binnenland 17 'Kroon is aanwezig tijdens Prinsjesdag' Knoops: 'Hij heeft niet bewust drugs gebruikt' Onderzoek: wie hoort dat hij iets niet kan, kan het ook echt niet Vijftien steden houden 'autovrije' zondag 'Beschieting' van tram blijkt opspattend grind Zaak Marco Kroon Kroon werd in mei 2009 door koningin Beatrix onderscheiden met de Militaire Willemsorde, die 55 jaar lang niet was toegekend. Hij kreeg de orde wegens zijn bijzondere heldhaftige inzet als pelotonscommandant in Uruzgan. Rita Verdonk vandaag voor de rechtbank 50PlusBeurs evenaart aantal bezoekers Koperdiefstal leidt tot stroomstoring Wilders definitief naar Berlijn voor speech maandag 20 september 2010 op elkaar De politie start in oktober 2009 een onderzoek naar handel in wa pens en drugs in café Vinny's in Den Bosch dat Marco Kroon met zijn vriendin runt. Bij huiszoekingen in december 2009 worden vuurwapens en stroomstootwapens aangetroffen. Marco Kroon en zijn vriendin wor den in januari 2010 op het politie bureau verhoord als verdachten. Zijn vriendin wordt aangehouden. UTRECHT - Vijftien Nederlandse ste den hebben aandacht besteed aan een 'autovrije' zondag. Met allerlei activiteiten maakten zij op feestelij ke wijze promotie voor alternatie ve en duurzame manieren van ver voer. Onder meer in Den Haag, Rotterdam, Breda, Eindhoven en Nijmegen waren de binnensteden afgezet. Gisteren was de afsluiting van de Europese Mobiliteitsweek. In het hele land is afgelopen week promo tie gemaakt voor wandelen, fiet sen, openbaar vervoer en kritisch autogebruik. Vorig weekend hiel den Utrecht, Leiden, Maastricht en Assen een 'autovrije' zondag. Kroon's advocaat Knoops bestrijdt in maart 2010 de beschuldigingen en zegt dat Kroon 'spacecake' aan geboden heeft gekregen in zijn ca fé en dat er iets in zijn drankje zou zijn gedaan. In april 2010 wordt Kroon afron dend verhoord. Politie en mare chaussee dragen het dossier over aan het Openbaar Ministerie (OM). C Afgelopen weekend lekt uit dat het OM Kroon zal vervolgen. DEN BOSCH - Militair historicus Crist Klep verwacht dat Marco Kroon tijdens Prinsjesdag aanwe zig zal zijn in de Ridderzaal in Den Haag. „Defensie heeft geen an dere keuze dan hem aanwezig te la ten zijn. Hij is een held met een enorme morele betekenis", zegt Klep. Minister van Defensie Eimert van Middelkoop zegt de vervolging 'zeer onaangenaam' voor Kroon te vinden. Volgens Klep past die uit spraak bij de traditie dat ministers van Defensie 'heel lang achter hun mannen blijven staan'. „Het is mo gelijk dat Van Middelkoop zijn ver trouwen uitspreekt in Kroon ter wijl Kroon ontslag neemt. En als aantoonbaar is dat hij cocaïne heeft gebruikt dan is Defensie van wege het zero tolerance-beleid ver plicht om hem te ontslaan." Klep verwacht niet dat er een schikking wordt getroffen. „Een rechtszaak lijkt onvermijdelijk. Als een schikking wordt getroffen zal er altijd iets blijven hangen van on zekerheid rond Kroon." Volgens Klep behoort Kroon tot de 'per soonlijke entourage' van de konin gin. DEN BOSCH - Volgens Marco Kroon is zijn advocaat Geert-Jan Knoops net als hij verrast om uit de media te vernemen dat het Openbaar Mi nisterie (OM) hem gaat' vervolgen. Knoops ging er zaterdag in de Tele graaf nog van uit dat het besluit na Prinsjesdag zou vallen. Knoops geeft in het interview im pliciet toe dat Kroon drugs heeft gebruikt. Knoops: „Hij heeft zeker niet bewust drugs gebruikt. Dat er in de chaotische drukte van zijn Bossche café wellicht iets in zijn glas is gegooid, acht ik daarente gen wel mogelijk. Ik heb dat eer der meegemaakt in een strafzaak, kon dat ook aantonen, waarna vrij spraak volgde", zegt Knoops. Hij zegt Kroon goed te kennen en noemt hem 'juist een voorbeeld voor menigeen in onze samenle ving'. „Een vent die mensenlevens heeft gered, verdient het voordeel van de twijfel." Hij zegt dat Kroon niet in wapens of drugs heeft ge handeld. Knoops gaat uitgebreid in op de beschuldigingen en bedreigingen aan het adres van Kroon. Volgens hem kwamen politie-infiltranten Geert-Jan Knoops met het bericht: „Die kale die on langs een onderscheiding kreeg, zit in de