voor een deltaplan om Alzheimer aan te pakken. De Alzheimer-spe cialist vindt dat het nieuwe kabi net enkele honderden miljoenen euro's moet vrij maken voor we tenschappelijk onderzoek en voor de opvang en verzorging van pa tiënten. foto laif/Hollandse Hoogte Dementie is een syndroom waarbij de verwerking van informatie in de hersenen is verstoord. Hierdoor tre den geheugenstoornissen op. Die kunnen gepaard gaan met onder andere afasie (niet meer goed kun nen begrijpen en uitdrukken), apraxie (geen doelbewuste hande lingen kunnen uitvoeren) en agno- sie (geen objecten meer kunnen herkennen). Mensen met dementie leven ge middeld acht jaar. Er is geen gene zing mogelijk. De gevolgen zijn soms af te rem men met medicijnen. De kans is 20 procent dat iemand dementie krijgt in zijn leven. De ziekte wordt volgens de meest geaccepteerde hypothese veroor zaakt doordat bepaalde eiwitten abnormaal worden afgebroken. Hierdoor ontstaan klonten in her sencellen. De afbraak wordt mogelijk veroor zaakt door een ontregelde stofwis seling van zink en ijzer. Nederland telt volgens het Sociaal en Cultureel Planbureau 2,4 mil joen mantelzorgers, die meer dan acht uur per week voor een ander zorgen. PAUL KUSTERS UITSELEKTE MILJOENENNOTA LOUTER FORMALITEIT er wortst bus babelijk inj be r1bber2aal onber meer ban één hoedje ...voornamelijk met be ssm sesreelb. door Gert van Harskamp DEN HAAG - De koopkracht blijft in de voorstellen van het demissionai re kabinet nog redelijk op peil. On der een nieuwe regering heeft de bevolking echter fors minder te be steden, blijkt uit deels uitgelekte cijfers van het Centraal Planbu reau (CPB). Met de 3,2 miljard euro bezuinigin gen die Balkenende IV vanmiddag in de Miljoenennota presenteert, levert de consument hooguit een half procent in. Extra bezuinigin gen door een nieuwe regering lei den onherroepelijk tot koopkracht verlies. Een minderheidskabinet van WD en CDA met gedoogsteun van de PW wil achttien miljard bezuini gen, vooral op zorg en sociale ze kerheid. Als dat kabinet er inder daad komt, worden burgers hard in de portemonnee getroffen. Vol gens het CPB is het onmogelijk zonder koopkrachtverlies in vier jaar achttien miljard euro te bezui nigen. Dat de portemonnee komend jaar niet zo hard getroffen wordt, komt omdat de prijzen minder stijgen dan eerder verwacht. Het Centraal Planbureau gaat uit van 1,5 pro cent inflatie, terwijl het in eerdere prognoses nog van 2 procent uit ging- De meeste bezuinigingen die het huidige kabinet voorstelt moeten de overheidsdiensten zelf verwe zenlijken. De regering denkt zes honderd miljoen euro binnen te halen door de ambtenarensalaris sen te bevriezen. Daarnaast wordt voor nog eens 230 miljoen euro be zuinigd op rijksgebouwen en door te schrappen in banen bij de over heid. Ongezond leven wordt wel duur der. Door verhoging van de tabaks accijnzen moeten rokers tweehon derd miljoen euro ophoesten. Een pakje shag of sigaretten wordt per 1 januari 2011 25 eurocent duur der. Verkeersboetes gaan 15 pro cent omhoog. Werkende ouders verliezen tot wel 3500 euro per jaar aan koop kracht door de bezuiniging op de "1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4