sport 29 uitkomen in Vuelta Mwangangi kan geluk niet op Suzanne Harmes kan het turnen niet missen Riis: Cancellara vertrekt bij Saxo Bank maandag 20 september 2010 Suzanne Harmes door Marco Knippen ZAANDAM - De Dam tot Damloop 1 was gisteren een theater van dro- men. Zowel de opvallendste win- jj naar als de belangrijkste verliezer ontleende verwachtingen aan het eigen optreden. John Mwangangi kon zijn geluk niet op nadat hij het grootste suc- ces uit zijn carrière had geboekt. L De Keniaanse anonymus, die in de sprint landgenoot en WK-medail- lewinaar Moses Masai versloeg en verder onder meer afrekende met de Ethiopische oud-wereldkampi oenen Ayele Abshero en Tariku Be- kele, opteerde na zijn machtsgreep op de tien Engelse mijl in 45,26 mi nuten voor een internationale doorbraak. „Ik ben nog een kleine naam, maar hoop tot een grote naam uit te groeien", sprak de 19-jarige broodloper, die zich eerst netjes had voorgesteld en aansluitend God in zijn dankwoord betrok. Het is maar zeer de vraag of van Mwangangi in de nabije toekomst nog veel zal worden vernomen. Hij lijkt een van de vele Oost-Afri kaanse gelukszoekers die de status van eendagsvlieg nooit zal ontstij gen. Want excelleren in de oversteek van Amsterdam naar Zaandam is iets anders dan je doen gelden op de Olympische Spelen, wereldkam pioenschappen of in illustere stads- marathons. Wegraces over de in courante afstand van 16,1 kilome ter zijn voor de echte toppers im mers voorbereidingsduels op het grotere werk. Ze worden slechts aangegrepen om de vorm te tes ten, wedstrijdritme op te doen of een extra inkomstenbron aan te boren. Vandaar ook dat Lornah Kiplagat verder keek dan haar onverwachte nederlaag tegen haar nicht Hilda Kibet: 51,30 om 52,03 minuten. Een ondergang trouwens die door een opspelende linkerkuit werd in geleid. Want juist op het moment dat Kiplagat voor een demarrage aanzette, dwarsboomde een pijn scheut haar ambities. De geschrok ken viervoudig wereldkampioene - net hersteld van een blessure die haar een jaar lang had gekweld - nam vervolgens bewust gas terug en schikte zich in de rol van achter volgster. Zonder morren, omdat ze voor zichzelf al het bewijs had geleverd op de weg terug te zijn. Wat heet. Tot halverwege zat tem- pobeul Kiplagat, met in haar kiel zog Kibet, onder het schema van het wereldrecord (50,39 minuten). „Ik liep sterk, genoot van m'n snel heid. Ik controleerde elke stap en had het gevoel op m'n oude ni veau te zitten. Dat stemt me tevre den." Kiplagat verwacht geenszins dat het WK halve marathon, me dio oktober, in gevaar komt. WAALWIJK - Haar zoontje Lugano (3) is nadrukkelijk aanwezig in sporthal De Slagen in Waalwijk. Na afloop van de WK-kwalificatie- wedstrijd loopt hij aan de hand van zijn moeder Suzanne Harmes tussen de andere turnsters in mee door de zaal. Harmes heeft haar zinnen gezet op deelname aan de wereldkampioenschappen van vol gende maand in Rotterdam. Een klein vlechtje in haar vernieuwde korte kapsel moet haar jonger doen lijken. Harmes is met haar 24 jaar im mers een veterane tussen het aan stormende turntalent. Ze moet op boksen tegen jonge turnsters als Celine van Gerner (15), Marlijs Rij ken (17), Sanne Wevers (19) en Joy Goedkoop (16) die het tijdens de interland tegen Rusland (eerste) en Spanje (derde) allemaal beter doen. Harmes wil nog van geen wijken weten. Vorig jaar dreigde haar car rière te stranden nadat ze zich niet in de ploeg voor de WK in Lon den had weten te turnen. Maar ze knokte zich terug. Ziet er strakker, afgetrainder uit dan ooit. Ze kan het turnen gewoon nog niet mis sen, bekent ze terwijl Lugano aan haar armen hangt. Begin deze eeuw maakte Suzanne Harmes samen met onder andere Verona van de Leur al deel uit van de juniorenploeg die het met een derde plaats zo goed deed op de Europese jeugdkampioenschap pen in Parijs. In 2002 behoorde ze tot de ploeg die op de EK in Patras tweede werd. Ze werd vier keer Nederlands kampioene en won brons op vloer tijdens de wereld kampioenschappen van 2005 in Melbourne. Een tatoeage op de pols van haar rechterarm verwijst naar de deelname aan de Olympi sche Spelen van 2008 in Peking. Maar van de gouden generatie is ie dereen al gestopt, behalve Harmes. Ze hoopt morgen, wanneer het keurkorps van de turnbond KN- GU het lijstje WK-deelnemers be kend maakt, er weer bij te zijn. Tijdens de interland tegen Spanje en Rusland kan ze niet echt over tuigen. Op vloer en sprong is haar oude vorm even terug te zien, maar op brug en balk gaat het niet goed en kan ze zich niet staande houden tussen het turngeweld van de aanstormende jeugd. „Maar het gaat om meer dan al leen deze wedstrijd", weet de turn ster te zeggen over de selectiepro cedure. „Voor brug was ik nog niet hele maal klaar en op balk maakte ik een foutje. Maar in de afgelopen weken hebben we meerdere test wedstrijden gedaan en daar heeft iedereen kunnen zien wat ik kan. Er zit voor de komende weken nog wel potentie in." De KNGU zit in de luxe positie dat er een keuze gemaakt moet worden uit een lijst van tien turn sters. Zeven, waarvan een reserve, worden bij de internationale turn bond FIG ingeschreven als WK-deelneemster. In het verleden was de bond al blij dat er een team van zes geschikte turnsters was samen te stellen. In die tijd stond de deelname van Harmes aan internationale titeltoernooien nooit ter discussie. „Natuurlijk heb ik vaak nagedacht over wat ik wil. Maar het is de passie voor de sport, een WK in eigen land en het gevoel dat je hebt voor en na een wedstrijd. Dat is zo mooi, dat ik voorlopig nog wel door wil gaan. Ik heb dinsdag, als ik op school zit, de telefoon bij de hand voor als ze bellen om door te ge ven wie er in de WK-ploeg zit ten." Fabian Cancellara maakt volgend jaar geen deel meer ait van de wielerploeg van Bjar- ne Riis. Dat liet de Deense teambaas van Saxo Bank zaterdag weten. „Fabian en ik heb ben een afspraak dat hij zijn contract niet hoeft uit te dienen", aldus Riis voor de Deen se televisiezender TV2. Het contract van de Zwitser liep tot eind 2011. Cancellara gaf vrijdag op in Ronde van Spanje. Dat was tegen de wens van de ploegleiding. Ezequiel Mosquera leidt op de Bola del Mundo. Vincenzo Nibali zit in zijn wiel. foto Graham Watson/AP Lornah Kiplagat (links) en Hilda Kibet in actie tijdens de Dam tot Damloop. Kibet komt uiteindelijk als eerste over de finish, foto Toussaint Kluiters/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33