61 binnenland Hollandse wijn steeds beter Kroon houdt kaken Sportclubs strenger tegen wangedrag ouders Uitheemse kevers vreten tuinen volledig op I I WIJNKEURING Noorden wint nu ook prijzen STRAFZAAK De Bossche 'oorlogsheld' Marco Kroon zal zich voor de rechtbank moeten verantwoorden voor overtredingen van de opium- en wapenwet. Twee nieuwe hulpbisschoppen gewijd maandag 20 september 2010 Ook in het noorden gedijt de wijndruif! Wijnbouwers op Texel en in Groningen zijn zelfs in de prijzen geval len bij de jaarlijkse Nationa le Wijnkeuring in Baarn. BAARN - Van oudsher was Lim burg dé Nederlandse wijnprovin cie, inmiddels zijn er in alle uithoe ken van het land wijngaarden te vinden. Aan de nationale wijnkeu ring, gisteren in Baarn, deden voor het eerst wijnen uit alle twaalf pro vincies mee. De keurmeesters proefden een recordaantal van 182 Nederlandse rode, witte en rosé- wijnen, waarbij Gelderland de kroon spande met 82 inzendingen. De wedstrijd kende nog een pri meur: de jury die de Wijnen beoor deelde volgens een internationaal erkend puntensysteem, kon voor het eerst gouden medailles uitrei ken aan vier wijngaarden. De 'gou den' wijnen komen van de wijn gaarden De Slingehorst in Groen- lo, De Braoke in het Gelderse La ren, De Reestlandhoeve in Balk brug en Bilderhof in Dordrecht. Daarnaast werden twaalf zilveren en dertien bronzen medailles uit gereikt. Opvallend waren de bron zen medailles voor wijngaarden op Texel en in het Groningse Sel- lingen. „Hoe noordelijker, hoe beter je als wijnbouwer je best moet doen", zegt Stan Beurskens, voorzitter van het Wijninstituut Nederland en wijnbouwer in Limburg. Nederland telt 170 commerciële wijngaarden, die samen zo'n 750.000 flessen wijn per jaar pro duceren. De wijnbouw in Neder land groeit fors, al steekt die schril af bij de bijna 500 miljoen liter die jaarlijks uit het buitenland komt. Dat neemt niet weg dat de Neder landse wijn, hoe marginaal het marktaandeel ook is, volwassen is geworden, zegt Beurskens. „Inter nationale keurmeesters en wijn journalisten reageren heel enthou siast op de Nederlandse wijnen, zo merken wij bij keuringen in het buitenland. Onze wijnen hebben inmiddels afgerekend met het ima go dat ze te veel zuren in plaats van aroma's zouden bevatten." Nederlandse wijn is relatief duur, een fles kost al gauw zo'n 20 euro, vanwege de hoge grond-, teelt- en verwerkingskosten. Beurskens: „Nederland zal altijd een klein wijnland blijven. Als je veel geld wilt verdienen, moet je hier niet in deze sector stappen." DEN HAAG - Sportclubs gaan stren ger optreden tegen ouders die zich misdragen bij een sportwedstrijd van hun kind. Clubs kunnen ouders die zelf geen lid zijn niet straffen via het tuchtrecht van de sportbond, maar het kind wel. Mensen van de clubs willen de ouders of begeleiders van de kinde ren eerder aanspreken op wange drag. Dat staat in het manifest Samen voor Sportiviteit en Respect WAGENINGEN - Uitheemse snuitke- versoorten veroorzaken steeds meer overlast in tuinen en parken in Nederland. Daarover luidt ento moloog Silvia Hellingman de noodklok op de natuürsite Natuurbericht.nl. In Nederland zouden op dit mo ment 'zeker vele duizenden' exem plaren rondlopen van de snuitke- ver die berucht is om de schade die wordt toegebracht aan granen en andere planten die dienen als voedsel voor de mens. Het pro bleem begon in de Randstad, maar verspreidt zich nu over de rest van het land, stelt Helling man. De kever heeft amper natuur- (SRR), dat elf sportbonden bin nenkort aanbieden aan demissio nair sportminister Ab Klink. Er komt bij elke vereniging een consistent beleid op het aanspre ken van en optreden tegen onge wenst gedrag van ouders, zegt Ma rijke Fleuren, coördinator