cultuur 13 Stef Bos zet Bijbel in een ander licht NIEUWE CD Liedjeszanger en tekstdichter schrijft liedjes over bijbelse personen agenda Museum ontvangt 10.000e bezoeker Voorlichting over theateropleiding Documentaire over onderwaterleven dinsdag 21 september 2010 Op de nieuwe cd van Stef Bos(In een ander licht geti teld) staan bijbelliedjes, ge maakt in opdracht van de NCRV. Opmerkelijk, want Bos gelooft niet in God. door René Seghers Een cd met liedjes over bij belse figuren als Lot, Ruth, Lea, Job, Noach, Ma ria Magdalena, Judas, Pet rus, Christus, de Duivel en God. Is dat wel iets voor iemand die niet in God gelooft? Stef Bos (49): „Het is minder vreemd dan het klinkt. Ik ben agnost, en agnost zijn betekent dat je de antwoorden op de grote vra gen des levens niet weet. Dat vind ik tegelijk de interessantste positie voor een liedjesschrijver, want als je de antwoorden al weet, gaat elk nummer eigenlijk over hetzelfde." Het project komt niet volkomen uit de lucht vallen: Bos is christe lijk opgevoed. „Mijn vader is lid van een oecumenische gemeente en oprecht gelovig. Hij heeft mij opgevoed met het idee dat waar je voor staat, vooral uit je handelen moet blijken en niet uit wat je ver kondigt. De bijbel mag niet wor den verward met allerlei discussies rondom kerk en geloof, maar is het belangrijkste boek van onze cultuur. Religie beschouw ik ver der net als voetbal: ik kijk ernaar, maar ik ben niet voor één club. Net als de aboriginals, die draaien het prachtig om. Zij zeggen dat de mens op zekere dag God schiep. Dat sluit een universele waarheid uit en dat voorkomt een hoop el lende." Zijn contact met de NCRV dateert uit 1991, het jaar van zijn hit Papa. „Ze vroegen me artiesten als Jack Spijkerman, Robert Long en Peter Koelewijn te interviewen over het geloof Óver de betekenis die ze er aan hechten. Een paar jaar geleden Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD Kruiningen Bierproefavond in het kader van De week van de smaak. De Grote Verleiding, Hogenakkerweg 25, 20.00 uur. Oostkapelle Terra Maris houdt in samenwerking met Staatsbosbeheer een herfstwandeling met de boswachter. Museum Terra Maris, 14.00-15.30 uur. Wilhelminadorp Fancy Fair rond de Stamperiusschool met vlaamse volksspelen, kinderbingo, verko ping en veiling ten bate van Sri Lanka Sup port. 15.15 tot 19.30 uur. PODIUM Ouddorp Roesttheater uit Edam speelt Cyrano de Bergerac op een 'geheime' locatie, die be reikt wordt na een wandelingetje van zo'n zeven minuten. Vertrek Raad- en Polderhuis, 20.30 uur. kwam de NCRV terug met de vraag of ik muziek bij het thema 'De tien bevlogenen', wilde ma ken. Ik stelde voor bijbelse perso nages te kiezen. Dat mondde uit in het concert dat ik eind vorig jaar met de titel In een ander licht heb opgenomen met het Metropo- le Orkest." Bos koos zijn bijbelse personages vanuit een 'aards' perspectief: „Denkend over God zag ik een be roemdheid voor mij, die voortdu rend het gevoel had dat iedereen hem verkeerd interpreteerde. Een onbegrepen man. Lea is in mijn lied een vrouw die uitgehuwelijkt wordt en klem zit in die situatie. Het zijn gewone mensen die op een kruispunt in hun leven aange DOMBURG Het Marie Tak van Poortvliet Mu seum in Domburg heeft afgelopen weekeinde de 10.000e bezoeker van het seizoen ontvangen. Het gaat om Hazel Baldwin uit Dover, die het museum bezocht in gezel schap van Gilles Geertse uit Dom burg en diens dochter Carien uit Amersfoort. Baldwin werd door Arnold van Houtum, voorzitter van het mu seum, gefeliciteerd en toegespro ken. Zij bezocht daarna de huidige tentoonstelling Jan Sluijters in de Cal- dic Collectie, met twintig schilde rijen van Jan Sluijters (1881-1957) uit de collectie van verzamelaar Joop van Caldenborgh. Volgend jaar is het honderd jaar ge leden dat Jan Toorop een houten paviljoentje 'Het Kotje van Toorop' in de duinen liet optrekken om er exposities te organiseren. Het mu seum bereidt momenteel een jubi leumtentoonstelling voor. komen zijn. Vandaar de titel." Vanuit dat perspectief is er