Benedictus dwingt 8| 'Ernstige zorgen' over verkiezingen Afghanistan Spanning tussen China en Japan loopt snel op BERLIJN I KRA5.NL Peiling. Zweedse Armeens kerkgezang regering wint t 1 -1 J verkiezingen klinkt op Turks eiland PAUSBEZOEK Kerkleider betoont in Engeland 'diepe schaamte' voor maandag 20 september 2010 KABUL - Waarnemers van de Af ghaanse parlementsverkiezingen van zaterdag hebben ernstige zor gen over de legitimiteit ervan. Dat werd gisteren bekend op het mo ment dat het tellen van stemmen van start ging. De uitslag laat nog geruime tijd op zich wachten. Een goed verloop van de verkiezin- gen is van groot belang voor de Af ghaanse regering, die veel geloof waardigheid verloor bij de presi dentsverkiezingen van vorig jaar, waar een geur van fraude omheen hing. De aantijgingen betekenen dat het tellen van de stemmen en de onderzoeken naar fraude zeer grondig moeten worden gedaan om een legitieme uitkomst te kun nen garanderen. De Stichting voor Vrije en Eerlijke Verkiezingen in Afghanistan zegt echter dat het 'ernstige zorgen heeft over de kwaliteit van de ver kiezingen', gezien de onveiligheid en de vele klachten over fraude. Tijdens de verkiezingen kwamen ten minste 21 burgers en negen po litieagenten om het leven. Er von den 43 bomaanslagen en 78 raket- aanvallen plaats, aldus het ministe rie van Binnenlandse Zaken. Ook werden twee medewerkers van stembureaus ontvoerd en ver moord teruggevonden. Het is nog onduidelijk hoe hoog de opkomst was, maar de eerste cij fers geven aan dat het zo'n vier miljoen mensen zouden zijn. Dat betekent dat ongeveer 24 procent van de stemgerechtigden zaterdag zijn stem heeft uitgebracht. De definitieve uitslag wordt pas be gin oktober verwacht en dan zul len er nog weken van fraudeonder zoeken volgen voordat de win naars officieel bekend worden ge maakt. door onze correspondent Remko Tanis SJANGHAI - De spanning tussen Ja pan en China is het afgelopen weekeinde snel opgelopen. China heeft gisteren alle contacten op hoog ambtelijk niveau met Japan opgeschort. Chinezen gingen de straat op om tegen Japan te de monstreren en beide landen dreig den de onduidelijkheid over hun grens in de Oost-Chinese zee te la ten escaleren door er naar gas te gaan boren. In vier Chinese steden en in Hong Kong vonden felle an ti-Japandemonstraties plaats. Beto gers vertrapten de Japanse vlag en schreeuwden leuzen waarin ze de inzet van het leger eisten 'tegen de Japanse imperialisten'. Ook de staatsmedia sloegen een harde toon aan tegen het buurland. In het middelpunt van de spannin gen staat nog steeds Zhan Qixiong. 4-daagse busreis Duitsland INCLUSIEF Tourist Class busreis I 2 verblijf in een 4-sterren hotel 3 x ontbijt transfers in Berlijn, hotel-station v.v. Vertrek nu ook in december, kerstshoppen in een unieke sfeer! Vertrek: 24 september t/m 17 december SPECTACULAIRE NAJAARSACTIE Extra ingekochte najaarsspecial op div. data speciaal op-/uitstapschema voor de lezers van deze krant. Breda, Tilburg, Eindhoven en Asten verblijf in het 4-sterren Hotel Van der Valk Berliner Ring maak uw reis compleet en kies voor de optionele excursies: een uitgebreide stadstour langs alle highlights van Berlijn, waaronder de Brandenburger Tor of een bezoek aan de barokstad Potsdam in de maand december staat Berlijn helemaal in het teken van Kerstmis. Bezoek één van de ca. 50 kerstmarkten en geniet van de vele kraampjes, lekkernijen en de kerstsfeer! Zie www.kras.nl/39044 waarom zou j'e meer betalen De Japanse kustwacht arresteerde de Chinese visser eerder deze maand, toen hij in de buurt van een onbewoonde eilandengroep in de Oost-Chinese Zee voer. Zo wel Japan als China claimt zeggen schap over de eilanden. Japan beweert dat Zhan illegaal Ja panse wateren is binnengevaren. Peking houdt vol dat de eilanden Chinees grondgebied zijn en zet Ja pan onder zware druk de kapitein vrij te laten. Tokio overweegt nog of de kapitein vervolgd wordt. De landen zijn nooit hechte vrien den geweest. De wrede Japanse be zetting in de Tweede Wereldoor log zorgt nu nog voor diepe, an ti-Japanse gevoelens in China. De protesten vonden plaats op de 'Dag van Nationale Vernedering'. Op die dag, in 1931, openden de Ja panners de aanval waarmee ze het Chinese leger in het Noord-Oos ten onder de voet liepen. Paus Benedictus XVI ging in Londen weer een stap verder in zijn veroordeling van kindermisbruik door geestelijken. 