van SSR. Dat betekent ook dat er sancties kunnen volgen als ouders zich niet gedragen. „Dan kom je maar even twee zaterdagen niet op de club, bijvoorbeeld." De gedecoreerde militair Kroon wordt vervolgd voor vergrijpen waar een straf op staat van minder dan een jaar. Zijn Willemsorde lijkt daarom niet in gevaar. door Mare Brink Marco Kroon (40) heeft zaterdagochtend even voor twaalven het ter ras van zijn café Vin- ny's in orde gemaakt. Een camera man van de NOS staat vlakbij de ingang. Kroon opent de mond om een blikje energiedrank weg te werken. Verder houdt hij liever zijn kaken op elkaar. Dat geldt ook voor zijn partner Mirjam. „Ik zeg er gewoon niks meer over", zegt Kroon. Hij wil nog wel kwijt dat hij 'verrast is door de be richten in de media' dat hij zal worden vervolgd voor het overtre den van de Opiumwet en de wet wapens en munitie. De Volkskrant van zaterdag kon digde de vervolging aan op basis van bronnen bij onder meer het ministerie van Defensie en het Openbaar Ministerie (OM). Inge wijden hebben het bericht beves tigd. In de aanklacht zouden ver grijpen worden genoemd waarop een gevangenisstraf van minder dan een jaar staat. In dat geval kan Kroon de vorig jaar toegekende Mi litaire Willemsorde behouden. Hij kreeg de onderscheiding, die voor het eerst in 55 jaar weer werd uit gereikt, voor heldhaftige acties in 2006 in Uruzgan. In zijn kroeg zouden drugs en wa pens zijn verhandeld. Ook is on derzocht of Kroon zelf drugsge bruiker is. Op dat feit staat ontslag uit militaire dienst. „De aantijging alleen al dat ik drugs zou gebruiken, maakt mij Kroon drinkt een energiedrankje voordat hij zijn café opent. Hij is ervan overtuigd dat hij wordt gezuiverd van alle blaam. foto Gérard Damoiseaux het meest boos", zei hij in februa ri. Kroon ging er toen van uit dat 'alles goed zou aflopen'. En ook nu heeft hij nog steeds het 'volste ver trouwen in een goede afloop'. „Dan zal het wel een klein stukje zijn in de krant. Want vrijspraak is zeker geen nieuws", zegt hij. Het café is amper geopend of hij loopt met zijn twee zonen naar buiten. „Zwaai maar naar de came ra", zegt hij tegen de jongens. En hij zegt nog meer. „Ik zie jullie vol gende week wel ergens." 'Ergens' is waarschijnlijk de Ridderzaal in Den Haag waar hij morgen tijdens Prinsjesdag als drager van de Mili taire Willemsorde als eregast is uit genodigd- Ook bij andere recente officiële gelegenheden, zoals de Na tionale Dodenherdenking op de Dam, was Kroon eregast. Even over twaalven krijgt zijn part ner, die op de stoep staat te roken, twee appels toegestopt van een marktkoopman. Hij legt uit waar om. „Het zijn gewoon twee goeie mensen met een gezellige zaak." lijke vijanden. De dieren komen via het transport van Europees plantmateriaal naar Nederland, denkt ze. Vroeger werden gewas sen die binnen Europa werden ver voerd goed gecontroleerd. Maar sinds de regels op dit gebied zijn versoepeld, hebben de snuitkevers vrij spel om zich door heel Europa te verplaatsen. Keverdeskundige Hellingman ont vangt dagelijks tientallen e-mails en telefoontjes van verontruste tuineigenaren die melden dat hun tuinen compleet worden opgevre ten. Vooral de conifeer, klimop en rododendron zijn populair onder de vraatzuchtige kevers. DEN BOSCH - Rob Mutsaerts (achter liggend) en Jan Lie- sen (voor liggend) zijn zaterdag in aanwezigheid van 1500 genodigden gewijd tot hulpbisschop in de Sint-Janskathedraal in Den Bosch. Zij gaan taken van bis schop Hurkmans overnemen. „We beleven een crisis. Een economische. Maar ook een geloofscrisis in de kerk", zei Liesen in zijn dankwoord. „Het is pas crisis als wij opgeven", zei Mutsaerts. foto Wim Hollemans/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6