241 sport 15 De Vries droomt van carrière ii Johnny Hoogerland wint koers in België Paul Telussa zegt FC Dauwendaele af Hendriks legt beslag op rekening MW Boksbond wil Schouten op Spelen Brandts tekent contract in Rwanda Vooronderzoek naar overtreding Brama Paulo Bento nieuwe trainer Portugal KARTEN Nyck de Vries doet er alles aan om zijn droom te verwe zenlijken. De kersverse wereldkampioen in de kart hoopt ooit in een Formule i-wagen te racen. dinsdag 21 september 2010 mmmfimmmmmtmtmmtmMKMKmmutHimmM MAASTRICHT Roda-icoon Nol Hendriks heeft be slag laten leggen op de bankreke ning en tv-gelden van MW. De tex tielbaron eist dat hij de opbrengst krijgt van een aantal transfers die de Maastrichtse club in de zomer heeft gedaan. Naar verluidt gaat het minstens om een half miljoen euro. Hendriks claimt het geld als be heerder van een spelersfonds. De voormalige mecenas van Roda JC leende MW vorig jaar acht ton om de wankelende club overeind te houden. SCHIPHOL De Nederlandse boksbond en de stichting Ben Bril Memorial zijn aan het uitzoeken op welke manier ze eventueel profboksster Esther Schouten op de Olympische Spelen van Londen kunnen krijgen. Over twee jaar staat boksen voor vrou wen voor het eerst op het olym pisch programma. De kwalificatie voor de Spelen loopt via de AIBA, de internationale amateurbond. Schouten komt als prof onder de vlag van de WIBF uit. Ze is de we reldkampioene in het superban- tamgewicht. KIGALI Ernie Brandts is de nieuwe trainer van de Rwandese kampioen APR. Hij tekent bij de club een contract voor één jaar met een optie op ver lenging. Brandts was ook in beeld bij RBC Roosendaal, maar geeft de voor keur aan een verblijf in Kigali. Daar neemt hij de plek in van land genoot Erik Paske, die zijn contract niet verlengde. De oud-trainer van FC Volendam en NAC Breda start zijn werkzaamheden begin okto ber. ZEIST Middenvelder Wout Brama van Twente moet zich verantwoorden bij de aanklager betaald voetbal. De speler ging in het duel met Her acles op de voet staan van tegen stander Everton. De aanklager be sloot gisteren een vooronderzoek in te stellen naar de overtreding. Feyenoorder André Bahia hoeft niet te vrezen voor een schorsing. Hij gaat vrijuit. De Braziliaan leek tegen Ajax Luis Suarez opzettelijk te raken met zijn elleboog. LISSABON Paulo Bento wordt de nieuwe trai ner van Portugal. Dat bevestigde een woordvoerder van de Portuge se voetbalbond gisteren in Portuge se media. Bento is de opvolger van de begin deze maand ontslagen Carlos Queiroz. Die moest het veld ruimen nadat hij een schorsing had gekregen van zes maanden. Queiroz kreeg de straf omdat hij in aanloop naar het WK in Zuid-Afri- ka een dopingcontrole zou hebben gehinderd. Hij zou daarbij contro leurs hebben uitgescholden. W Nyck de Vries staat aan het begin van een mooie carrière. Hij is nog maar vijftien jaar oud. door Anne Roel van der Meer LEEUWARDEN - Twijfels kent hij niet, een schoolgebouw ziet hij nooit van binnen en de wereld is zijn thuis. Nyck de Vries (15) uit Sneek, kersvers wereldkampioen karten, werkt bij het team Chiesa Corse en onder de hoede van de befaamde renstal McLaren aan een toekomst in de Formule 1. Een tijdje geleden volgden Nyck de Vries en zijn vader Hendrik Jan een spoedcursus Italiaans. Niet zo maar of voor de aardigheid. Want niets is voor de aardigheid. „We waren nog in onderhandeling met Ferrari", zegt Hendrik Jan de Vries. „Eigenlijk was het geen cur sus voor kinderen, maar na wat pushen van mijn kant was het zo geregeld. Het was leuk, maar ook hard werken." Je moet er wat voor over hebben om de top te berei ken. „Veel mensen zeggen dat ze al les willen doen om iets te berei ken, maar vaak blijft het bij woor den." Zo niet bij de familie De Vries. „Stel dat Nyck een wedstrijd wil winnen en hij wordt vijfde. En hij denkt na afloop: had ik nou geen training overgeslagen, dan zou ik hebben gewonnen. Die ge dachte mag je nooit hebben." Een training overslaan is daarom uit den boze. Het leven van Nyck de Vries, zijn vader Hendrik-Jan en zusje Sey- chelle draait om karten. Al het an dere is onbelangrijk. „In een ge middeld gezin draait het om een aantal speerpunten", zegt Hendrik Jan de Vries, voormalig eigenaar van vijf Renault-autobedrijven in Friesland. „Werk, familie, vrien den en sport. Maar ons leven staat honderd procent in het teken van sport. Als je geen passie hebt voor je vak, dan ben je er ook niet goed „Ik sluit me voor alles af', zegt Ny ck. „Ik weet niet wat er in de bui tenwereld gebeurt. Ik lees geen kranten en daar ben ik blij om, want ik word niet uit balans ge bracht. Alles speelt zich voor mij af rond de baan." Familie en vrienden moeten zeker niet komen kijken als hij namens het Italiaanse team Chiesa Corse in de World Series of Karting zijn rondjes racet. „Het leidt maar af Ik houd niet van die poppenkast." Nyck moet zijn vwo-diploma zien te halen op de wereldschool, be doeld voor kinderen van diploma ten en zakenlieden. Lessen volgt hij via internet. De Vries