Dit jaar zijn het Burghse 141 zeeland Jeugdwerkloosheid daalt dankzij actieplan Senioren op pad met 'privégids' jarige dienst Iets minder animo voor Kinderen voor kinderen 'Kap bij Veere tast landschap aan' Duo Janse eerste bij sjezenrijden APPELS EN PEREN Openbare perenveiling in Burgh, ap- pelplukdag in Zierikzee. Het is weer pluktijd op Schouwen-Duiveland. Al het fruit tegelijkertijd rijp!? A maandag 20 september 2010 door Frank Balkenende GOES - Het actieplan om de jeugd werkloosheid in Zeeland terug te dringen werpt zijn vruchten af In een jaar tijd is het aantal jongeren zonder baan licht gedaald: van 1007 'n juni 2009 tot 951 in juli 2010. Overigens wordt dit beleid stevig voortgezet, onder meer door afspraken met brancheorgani saties. De dertien Zeeuwse gemeenten bundelden vorig jaar de krachten. Samen maakten ze een actieplan om de jeugdwerkloosheid te be strijden. Door de economische cri sis liep dat aantal snel op: met 35 procent ten opzichte van mei 2008. Het Rijk wilde voorkomen dat een grote groep jongeren lang durig zonder werk of opleiding kwam te zitten. Het stelde 1,2 mil joen euro beschikbaar voor de Zeeuwse aanpak en stelde bijdra gen in het vooruitzicht voor 2010 en 2011. Ook zijn subsidies uit het Europees Sociaal Fonds ingezet om jongeren voor werkloosheid te behoeden. SEROOSKERKE (S) - „Da's nog eens een aardig uitzicht", zegt een man als zijn rolstoel het hoogste punt van de Prunjehil bereikt. „Kijk, daar is de dikke toren van Zierik- zee", wijst een medewerker van Dienst Landelijk Gebied (DLG) in de verte. De man tuurt even, maar danjaaa inderdaad, zeg!" Het was een echt dagje uit, voor vijftien bewoners van verpleeg huis Cornelia. DLG, die dit jaar haar 75-jarige bestaan viert, nam zaterdag de senioren mee op een rondtocht langs de zuidkust van Schouwen. Alien Kok van DLG: „We zijn met 25 collega's om de rolstoelen te duwen en onderweg gezellig over het gebied te praten." De dag stond in het teken van 'vroeger en nu'. In de bus konden de bewoners van Cornelia Plan Tu reluur van dichtbij bekijken. Daar na volgde een wandeling over de nieuwe Prunjehil. Als afsluiting werd in De Schelphoek een film vertoond over de herverkaveling na de watersnoodramp. VEERE - De rigoureuze kap die aan staande is langs de Veerse Kreek en de Vest heeft de Stichting Tuin van Zeeland niet kunnen voorko men. Wel heeft de stichting het oorspronkelijke plan wat kunnen bijstellen. Waterschap Zeeuwe Ei landen wil 7 hectare bos en struik gewas rooien om de 'natuur en cul tuurbeleving van het gebied te ver Bij de aanpak, waarbij Goes als contactgemeente de voorhoedespe ler is, zijn werkgevers, vakbonden en allerlei (branche)organisaties betrokken. Het accent ligt op het scheppen van traineebanen, stage leerplaatsen, steun aan werkge vers, opsporen van niet-geregis- treerde (voortijdige) schoolverla ters, jobhunting voor jongeren, een jongerenloket per regio en meer arbeidssimulaties in het on derwijs. Nu steekt de jeugdwerk loosheid in Zeeland gunstig af bij het landelijk beeld, maar zonder het plan waren veel meer jongeren aan de kant komen te staan. Al thans, daar is de Goese wethouder Jan de Pooter van overtuigd. „Het is belangrijk dat we het aantal jeugdwerklozen onder de 1000 hebben kunnen houden." In het vervolgplan komen er per regio jongerenloketten (Ooster- schelderegio, Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren) en inmiddels zijn ook afspraken gemaakt met brancheor ganisaties in de techniek, bouwsec tor, zorg en welzijn, het schilders vak en ook het onderwijs. Openbare perenverkoop in Burgh. I Mieke Versteek inspecteert, samen