42.350 zeeland 13 'We hopen dat het festival geen Oerol-effect krijgt' 'Ik voelde me temidden van een mise-en-scène' 'Ik heb niet zoveel met die oliebollenlijstjes' PvdA en Water Natuurlijk voor waterschap Aandacht gevraagd voor het klimaat Dijkdag levert 1183 euro voor Pakistan op 'Mensen ervaren het als prettig dat alles zo veel mogelijk in CineCity plaatsvindt' maandag 20 september 2010 Film by the Sea trok dit jaar 42.350 bezoekers. Dat zijn er iets minder dan in 2009 (43.700). Leo Hannewijk, directeur Film by the Sea Christianne Altena en Mo nique Piazza uit Wemel- dinge hadden het geluk een week lang een huisje aan de Vlissingse boulevard te kunnen hu ren. „Heerlijk om je een week lang in een andere wereld te verplaat sen. Alleen Film by the Sea. Geen journaal of internet gezien." Zij en haar buurtgenote Piazza gin gen af op het voorkeurslijstje van Leo Hannewijk en de filmbeschrij- vingen in de PZC-bijlage. „Wij hebben 17 films gezien en Submarino staat bij ons boven aan", zegt Piazza. „Die film laat toch weer heel mooi zien hoe moeilijk het is om eruit te komen als je leven op een slechte manier begint", motiveert Altena. Lekker napraten met een glas wijn hoort voor hen ook bij de geneugten van FbtS. Hun smaken komen vaak, maar niet altijd overeen. Zo genoot Piazza vooral van The Tree ('omdat ik ook zo van bomen houd') en voelde Altena zich per soonlijke geraakt door After the Waterfall. Over de documentaires over De Schelde en Zeeuwse Rid ders zijn beiden heel enthousiast. De kleinschaliger festivalopzet dit keer sprak hen aan. „We hopen dat het festival geen Oerol-effect krijgt. Film by the Sea moet wel een beetje Zeeuws blijven." Peter van Druenen uit Vlis- singen heeft 'iets' met de combinatie beeld en tijd. Zelf tekent hij voor creatieve pro jecten met foto's en webcam (Zee- gat.nl). Zijn favoriet van de 20 films die hij zag, is Aho bisiesto. Om meerdere redenen: de opna men uit één camerastandpunt, de nadrukkelijke tijdsmarkering (een kalender waarop de schrikkelda- tum 29 februari steeds dichterbij komt), maar ook het verhaal ach ter het promiscue seksleven van de hoofdpersoon. „Er zitten stevi ge sm-scènes in en na een half uur liepen circa 30 mensen weg uit de zaal. Dat gaf een extra beleving. Ik voelde mezelf in eens temidden van een mise-en-scène terug in de tijd: mensen die geshockeerd ra ken door werk van de impressio nisten." Van Druenen woont bijna naast CineCity. Als Vlissingen-fa- naat geniet hij waanzinnig van de drukte die FbtS teweegbrengt. In zijn topdrie prijken ook Benda Bilili, een documentaire over een Franse muziekgroep, en Der Rauber over een criminele mara thonloper. Hij noteerde ook enke le tegenvallers, zoals Envy van de Turkse cineast Zeki Demirkubuz. Waarom? „Vreemde verschuiving van hoofdpersoon en over het alge meen slechte karakteruitwerking." Los van elkaar schrijven ze de films op die ze graag willen zien. Meestal komen ze aar dig overeen en voor de rest weten ze elkaar wel te overtuigen. Saskia Wagner en Corry Keizer uit Noordgouwe zijn al jaren trouwe bezoekers van FbtS. Ze beginnen met het Filmcollege, dat hun ook dit keer onder leiding van filmex pert Harry Peters weer heel goed is bevallen. Keizer en Wagner rij den dagelijks heen en weer. Zij za gen ruim 20 films. „Elke ochtend om 5 voor 9 vertrekken we, want vanaf 10 uur draaien er films. We blijven tot ver in de avond, maar nemen tussen het kijken door wel de tijd voor koffie en een maal tijd", zegt Wagner. „Wij volgen on ze vooraf gemaakte keus en letten niet op die publiekspeiling. Ik heb ook niet zoveel met die oliebollen lijstjes hoor", zegt Keizer. De twee vrouwen hebben het meest genoten van The Unbearable Lightness of Being. „Fijn hoor zo'n topper weer eens te zien. Sommi ge klassiekers weten de tijd te door staan, zoals ook Journal d'unefem me de chambre, maar Belle du Jour bleek juist wel verouderd." Zij heb ben nog een tip voor de organisa tie: „Doe op de eerste ochtend