buitenland 19 kerk te antwoorden Millenniumdoelen zijn nog ver weg, maar VN zitten niet bij pakken neer Olielek BP in Golf van Mexico definitief dicht Verdachten van aanslag op paus zijn vrijgelaten Vrouw maakt amok: vier doden bij schietpartij kindermisbruik van priesters X ETA: buitenlandse hulp bij vredesoverleg Opnieuw dode bij vliegshow Duitsland Zonder armen en benen Kanaal over Aanslagen in Bagdad eisen zeker 29 levens Negen Mexicaanse agenten ontvoerd maandag 20 september 2010 toe dat de kerk als instituut heeft: gefaald. Al het handelen - of beter: niet handelen- was geïnspireerd door de overtuiging dat de kerk onfeil baar is en altijd verdedigd moet worden. Ratzinger zegt dus revolu tionaire dingen. Doorredenerend moet je volgens Vaticaan-watcher Politi tot de conclusie komen dat de Rooms-Katholieke Kerk die als gesloten monarchie meent de waarheid in pacht te hebben en dus onfeilbaar te zijn, haar geloof waardigheid heeft verloren en moet antwoorden op vragen. Alle misbruik-schandalen leggen zo de noodzaak tot radicale koers wijzingen en hervormingen bloot, maar de vraag blijft of Ratzinger die wil uitvoeren, of hij dat kan en hoe sterk het verzet is. De situatie in Italië is illustratief, want daar meent het episcopaat dat er 'slechts een honderdtal' ge vallen van seksueel misbruik zijn gesignaleerd de afgelopen tien jaar. Verder is er niets bekend, er is geen discussie, geen commissie van onderzoek en geen hulplijn LONDEN - De zes mannen die vrij dag waren gearresteerd in Londen, omdat ze een aanslag op paus Bene- dictus XVI zouden voorbereiden, zijn in de nacht van zaterdag op zondag vrijgelaten. Dat meldde de politie in de Britse hoofdstad. De verdachten zijn niet in staat van be schuldiging gesteld. De zes mannen, vermoedelijk van Algerijnse afkomst, werken als straatvegers voor een schoonmaak bedrijf. Na de arrestatie verklaarde de poli tie dat het zestal werd verdacht van 'het opdracht geven tot, het voorbereiden van of het aanzetten tot terreurdaden'. Agenten doorzochten een aantal panden, maar vonden daar geen 'gevaarlijke voorwerpen'. Diverse Britse media meldden za terdag dat de verdachten in de kan tine van het schoonmaakbedrijf grappen hadden gemaakt over een eventuele aanslag op de paus. Dat- gesprek was opgevangen door een collega. Na de arrestatie van de zes waren het reisschema van de paus en de veiligheidsmaatregelen niet aange past. voor Italiaanse slachtoffers. Italië is een land met slaafse media en minder mondige burgers, die bovendien weinig vertrouwen in justitie hebben. In Engeland windt men zich wel op als blijkt dat er van de 22 pe- do-priesters maar acht uit hun ambt blijken te zijn gezet. En de Belgen accepteren niet het Vati caanse zwijgen over de ex-bis schop van Brugge. De echte druk voor het ontketenen van een 'revo lutie' lijkt uit het noorden te moe ten komen. door onze correspondent Hanneke Keultjes NEW YORK - De internationale ge meenschap houdt zichzelf de ko mende dagen een spiegel voor. Die spiegel laat zien hoe het met de Millenniumdoelen gaat, die de Ver enigde Naties zich in 2000 stelden en die de wereld beter moeten ma ken. Wat de 192 landen gaan zien, zal hen niet bevallen. Zonder extra inspanningen worden de doelen in 2015 niet gehaald. Vanaf vandaag evalueren de we reldleiders de VN-Millenniumdoe- len tijdens een speciale top aan de vooravond van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties in New York. Iedere vijfjaar wordt gekeken hoe de vlag erbij hangt. De conclusie, zoals die al in de ont- werpslotverklaring staat beschre ven: het moet beter. Rob Vos, directeur van het VN-bu- reau voor Ontwikkelingsbeleid en Analyse, geeft een verklaring: de fi nanciële beloften die de afspraken in 2000 vergezelden, zijn niet nage komen. In totaal zou er jaarlijks 3 miljard dollar beschikbaar moe ten komen om de Millenniumdoe len te realiseren. „In werkelijkheid komt er zo maar 1,5 miljard bin nen", aldus Vos. Het is niet zo dat er in tien jaar tijd niks gebeurd is, zegt Vos. „De schuldenlast van de armste landen is teruggebracht. Kindersterfte is enorm gedaald. En in landen als China, India en Vietnam hebben we armoede echt terug kunnen dringen." Vos erkent echter dat Afrika een zorgenkindje blijft. Een bijkomend probleem is de fi nanciële en economische crisis, die ervoor heeft gezorgd dat lan den wereldwijd de broekriem heb ben moeten aanhalen. Extra inves teringen in ontwikkelingssamen werking is daarom politiek gezien geen populaire maatregel. Ook de drie partijen die in Nederland on derhandelen over een nieuw kabi