281 sport Nibali laat zijn kinderdroom Van Dam gestuit iwema onderuit in CP van Aragon door Koreaan Volleybalsters houden hoop na zege op Italië Marianne Vos sprint naar zege Nyck de Vries pakt WK-titel karten Johnny Hoogerland pakt bergtrui Servië en Frankrijk naar finale Davis Cup Sven Nys snelste in eerste veldrit VUELTA De Italiaan Vincenzo Nibali wint de Ronde van Spanje. In de korte slotrit naar Madrid komt zijn leidende positie niet meer in gevaar. maandag 20 september 2010 CAPANNORI Marianne Vos heeft zaterdag de vijf de etappe van de Ronde van Tosca ne gewonnen. De wielrenster was aan het einde van de rit de snelste van een kopgroep. Vos versloeg in de sprint de Duitse Judith Arndt en de Zweedse Emma Johansson. Vos en Annemiek van Vleuten, za terdag zevende, bereiden zich in de Ronde van Toscane voor op de strijd om de wereldtitel die begin oktober in Australië plaatsvindt. De Ronde van Toscane werd ge wonnen door Judith Arndt. ZUERA De pas 15-jarige Friese karter Nyck de Vries heeft gisteren zijn erelijst opgesierd met de wereldtitel in de KF2. De talentvolle coureur uit Sneek was op het Spaanse circuit in Zuera iedereen te snel af. Hij rukte in de race over achttien ron den op van plaats drie naar één. In de slotronde passeerde De Vries de Brit Jordan Chamberlain. Brons was voor de Deen Nicolaj Möller Madsen. De Vries is opgenomen in het talentprogramma van de For mule i-renstal van McLaren. LONDEN De Zwitserse wielrenner Michael Albasini heeft zaterdag de Ronde van Groot-Brittannië op zijn naam geschreven. De achtste en laatste etappe leverde een zege op voor de Duitser André Greipel, die na 100 kilometer rond Londen sneller was dan de Argentijn Lucas Sebastian Haedo en de Brit Roger Hammond. Johnny Hoogerland was de beste Nederlander in het eindklasse ment. Op 1.36 van Albasini eindig de hij als vijfde. De wielrenner uit Yerseke won het bergklassement. BELGRADO De Servische tennissers hebben ten koste van Tsjechië de finale van de Davis Cup bereikt. Janko Tipsarevic versloeg in de vijf de en beslissende wedstrijd Radek Stepanek met 6-0 7-6 6-4 en bepaal de de eindstand op 3-2. Novak Djokovic hield gisteren Ser vië in de race door met een zege op Tomas Berdych (4-6 6-3 6-2 6-2) de stand gelijk te trekken. Servië treft in de finale Frankrijk dat met 5-0 te sterk was voor Argentinië. De Fransen namen zaterdag al een beslissende voorsprong van 3-0. ERPE-MERE Sven Nys heeft gisteren de Steen bergcross, de eerste internationale veldrit van het seizoen, gewonnen. Nys versloeg voor eigen publiek in Erpe-Mere in de sprint zijn landge noot Bart Aernouts. Kevin Pauwels vervolledigde het Belgisch podium. De 34-jarige Nys won alweer voor de vijfde keer in Erpe-Mere. Op twee ronden van de finish ontsnap te hij uit de kopgroep, waarna al leen Aernouts en Klaas Vantorn hout konden volgen. Vantornhout viel even later weer weg door mechanische pech. Het verschil tussen Vincenzo Nibali en Eze- quiel Mosquera in het eindklassement van de Vuelta is s(echts 41 seconden. door Patrick Delait SITTARD - Als kind droomde Vin cenzo Nibali ervan om ooit toe te treden tot het keurkorps van grote rondewinnaars. Bovenop de majes tueuze Bola del Mundo, de laatste zware hindernis in de Vuelta, kon de geëmotioneerde Siciliaan nog niet bevatten dat hij zijn droom had waargemaakt. Nibali kraakte zaterdag even op de 'Wereldbol', maar stond niet toe dat Ezequiel Mosquera hem als nog van de troon stootte. In een ul tieme poging om zijn achterstand van vijftig seconden in het algeme ne klassement goed te maken, trok de 34-jarige Spanjaard op vier kilo meter van de top alle registers open. De tien jaar jongere Nibali hield het hoofd echter koel. De Li- quigas-renner bleef zijn eigen tem po rijden en verloor nauwelijks ter rein. Op de streep griste Mosquera - die zijn overstap naar Vacansoleil nog niet wil bevestigen - wel nog net de etappezege mee, maar dat liet Nibali koud. Met 41 seconden voor sprong op Mosquera is hij de eer ste Italiaan sinds Marco Giovannet- ti in 1990 die de Vuelta wint. En dat in een seizoen dat er volle dig anders uitzag dan hij had ge pland. In de winter droomde Niba li immers niet van de Vuelta, maar van de Tour de France. Zijn volledi ge voorbereiding was er op gericht om zijn zevende plek in 'La Gran de Bouclé' van 2009 te verbeteren. De plannen van Nibali verander den echter drastisch toen Franco Pellizzotti in mei een startverbod kreeg van de UCI vanwege afwij kende bloedwaarden. De ploegleiding van Liquigas klop te prompt aan bij Nibali om de ge schorste Pellizzotti te vervangen in de Giro. Als meesterknecht van Ivan Basso deed 'De Haai' meer dan wat van hem werd verlangd. Voordat hij Basso naar de eindze ge loodste, reed Nibali drie dagen in de roze leiderstrui. Daarnaast won hij een bergetappe. In de Vue lta, waar de slotrit gisteren in Ma drid werd gewonnen door Tyler Farrar, moest Nibali vooral afreke nen met de Spaanse armada. Na dat leider Igor Anton het strijdto neel had moeten verlaten