van het festival meer kassa's open. Dat voorkomt al te lange rijen." MIDDELBURG - Frans van Kollem uit Zuiddorpe is door Water Na tuurlijk gekozen als lijsttrekker voor de waterschapsverkiezingen in november. De PvdA Zeeland kost Wilma Brouwer uit Goes als lijsttrekker. De verkiezing is nodig door de fusie van het Waterschap Zeeuwse Eilanden en het Water schap Zeeuws-Vlaanderen. Water Natuurlijk wil dat het nieu we Waterschap Scheldestromen meer aandacht besteedt aan kli maatverandering, bescherming van de biodiversiteit en duurzaam heid. Dat vereist volgens de partij ambitie, zorgvuldigheid en serieus overleg met alle belanghebbenden. TWeede op de lijst van Water Na tuurlijk staat Gert-Jan Buth uit Serooskerke (S), gevolgd door Pa tricia Van Veen uit Biervliet. Vier de staat Saskia Verheij uit Kloetin- ge en op de vijfde plek Kees Pol derman uit Middelburg. De PvdA wil dat Scheldestromen zich via de Unie van Waterschap pen hard moet maken bij de rege ring voor een solidariteitsheffing bij hoger gelegen waterschappen. Nederland onder én boven NAP moeten meebetalen aan bescher ming tegen de zee. De sociaal-democraten stellen ook dat de kosten eerlijk verdeeld moe ten worden. De lasten moeten evenwichtiger verdeeld worden tussen boeren, het bedrijfsleven, de burgers en de beheerders van de natuurterreinen. De vesti gingslocaties van Scheldestromen verdienen een kritische blik. De PvdA wil dat de werkgelegenheid evenredig verdeeld wordt over de provincie. De sociaal-democraten verzetten zich op voorhand tegen een vierde verdieping van de Wes- terschelde. De Westerschelde moet een rivier blijven en geen ka naal worden. Tweede op de PvdA-lijst is Paul Weemaes uit Hulst, gevolgd door Maarten Rossen uit Vlissingen. Vierde en vijfde zijn respectieve lijk Ellen van der Wal uit Tholen en Bayram Erbisim uit Terneuzen. MIDDELBURG - Van 13 tot en met 20 november wordt de vierde Zeeuw se Klimaatweek gehouden. Tijdens de week vraagt de organisatie aan dacht voor klimaatverandering, maar vooral mee te denken aan op lossingen. COS Zeeland heeft de internatio nale tentoonstelling Consequences naar Nederland gehaald. De expositie omvat tachtig foto's met onder meer werk van de Ne derlandse fotograaf Kadir van Lo- huizen. Ter gelegenheid van deze tentoon stelling roepen het COS Zeeland en de Zeeuwse fotobond vrijetijds- fotografen op om mee te doen aan de wedstrijd 'Voor een beter kli maat'. Dat kan op verschillende manier in beeld worden gebracht, bijvoor beeld door een bekende in beeld te brengen die al druk bezig is met het klimaat. Van deze persoon moet een foto gemaakt worden en een korte be schrijving waarom juist voor deze persoon is gekozen. De beste in zendingen zullen digitaal gepresen teerd worden in de Grote Kerk tij dens de expositieperiode van de tentoonstelling Consequenses. In zenden kan tot 18 oktober. De voorwaarden staan op www.cos- zeeland.nl YERSEKE - De eerste Dag van de Dijk, zaterdag op de kade van de Beatrixhaven in Yerseke, heeft 1183 euro opgeleverd voor de slachtof fers van de watersnoodramp in Pa kistan. Het geld werd bijeengebracht door de bezoekers. Toine Poppelaars, dijkgraaf van waterschap Schelde stromen, heeft dat zaterdag be kend gemaakt. Op de kade van de Beatrixhaven in Yerseke stonden zeven pavil joens ingericht met informatiepa nelen rondom het thema watervei ligheid. Kinderen mochten de dijk van de toekomst schilderen, er was de mo gelijkheid om een rondvaart te ma ken op de Oosterschelde. Tijdens de dag stonden medewer kers van Rijkswaterstaat, het Natio naal Park Oosterschelde en van het waterschap klaar om vragen van belangstellenden te beant woorden. Zo'n duizend mensen kwamen af op het evenement. Poppelaars toonde zich na afloop tevreden. „Het is voor ons aanleiding te kij ken of er een vervolg op deze dag kan komen." Wat hem betreft moet de locatie aansprekender en moet de publiciteit eerder op gang komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3