drugshandel". „Zo begon het. Van wapenhandel bleef uitein delijk over dat Kroon twee of drie stroomstootwapens had gekregen. Die gaf hij aan zijn vriendin, voor meer veiligheid als ze alleen achter de bar moest werken, en aan zijn broer." Mogelijk behoort deze broer tot de personen die in deze zaak zijn aan gehouden. De politie heeft dat nooit willen bevestigen. door Robbert Blokland LEIDEN - Het uiten van vooroorde len over gedrag, zorgt er vaak voor dat die vooroordelen bewaarheid worden. Dat blijkt uit onderzoek waarover psycholoog Belle Derks van de Universiteit Leiden deze maand in het Journal of Experimental Social Psychology bericht. De onderzoeker liet 64 Leidse stu dentes met een simulator een auto inparkeren. Wanneer de vrouwen van tevoren werd gezegd dat vrouwen slecht auto rijden, verdubbelde de kans dat ze een virtuele voetganger raak ten. Volgens Derks gaat deze con clusie niet alleen op voor vrou wen, maar voor elke groep waar een bepaald vooroordeel over be staat. Overigens bleek ook uit het onder zoek dat het geven van een compli mentje het effect van het uitge sproken vooroordeel weer ver zacht. Hierdoor gaan mensen het vooroordeel niet meer als een be dreiging zijn, maar als een 'positie ve uitdaging', stelt Derks in het universiteitsblad Mare. Voor wie bij een groep hoort waar over vooroordelen bestaan is dat goed nieuws, aldus de psycholoog. „Het helpt als je je bewust bent van dit soort bedreigingen en na denkt over positieve aspecten van je groep", legt hij uit. Het is volgens Derks goed dat men sen zich kunnen wapenen tegen vooroordelen. „Denk eens na over hoe vaak vrou wen geconfronteerd worden met vooroordelen. Als je die negatieve stress niet kan compenseren, zal dat je gezondheid schaden." Volgens Derks is onder meer geble ken dat door allerlei discrimina tie-ervaringen zwarte Amerikanen gemiddeld een minder goede ge zondheid hebben dan hun blanke landgenoten. DEN HAAG Politica Rita Verdonk moet van daag voor de Haagse rechtbank ge tuigen in het conflict dat zij heeft v\ met een oud-medewerker van Trots op Nederland. Deze Jacques Smits eist 100.000 euro schadever goeding van Verdonk of haar par tij. Smits wil het geld omdat hij zakelij ke schade zou hebben geleden door uitlatingen van Verdonk en twee partijgenoten in de media. UTRECHT Ruim 98.000 mensen hebben de SoPlusBeurs bezocht in de Jaar beurs in Utrecht. Daarmee trok het vijfdaagse evenement evenveel be zoekers als in het recordjaar 2009. Donderdag kwamen 23.000 men sen naar de evenementenhal. Niet eerder trok de seniorenbeurs op één dag zo veel belangstellenden. De soPlusBeurs overweegt uitbrei ding van vijf naar zes dagen. HEERENVEEN Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een grote hoeveelheid koperen kabels uit een transformatorstation in Heeren- *- veen gestolen. Door de diefstal zat een deel van Heerenveen zonder stroom. Volgens de politie was het een levensgevaarlijke actie, omdat de spanning in het station 10.000 Volt bedraagt. DEN HAAG PVV-leider Geert Wilders zal op 2 oktober definitief speechen in Ber lijn bij de oprichting van de Duitse partij De Vrijheid door de Duitse anti-islampoliticus René Stadtke- witz. Die had Wilders eerder al uit genodigd. Wilders twitterde giste ren dat zijn speech zal gaan over het 'gevaar van de islam als totali taire ideologie'. BARENDRECHT - Commotie zater dagavond in Barendrecht. Een tram zou zijn beschoten met ha gel. Maar nader onderzoek door de po litie een dag later wees uit dat er sprake moet zijn geweest van op spattend of gegooid grind. Het incident met de tram deed zich voor om 22.30 uur bij een via duct over de A15. Twee ruiten van de tram (lijn 25) raakten zwaar be schadigd, maar bleven in de spon ning. In het (veiligheids)glas zaten een paar gaatjes. Ook de carrosserie van de tram raakte beschadigd. In de tram za ten op dat moment veertien inzit tenden. Die bleven ongedeerd en kwamen met de schrik vrij. Door de gaatjes dacht de politie aan een beschieting. Maar toen het daglicht was, bleek volgens de politie dat grind de oor- - zaak was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7