'Thuis' in Italië vindt men het wel genoeg. door onze correspondent Eelco van der Linden L'Awenire, het dagblad van het machtige Italiaanse episcopaat wond zich het afgelopen weekeinde op over het feit dat de media 'door één zin in een vliegtuig' het hele bezoek aan Groot-Brittannië heb ben 'gereduceerd tot een mea cul pa'. Zelf vertaalde de krant de uit spraak van de paus dat 'de autori teit van de kerk' heeft gefaald inza ke het misbruik met de kop 'we waren verstrooid'. L'Awenire illustreert goed de twee (denk)werelden die er zijn wat be treft de pedoseksuele geestelijken en waartussen de Duitse paus moet laveren. 'Thuis' in Italië en in het Vaticaan is er irritatie over het feit 'dat het nergens anders meer over gaat', en worden ter ver klaring nog steeds complottheorie ën gelanceerd. Elders, met name in Noord-Europa, wil men daden en werkt elk soort bagatellisering als een rode lap op een stier, ook bij rooms-katholieken. Joseph Ratzinger weet dat inmid dels en sinds twee jaar gaat elke reis naar het buitenland gepaard met spijtbetuigingen. In Engeland is de Duitse paus boven zichzelf uitgestegen door zijn woordkeus ('diepe schaamte', '.vernedering', 'perversiteiten'), maar bovenal door te stellen dat de kerk zelf 'niet genoeg heeft gewaakt' en 'ver zuimd heeft snel in te grijpen'. „Dat klinkt als zelfkritiek", stelt de vooraanstaande Italiaanse vatica- nist Marco Politi. Ratzinger was immers 24 jaar prefect van de con gregatie die alle gevallen van sek- Kinderen volgen de eucharistieviering die paus Benedictus XVI gisteren hield in het Cofton-park in Birmingham. Tijdens de kerkdienst verklaarde de paus John Henry Newman zalig. De negentiende-eeuwse kardinaal be keerde zich van anglicaan tot rooms-katholiek. foto Matt Dunham/AP sueel misbruik uit heel de wereld moest beoordelen en de facto heeft toegedekt. Slechts sinds zijn uitverkiezing tot paus, nu ruim vijfjaar geleden, be gon Ratzinger zich te keren tegen wat hij 'de vuiligheid binnen de kerk' noemde. Politi voegt er meteen aan toe dat het niet valt te checken, 'omdat Ratzinger, in tegenstelling tot zijn voorganger, niet direct met de pers praat'. Communicatie en de relatie met het publiek blijven een enorm probleem, maar het neemt niet weg dat de woorden van deze paus grote implicaties hebben. Tot nu waren individuele geestelijken, de 'paar rotte appelen', het pro bleem. Maar gisteren gaf de paus BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm Prijzen zijn p.p., tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds STOCKHOLM - De huidige Zweedse regering mag waarschijnlijk aan een tweede termijn beginnen. Dat blijkt uit de eerste voorlopige uit slagen van de Zweedse televisie zender SVT. De centrumrechtse coalitie van premier Reinfeldt kreeg in de par lementsverkiezingen 49,1 procent van de stemmen, tegenover 45,1 voor de linkse oppositie. Het is nog niet duidelijk of de coalitie de meerderheid in het kabinet kan vasthouden. De Zweden Democra ten, een kleine rechtse partij die te gen immigranten is, kreeg volgens de peiling 4,6 procent van de stem men en halen daarmee de kies drempel. Een kleine verschuiving in de stemverhoudingen zou al tot een patstelling kunnen leiden, die tot gevolg heeft dat de regering af hankelijk kan worden van de stem men van de Zweden Democraten. door onze correspondent Jessica Maas VAN - Voor het eerst sinds de Ar meense genocide - de volkeren moord op de Armeniërs door de Turken in 1915 - klinkt er weer christelijk gezang op het eiland midden in het Turkse Van-meer. De 1100 jaar oude Surp Hac doet dienst als kerk. Voor één dag. Mor gen is de kerk weer een museum. „Een paar jaar geleden was dit to taal ondenkbaar", zegt de 58-jarige Armeense Sevda Karaguezian uit Los Angeles. Speciaal voor de dienst is ze met haar echtgenoot naar Turkije gekomen. „Wat de achterliggende politieke redenen voor deze dienst van de Turkse re gering ook mag wezen, dit is een enorme stap. Turkije verandert." Een kleine duizend Armeniërs - het merendeel uit Turkije, maar ook uit Frankrijk, Duitsland, Italië, Rusland - wonen de kerkdienst bij. „Dat ik dit nog mag meema ken", verzucht een oude vrouw. De kleine kerk puilt uit. De kerkdienst wordt gezien als een belangrijke stap in de com plexe relatie tussen Armenië en Turkije. De grens tussen de twee buurlanden zit al sinds 1993 pot dicht. De afgelopen jaren zoeken de landen - met hulp van de inter nationale gemeenschap - weer toe nadering en wordt er gesproken over de heropening van de gren zen. Grootste struikelblok is de Turkse ontkenning van de genoci de. Maar in Van worden de Arme niërs met open armen ontvangen. „Wij zijn Koerden, de Armeniërs zijn onze vroegere buren. En ein delijk na zoveel jaar komen ze weer hier", zegt Aziz Aytac, hoofd redacteur van de lokale krant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8