ook ruimte voor romantiek, zoals in Maria Magdalena. Bos: „Je kunt soms mensen in je leven tegenko men die je het gevoel geven dat je iemand bént. Maria Magdalena was een gevallen vrouw en dan komt er zo'n vriendelijke man met baard voorbij, die zegt: 'Jij bete kent iets voor mij.' Hij zag haar staan." De titel In een ander licht slaat ook een beetje op Bos zelf, die al jaren halfin België en halfin Zuid-Afri- ka woont. Vanwege een vriendin netje bleef hij na de theaterschool in Antwerpen hangen. Nadat hij zijn huidige echtgenote ontmoet te, de Zuid-Afrikaanse kunstenares MIDDELBURG Theaterschool De Ambitie houdt zowel vanavond als morgenavond voorlichtingsbijeenkomsten over het aanbod in het nieuwe seizoen. Deze bijeenkomsten vinden plaats in het gebouw van Scoop in Middel burg (Achter de Houttuinen) en be ginnen om 20.00 uur. De Ambitie is een initiatief van het Zeeuws Centrum voor het Ama teurtheater (ZCA) in samenwer king met Scoop. Het cursuspro gramma, dat begin oktober begint, omvat onder meer een tweejarige spelopleiding. In het eerste jaar zijn er lessen in spelimprovisatie, elementair toneel en teksttoneel. Voor het tweede jaar bestaat het lesprogramma uit fysiek toneel, waarna het maken van een avond vullende productie volgt. Ook wie ambities heeft om te regis seren, kan dit jaar bij De Ambitie terecht. In oktober begint de basis opleiding Regie, die één jaar in be slag neemt. Varenka Paschke (35), volgde Bos haar naar haar vaderland: „Ik besef te dat ik Varenka niet weg kon ha len uit die cultuur en ben daarom deels daar gaan wonen. Ik heb Afri kaans geleerd en treed daar ook op. Het liedje Ruth is er momen teel een culthit." Bos heeft een ei gen kijk op zijn drie thuislanden ontwikkeld: „Nederland staat nu even op zijn kop, maar als je net uit Zuid-Afrika komt, is het een land waar alles nog steeds heel erg goed geregeld is." Zuid-Afrika ziet hij als een land met een heel eigen realiteit: „Het verschil tussen ar moede en rijkdom confronteert mensen voordurend met wezenlij ke dingen, hetgeen bij ons minder het geval is. Mensen zoeken steun MIDDELBURG In boekhandel De Drukkerij in Mdi- delburg is donderdag 23 september de documentaire Sea the Truth te zien. De op wetenschappelijke ba sis gemaakte film is geproduceerd door de Partij voor de Dieren in sa menwerking met onderwaterfoto graaf Dos Winkel. Uitgaand van de schoonheid van het onderwaterle ven wordt in deze film meer en meer duidelijk aan welke bedrei gingen de wereldzeeën blootstaan, zoals overbevissing en vervuiling, met alle gevolgen van dien. De avond begint om 19.00 uur met een korte inleiding door Dos Win kel zelf. Na de film, die 50 minuten duurt, is er gelegenheid tot het stel len van vragen en voor het laten signeren van zijn boeken. Winkel maakte fotoboeken over het tropische onderwaterleven. Een aantal vergrotingen van zijn werk zijn deze maand te zien langs de wanden van de brasserie van De Drukkerij. bij elkaar, er is een andere verbon denheid." Sinds Papa scoorde Bos nooit meer een grote hit. Het knaagt niet aan hem, omdat hij na die hit besloot zich juist in het theater ver der te ontwikkelen: „Ik verkoop nu Carré uit op basis van mijn re putatie. Mijn inhoudelijke benade ring heeft mij een mate van artis tieke vrijheid gebracht die een paar hitjes mij nooit hadden kun nen brengen. Daardoor kan ik nu ook dit Bijbelproject doen." Stef Bos, zaterdag 2 oktober in De Maagd in Bergen op Zoom, vrijdag 29 oktober in Stadsschouwburg in Middel burg, zondag 17 april in Arsenaalthea ter in Vlissingen. foto Deon DeBruyn Genoten van het Vlissingse filmfesti val? Alles over Film by the Sea is te rug te vinden op www.pzc.nl/fbts. Ook alle afleveringen van het dagelijk se Film by the Sea Videojournaal zijn terug te kijken op www.pzc.nl/fbts. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter: twitter.com/pzcredactie Stef Bos: „Religie beschouw ik verder net als voetbal: ik kijk ernaar, maar ik ben niet voor één club."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13