io prinsjesdag 2010 Afnemende kleuren, het aftreden nadert Het naoorlogse sprookje van steeds maar groeiende welvaart, is doorgeprikt. Vandaag op Prinsjesdag kijkt de politiek nog de andere kant op. Draagt koningin Beatrix op Prinsjesdag wat zij toeval lig in de kast heeft hangen, of stemt zij haar kleding af op de toon van de troonrede? dinsdag 21 september 2010 Onze kinderen krijgen door Maurice Wilbrink Zelden maken we zo'n zonderlin ge Prinsjesdag mee als vandaag. De Gouden Koets maakt zijn jaarlijkse rondje, maar politiek Den Haag kijkt de andere kant op, naar de formatie van een nieuw kabinet door CDA, WD en PW. On dertussen bestuurt het ontredderde CDA sa men met enkele ministers van de Christenu nie het land en bezuinigt alvast een paar miL- jard euro als opmaat naar megabezuinigingen de komende jaren. Wie al hoopte op een politiek offensief om Ne derland sterker uit de crisis te laten komen, komt bedrogen uit. De politieke elite van de traditionele midden partijen oogt onzeker en weinig optimistisch. Er is vooral verwarring: CDA en WD, die ston den voor twee hoofdstromingen in de Neder landse politiek in de vorige eeuw, herkennen zich alleen nog maar in elkaar, en willen rege ren met een derde van de zetels in de Tweede Kamer. De rest, twee derde, is op alle fronten verdeeld. Het is de weerslag van de onzekerheid die ook miljoenen kiezers heeft bevangen. De afgelopen tien jaar is voor talloze mensen het naoorlogse sprookje doorgeprikt. Dat be stond, naast de onbetaalbare luxe van vrede, uit alle mogelijke garanties: op werk, op uitke ringen, op een welvaartsvast en tijdig pen sioen, op soepele en goedkope toegankelijk heid tot allerlei voorzieningen. Die verzorgings staat bleek al tijdens de crisis van begin jaren tachtig te duur, en het ermee samenhangende geloof in de maakbaarheid van Nederland kreeg daardoor al een flinke knauw. Maar nog lange tijd is de illusie in stand gehouden dat we een samenleving konden bouwen waar veel risico's zijn uitgebannen. Die illusie werd levend gehouden door te wij zen op de welvaartsverhogende werking van Europese integratie. En door de vruchten van globalisering, waarin Nederland rijk zou wor den door onze eigen specialisatie en de goedko pe import uit het Oosten. De financiële industrie deed de rest: huishou dens zogen zich vol met schuld en daarmee kwam het gedroomde eldorado voor vrijwel ie dereen binnen handbereik - iedereen rijk! Zelfs toen de economie eind 2008 in elkaar stortte, wist de staat nog het elixer te produceren dat de ergste pijn kon verzachten: er werd massief geleend op de kapitaalmarkt en de staatsschuld explodeerde. Tot verbazing van velen ging de koopkracht van miljoenen in loondienst ge woon omhoog. Maar wie nog dacht niet te worden geraakt door de economische crisis, voelt het nu. Op de huizenmarkt, op de arbeidsmarkt, in zijn pensioen, in steeds duurdere zorg. Mensen wor den op zichzelf teruggeworpen, de staat of het collectief neemt geen risico's meer over. Wie het stemgedrag van kiezers probeert te ver- IS de kleur van de jurk van ko ningin Beatrix op Prinsjesdag afgestemd op de boodschap en de toon van de troonrede? Noud de Greef, Esther Maréchal en Ingrid de Graaff van de Fontys-op- leiding communicatie in Eindho ven studeerden er op af Ze bekeken de creaties die de ko- nignin droeg, haalden er de wetten van de kleurenpsychologie bij en lazen de troonredes er op na. „Het is verrassend dat het totale plaatje overeenkomt", zegt Noud de Greef. In 1983 bijvoorbeeld draagt de ko ningin blauw. Het zijn economisch moeilijke tijden. 'Actief en behoed zaam', zo typeren ze de studenten de tekst van de troonrede. Volgens de kleurenpsychologie zijn 'be heerst, actiegericht en spaarzaam heid' kernbegrippen die bij blauw horen. Het turkoois van 1990 staat voor de hervorming en vernieu wing die in de troonrede wordt voorzien op het gebied van land en tuinbouw, bestuurlijk apparaat en politiestelsel. Het rood in de opvallende jurk van 1996 symboliseert onder meer vast beradenheid en natuurlijk leider schap. 'Vertrouwen, verantwoorde lijkheid nemen en vooruitzien' zijn daarbij volgens de studenten passende begrippen uit de troonre de van dat jaar. De studenten zijn niet de eersten die een verband veronderstellen tussen jurk en troonrede. „Het ver haal dat ze haar kleding aanpast aan de troonrede doet al jaren de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10