met een gebroken elleboog, stonden Joaquin Rodriguez en Ezequiel Mosquera klaar om de fakkel over te nemen. Rodriguez viel echter door de mand in de tijdrit naar Penafiel. Na ereplaatsen in 2009 (vijfde) en 2008 (vierde) kon Mosquera tot op de Bola del Mundo de schijn ophouden dat hij voor het eerst een grote ronde kon winnen. Maar uiteindelijk moest ook de ve teraan van Xacobea-Galicia berus ten in zijn lot. „Ik heb alles gegeven wat ik had. Het is geen schande om naast een renner als Nibali op het podium te staan", zei Mosquera, die werd ver slagen door een renner die drie we ken geleden blanco aan de Vuelta begon. Nibali gaf zaterdag toe dat hij geen enkele etappe van tevoren had ver kend. Zelfs de gevreesde Bola del Mundo had hij 's ochtends alleen maar op de computer gezien. In een Vuelta waarin de echte top pers ontbraken of teleurstelden - Frank Schleck, Denis Mentsjov, Carlos Sastre - bleek de gebrekkige parkoerskennis van Nibali geen struikelblok. „Ik heb geregeld tele fonisch contact gehad met Ivan Basso. Hij zei me dat ik rustig moest blijven. Het ging op de Bola del Mundo precies zoals ik me had gewenst", glunderde Nibali, die niet alleen zichzelf, maar ook het Italiaanse wielrennen een grote dienst bewees. „Vicenzo heeft volwassen gereden. Hij is de kampioen waar het Itali aanse wielrennen naar snakte", prees teammanager Roberto Ama- dio de 25-jarige renner de hemel in. HOOGEVEEN - De Koreaan Haeng lik Kim is de nieuwe wereldkampi oen driebanden bij de junioren. Op het WK in Hoogeveen ver sloeg hij in de finale de Belg Ken ny Miatton met 3-2. Jens van Dam uit Sas van Gent struikelde in de kwartfinale over de latere wereld kampioen. De Zeeuws-Vlaming speelde een uitstekend toernooi en was voor de Koreaan Kim het lastigste obstakel op de weg naar zijn titel. Van Dam kwam in de kwartfinale met 2-1 voor in sets, maar gaf het in de twee beslissen de sets weg, die hij verloor met 15-11 en 15-6 (moyennes: Kim 1.326, Van Dam 1.200). De beste partij werd gespeeld tussen Kim en de Spanjaard Martinez. Kim won met 3-0, de moyennes waren 1.567 en 1.277. Glenn Hofman, spe lend voor Delta in Sluiskil, verloor in de kwartfinale van de Span jaard Martinez ondanks een serie van 12 in de vierde set. ARAGON - Jasper Iwema is in derde ronde van de Grand Prix van Aragon onderuit gegaan. De i25cc-coureur kon de race nog wel hervatten, maar hield het niet tot het einde vol. In de achtste ronde stapte de Drent af. Jasper Iwema was na een drama tisch slechte start in Aragon sterk aan het terugkomen toen het noodlot hem trof „Ik ging als één-na-laatste weg bij de start. Dat was echt slecht. Maar daarna kwam ik toch aardig terug in het veld. Ik geloof dat ik op een der tiende plaats lag toen ineens mijn voorwiel weggleed. Jammer." Iwema kon de race nog wel vervol gen, maar niet tot het einde. „De motor voelde niet zo goed meer aan als daarvoor. En mijn ritme was ook weg. Ik ben uiteindelijk de pits in gereden en afgestapt." Hoe gek het ook klinkt, een kater heeft Iwema niet overgehouden aan de glijpartij. „De laatste weken zaten we een beetje in een dip door de matige resultaten. Daarop we met elkaar besloten te rug te keren naar de basis en in eer ste instantie te mikken op een plaats bij de eerste vijftien. Wat dat betreft hou ik wel een goed ge voel over aan deze race. Jammer al leen van die crash." De Spaanse motorcoureur Pol Espargaro won de race in de t25cc-klasse. Casey Stoner heeft eindelijk zijn eerste winst in de MotoGP van dit jaar te pakken. De 24-jarige Austra liër eindigde gisteren als eerste en bezorgde zijn Ducati-team daar mee de eerste zege van het jaar. Zijn teamgenoot, de Amerikaan Nicky Hayden, maakte het feest voor het team compleet door als derde over de lijn te komen. De Italiaan Andrea Iannone won in de Moto2-klasse. De coureur van Honda bleef op het Spaanse circuit de thuisrijder Julian Simon ruim zes seconden voor. De Hon gaar Gabor Talmacsi (Honda) ein digde als derde. De Spanjaard Toni Elias, die vierde werd, behield de leiding in het WK-klassement. CAGLIARI - De Nederlandse volley balsters mogen nog hopen op kwa lificatie voor de World Grand Prix van komend jaar. Na twee nederla gen op rij tegen Rusland en Duits land werd gisteravond in Cagliari het nog ongeslagen gastland Italië met liefst 3-0 (25-19, 25-20, 25-20) verslagen. Een plek bij de beste twee, noodza kelijk voor kwalificatie, is daardoor nog steeds haalbaar. Dan moet Ne derland wel dik winnen van de res terende tegenstanders Bulgarije en Turkije en moeten de overige uit slagen goed uitvallen. Plaatsing voor het prestigieuze toernooi is in een pre-Olympisch jaar van groot belang. Er zijn een hoop punten te verdienen voor de wereldranglijst en die is weer be langrijk met het oog op deelname aan een of meerdere kwalificatie toernooien voor de Spelen. Vincenzo Nibali (midden) blijft in het eindklassement van de Ronde van Spanje Ezequiel Mosquera (links) en Peter Velits voor. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 66