met kleindochter Isabel, de stoofpeertjes in de boom die ze heeft 'gekocht'. door Joeri Wisse De onlangs geopende route naar uitkijkpunt de Prunjehil blijkt ook toegan kelijk voor de rolstoelers van Verpleeghuis Cornelia, foto Dirk-Jan Gjeltema groten'. De Rijksadviseur van het Landschap heeft het gebied don derdag bezocht en is tot de conclu sie gekomen dat het weghalen van de beplante oeverwal langs de gro te kreek een wezenlijke aantasting is van de landschappelijke waarde van het bos. Het plan wordt echter niet meer aangepast, omdat alle procedures al doorlopen zijn. Tsja, dat krijg je met zo'n extreem droog voorjaar. Dan heb je weinig peren en de Gie- ser Wildemannen en Saint Remy's die aan de perenbo men in de Burghse straten hangen zijn niet groot. Voor de Stichting Burghse Dag, die jaarlijks een openbare veiling organiseert, maakt het niet veel uit hoeveel peren er hangen. „Het gaat om de traditie", zegt Willem van den Akker van de organise rende stichting. De traditie is al meer dan honderd jaar oud. Sinds er 'vruchtdragen de' bomen langs de straten staan, wordt de opbrengst op de derde za terdag van september publiekelijk geveild. Een vertegenwoordiger van de gemeente is aanwezig om BIGGEKERKE - Ilona en Marco Janse uit Meliskerke zijn zaterdag in Big- gekerke Zeeuws Kampioen sjezen- rijden geworden. Het was de laat ste wedstrijd van het ring- en sje- zenrijdenseizoen. Aan het kam pioenschap deden 47 koppels mee. De mooist versierde sjezen waren van Christel en Rinus Moens bij de categorie Overige paarden. Rian- ne Francke en Wim Maljers won nen bij de Trekpaarden voor de derde achtereenvolgende keer. er op toe te zien dat alles volgens de veilingvoorwaarden verloopt. Het gaat tenslotte om peren van de Burghse gemeenschap. Vanaf de Burghse Ring loopt het kleine gezelschap kandidaat-ko pers achter veilingmeester Henk van Felius aan. „Henk, waar zie jij de peren?" vraagt iemand zich af, als de groep stil staat bij een akelig kaal boompje. „Kijk, daar zit er één", wijst wethouder Ad Verse- put. Veilingmeester Henk trekt zich niet al te veel van het com mentaar aan. Het schamele boom pje gaat, samen met twee anderen, t voor de prijs van vier euro naar de hoogste bieder. September en oktober zijn de oogstmaanden voor het meeste hardfruit: appels en peren. De rassen Elstar, Jonagold (appels) en Conference (peren) zijn met de huidige technieken wel tot juli vol gend jaar vers te houden. Voor mensen die zelf fruitbomen in de tuin hebben, heeft Stichting Landschapsbeheer Zeeland een op lossing: de Mobipers. Daarmee kunnen appels snel en makkelijk tot appelsap worden verwerkt. De Mobipers staat vrijdag op de Hoogstamfruitdagen bij Landbouw museum Goemanszorg in Drei- schor. Wie wil persen, moet zich aanmelden via info@mobipers.nl. Wie het ras van zijn 'eigen' fruit wil weten, kan dan ook terecht. GOES - Potentiële zangtalentjes uit alle hoeken van Zeeland hebben zaterdag meegedaan aan de provin ciale voorrondes van het Vara-son- gfestival Kinderen voor Kinderen. Het waren er wat minder dan in voorgaande jaren, mogelijk omdat de aanmeldingstermijn deels in de zomervakantie viel. In het Ostrea Lyceum in Goes verschenen 35 kandidaten in de leeftijd van 7 tot en met 11 jaar op de planken. Daar zongen ze liedjes die ze voorafhad den gekozen uit een lijst van veer tig nummers. Ze dienden daaruit vijf nummers in te studeren. De tweede voorronde vindt 9 oktober plaats, ook in het Ostrea Lyceum. Pas na deze tweede selectiefase wordt bepaald welke tien kinde ren doorgaan naar de Zeeuwse fi nale, 12 maart in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30