is verreweg de jongste en lichtste coureur in de SuperKF, de hoogste klasse van de kartsport. De wereld is zijn thuis. Behalve in Sneek woont de familie een aantal maanden per jaar in een apparte ment in het Noord-Italiaanse Lo- nato, waar alle grote kartfabrikan- ten zitten, een goede baan dichtbij is en het weer prettig. En dan te bedenken dat Nyck de Vries bang was toen hij voor het eerst kennis maakte met een kart. „Maar nu vind ik het zo mooi dat ik weer zou gaan karten als het me niet zou Tukken in de autosport het hoogste te bereiken. En ben ik te oud om tegen een vast salaris voor een fabriek te rijden, dan word ik misschien wel kartmonteur." Zo'n grote liefde voor het karten. Dat had Hendrik- Jan de Vries ge hoopt, maar zeker niet gedacht toen hij Nyck „als vierjarig jonge tje in een kart gooide." In 2006 kreeg hij het voor het eerst het idee dat een plek in de wereldtop te realiseren was voor zijn zoon. Sindsdien heeft hij, zoals De Vries het zelf uitdrukt, een tunnelvisie. Hij, die zelf een verleden heeft als autoracer, denkt alleen nog maar aan karten, de top en hoe die te be- Nyck de Vries werd zondag in Spanje wereldkampioen karten, maar hij blijft nuchl kranten en daar ben ik blij om, want ik word niet uit balans gebracht." reiken. Samen met zijn zoon en dochter. „Ik heb mijn leven ervoor opgegeven, ben er 24 uur per dag mee bezig. De consequentie is dat het sociale leven zich steeds meer beperkt tot dit wereldje. Maar het is geen opoffering." De voornoemde onderhandelin gen met Ferrari liepen uiteindelijk op niets uit. Het verhaal van een andere grote renstal was beter. Ny ck de Vries en zijn vader tekenden een contract bij McLaren, in Wo king, onder de rook van Londen. Nyck volgt nu het zogeheten Young Driver Development Pro gram. Lewis Hamilton, de grote Britse coureur die namens McLa ren in 2008 wereldkampioen werd, deed ooit hetzelfde. De Vries racet weliswaar voor team Chiesa Corse met manager Dino Chiesa, maar staat onder nauwlet tend toezicht van McLaren. door Frits Bakker VIANE - Met een vlammend eind- schot heeft Johnny Hoogerland gis teren de veredelde kermiskoers van Viane (België) op zijn naam geschreven. De Zeeuw van Vacansoleil maakte deel uit van een groep van zes vluchters die in de finale van de 170 kilometer lange koers om de zege streden. „Wij noemen deze koers het we reldkampioenschap van Hilaire", glimlachte Hoogerland, nadat hij zich in de sprint licht had afge scheiden van zijn concurrenten. Hilaire Vanderschueren, de ploeg leider van Vacansoleil, woont in Viane. Vorig jaar ging de overwin ning naar Bobby Traksel, een ande re renner van de ploeg. Voor Hoogerland was het zijn eer ste overwinning van dit seizoen. „Ik voel me al weken goed in vorm", vertelde hij. „Ook in de Ronde van Engeland heb ik voort durend voorin gereden." Hooger land won in die ronde de berg prijs. Met de Ronde van Viane ging voor de Yersekenaar gisteren een drukke week in. Morgen rijdt hij nog een koers in België, zaterdag en zondag staan twee semi-klassie- kers in Italië op zijn programma: zaterdag de Memorial Pantani, zon dag de Giro della Toscane. In de kermiskoers in Viane ston den gisteren 120 eliterenners aan de start. „Het is een plaatsje net achter Geraardsbergen, dus echt vlak was het niet. De koers werd vanaf het begin lastig gemaakt." De Belg Jéróme Baugnies werd tweede in de eindsprint, de Duit ser Andreas Schillinger eindigde als derde. OOST-SOUBURG - FC Dauwendaele moet zijn zoektocht naar een nieu we trainer vervolgen. De Middel burgse voetbalclub had Paul Telus sa op het oog, maar de Souburger besloot gisteren af te zien van een functie bij de zaterdag-eersteklas ser. Hij kreeg een negatief advies van zijn huisarts. Telussa werd in 2008 getroffen door een hersenbloeding. Hij was in die periode trainer van Hoek. De Souburger is inmiddels alweer enige tijd terug aan het front en is sinds het begin van dit seizoen trai ner bij zondag-vierdeklasser Sluis kil. In eerste instantie leek Telussa wel oren te hebben naar een dub belfunctie en dus zat hij afgelopen zaterdag om de tafel met het be stuur van FC Dauwendaele. Gister avond zou er verder worden ge praat over de invulling van het hoofdtrainerschap bij FC Dauwen daele. Zo ver kwam het echter niet. Telussa liet 's middags aan be stuurslid Gerrie van Wijngaarden weten niet op het aanbod in te kunnen gaan. De dokter achtte het niet verstandig dat Telussa bij twee clubs actief zou zijn. „Het is een enorme tegenvaller", zei Van Wijngaarden gisteravond. Het betekent dat FC Dauwendaele terug is bij af De club heeft een nieuwe hoofdtrainer nodig, omdat Adriaan Nieuwenhuijse na de eer ste competitiewedstrijd het bijltje er bij neer gooide. Sindsdien leidt assistent Willem de Keuning de trainingen. FC Dauwendaele wil echter graag zo snel mogelijk een nieuwe hoofdtrainer voor de groep. „Al leen zijn er niet zo veel trainers met de juiste papieren (Uefa A) vrij", aldus Van Wijngaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 26