net, WD, CDA en PW, stellen de ontwikkelingshulp ter discussie. „De crisis heeft ontegenzeggelijk effect gehad op de doelen. Zonder crisis was het beeld veel positie ver", zegt Peter van der Vliet, hoofd van de economische en so ciale afdeling van de Nederlandse permanente vertegenwoordiging bij de VN. Toch willen de lidstaten nog niet bij de pakken neerzitten, zegt Van der Vliet. Evenmin wordt er ach ter de schermen gewerkt aan een 'exit strategy'. „Het kan nog, al is er wel het besef dat het een enor me uitdaging wordt om de doelen te bereiken." BILBAO BAGDAD De Baskische afscheidingsbewe ging ETA wil dat de internationale gemeenschap helpt bij het oplos sen van het conflict over Basken land. De beweging heeft gisteren in twee Baskische kranten een op roep van die strekking verspreid. Twee weken geleden kondigde de ETA een eenzijdig bestand aan. Ma drid eist dat de ETA zich eerst hele maal van het geweld afkeert. WARNGAU Tijdens een vliegshow in het Zuid-Duitse Beieren is zaterdag middag een dode gevallen. Kortge leden viel in Beieren ook al een do de bij een soortgelijk evenement. Zaterdag raakten twee vliegtuigen elkaar in de lucht tijdens een vlieg show voor oldtimers in Warngau ten zuiden van München. Een toe stel stortte neer en brandde uit, al dus de politie. De piloot kwam om. LILLE Een Fransman die bij een ongeluk alle vier zijn ledematen verloor, is zaterdag het Kanaal over gezwom men. De 42-jarige Philippe Croizon zwom in bijna veertien uur tijd de ongeveer 40 kilometer tussen Groot-Brittannië en Frankrijk. Croizon voltooide de tocht met spe ciale flippervormige protheses aan zijn bovenbenen. Hij zwom onge veer 3 kilometer per uur. Philippe Croizon LÖRRACH Bij twee vrijwel gelijktijdige aansla gen met autobommen in de Iraak- se hoofdstad Bagdad zijn gisteren zeker 29 mensen omgekomen en raakten er meer dan honderd ge wond. Het was de bloedigste dag sinds een maand. De meeste slacht offers waren leden van de Iraakse politie. In Fallujah, ten westen van Bagdad, kwamen gisteren zes men sen om door een bomexplosie. ACAPULCO Gewapende mannen hebben in het zuiden Mexico negen politieagen ten ontvoerd. Van twee van hen werden de lichamen later terugge vonden. Dat hebben de Mexicaanse autoriteiten bekendgemaakt. In de staat Guerrero strijden drugsben des om de macht over de smokkel routes in het gebied. Bij de zoek tocht naar de overige agenten is de hulp van het leger ingeroepen. In het Zuid-Duitse Lörrach heeft een vrouw zondagavond wild om zich heen geschoten. Volgens de po litie zijn er vier doden gevallen, on der wie de schietende vrouw. Dat meldde de regionale zender SWR. Over het motief van de vrouw is nog niets bekend. Er was rond 18.00 uur in een huis in het cen trum een explosie waarna brand uitbrak. De vrouw kwam uit het huis en begon op straat te schieten. Daarna drong ze het nabijgelegen St. Elisabethenziekenhuis binnen en opende ook hier het vuur. De politie trof in het huis twee do den aan, een vrouw en een baby. In het huis woonden meerdere gezin- nen. In het ziekenhuis vielen twee doden onder wie de schutter zelf. Zij werd door agenten doodgescho ten nadat ze het vuur op hen had geopend, aldus de politie. Eerder werd gemeld dat de vrouw zichzelf van het leven had beroofd. Het centrum van de stad in deel staat Baden-Württemberg was deels afgesloten. De politie kon nog niets zeggen over de identiteit van de vrouw. NEW ORLEANS - Het olielek in de Golf van Mexico is dicht. Vijf maanden nadat een boorplatform ontplofte met de grootste olieramp in de Amerikaanse ge schiedenis als gevolg, sluit een be tonnen plug de bron van oliemaat schappij BP nu definitief af op vier kilometer onder de zeebodem. Half juli werd het lek al gedicht met een tijdelijk kap en werd er ce ment en modder in gespoten. De bron kon echter niet definitief dicht verklaard worden tot een an dere bron was geboord om de ka potte bron ook aan de onderkant af te sluiten. Voor veel bewoners van het ge bied rondom de Golf van Mexico zullen de gevolgen van de ramp echter nog jaren voelbaar zijn. Er drijft nog veel olie in het water en op sommige plekken spoelt het nog steeds aan. Vissers hebben het moeilijk en ook de toeristische sec tor lijdt onder de ramp. BP, dat zowel financieel als qua imago grote schade leed, nam eer- der deze maand in een intern rap port een klein deel van de schuld op zich. Maar als onderdeel van mogelijke juridische tactiek wees het ook met een beschuldigende vinger naar partnerbedrijven. Er lo pen meer onderzoeken naar de olieramp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9