21 zeeland 'iTsea Breder publiek festival dankzij documentaires Guys 2 PZC maandag Vermiste man dood gevonden Drankrijder botst tegen politiebus FILMFESTIVAL De compacte opzet van de twaalfde editie van Film by the Sea, die giste ren werd afgesloten, pakte goed uit. De krant 5 weken voor 15 euro! maandag 20 september 2010 door Wim Hofman 10-19 Septet®1 Onlangs waren we weer eens op reis, in het westen van Amerika. Je zou daar door wat je ziet, de machtige oceaan, de oude bossen met hun hoge pijnbomen, de enorme vulkanische rotspieken en de steden met hun wolkenkrab bers en de elkaar weerspiegelende gebouwen, Nederland haast verge ten. Er is niet veel wat je eraan her innert: een pannenkoekenrestau rant dat De Dutch heet en een mo lentje als logo heeft, een gevelschil dering met Amstelbier erop. In het museum voor moderne kunst in San Francisco: twee Mondriaans, op een ervan was de kunstenaar bezig geweest met zwarte, rode en gele linten. Onaf, zei een bordje. Een Van Doesburg, twee Riet veld-stoelen, waarvan een door een zekere Baas met een gasbran der behandeld. In een trendy zeep- winkel verkochten ze Alkmaar: een op kaas lijkende, maar naar jas mijn riekende zeep. In Seattle beke ken we de diamantvormige biblio theek (in glas en staal) van Rem Koolhaas. In het kunstmuseum van het Canadese Vancouver was een tentoonstelling met tekenin gen van vrouwen van net voor het impressionisme. De verzameling kwam uit het Musée d'Orsay. Er waren tekeningen te zien van Vuil- lard, Courbet, Valloton en vele an deren. Opeens zag ik daar een aquarel van Constantin Guys. Vlis- singen 1802 - Parijs 1892 stond er bij. Het kleine schilderijtje stelde een vrouw met chaperonne voor. Guys reisde veel, was onder meer in Bulgarije, Egypte, Spanje, stond aan de kant van Byron in de Griek se vrijheidsstrijd. Hij was oorlogs correspondent en bracht verslag uit over de Krim-oorlog (hij was bij de slag bij Inkerman en Balacla va) en over de revolutie van 1848 in Parijs. Hij maakte schetsen die als basis dienden voor illustraties in Britse kranten. Later tekende hij vooral het Parijse leven: rijtuigen, mannen met hoge hoeden en vooral veel vrouwen met wijde rokken of négligé. Die kon je natuurlijk beter natekenen in Parijs dan in Vlissingen, inder tijd. Hij werd er daar in ieder geval beroemd mee en velen deden het hem na. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON pzc Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam> ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadeie informatie aah. Jacomien Kodde (r) wordt na de première van haar film Zeeuwse Ridders gefeliciteerd door Margot Schotel, regis seur van De Schelde - Vergeten trots. Beide documentaires bleken grote publiekstrekkers. foto's Lex de Meester door Rolf Bosboom en Ali Pankow Geen groot Delta Thea ter, minder muziekop- tredens, minder films. De opzet van Film by the Sea was dit jaar bescheidener - 'compacter', noemde het Vlissing- se filmfestival het zelf - dan voor gaande jaren. Desondanks hebben weinig bezoekers het als een terug gang ervaren. Festivaldirecteur Leo Hannewijk spreekt zelfs van de beste editie tot dusverre. Het wegvallen van een aantal sponsors en het ontbreken van grootschalige programma-onderde len - zoals in het verleden Blof en vorig jaar de film De Storm - maak ten het theater dat de afgelopen ja ren tegenover CineCity verrees zin vol noch haalbaar. Alles vond nu weer plaats in de bioscoop, tijde lijk uitgebreid met een paviljoen. „Mensen ervaren het als prettig dat alles zo veel mogelijk in Cine City plaatsvindt", zegt Hannewijk. Door het ontbreken van het grote theater daalde het bezoekersaantal goes - De 56-jarige Hans Boon man uit Goes, die sinds enkele da gen werd vermist, is zaterdagmid dag in het Poelbos door een voor bijganger dood gevonden. De politie nam na de melding di rect poolshoogte. De vindplaats in het bos aan de westkant van Goes werd vervolgens ruim afgezet. Hans Boonman werd sinds zon dag 12 september vermist. Die dag was hij rond elf uur op de fiets van huis vertrokken, maar hij keer de niet meer terug. weliswaar iets (van 43.700 naar 42.350), maar naar verhouding was het drukker dan ooit en steeg het aantal echte filmkijkers. „De aandacht was nu ook meer gericht op film en literatuur. Mensen waarderen dat. De talkshows wer den bijvoorbeeld goed bezocht. Dat is winst." Ook positief is dat veel mensen naar Film by the Sea kwamen die anders niet zo snel het festival zou den bezoeken. „Dankzij de Zeeuw se producties De Schelde-Vergeten trots en Zeeuwse Ridders hebben we een heel nieuw publiek binnen gehaald." Dat documentaires het over de gehele linie opvallend goed deden, is voor het festival een duidelijk signaal om daar nog meer aandacht aan te besteden. „Maar we willen IDFA, het docu mentairefestival in Amsterdam, niet in de weg zitten." Zelf gaat Hannewijk, als produ cent van Zeeuwse Ridders, deze do cumentaire onder de aandacht brengen van festivals in binnen- en buitenland. „De film is toch Si I TERUGBLIK FBTS De twaalfde editie van Film by the Sea zit er alweer op. Bekijk alles over het filmfestival terug op: www.pzc.nl/fbts Zet uw festivalfoto in het album www.pzc.nl/foto een enorme Zeeland-promotie." Niet alles was even positief Het aanbod was 's ochtends soms erg mager. Dat heeft te maken met het mindere aantal films. „We hopen volgend jaar geld te hebben voor meer films." Ook het wegvallen van de FilmXperience (beslissing over subsidie kwam te laat) en het 48 Hour-project (te weinig aanmel dingen) stelde Hannewijk teleur. En de Meezingbioscoop was dit jaar beduidend minder geslaagd dan voorgaande jaren. Film by the Sea kijkt ook (ver) vooruit. Hannewijk ziet mogelijk heden voor groei in bezoekersaan tallen. Dat zal ook noodzakelijk zijn, als het festival door bezuini gingen extra eigen inkomsten moet generen. Daarvoor heeft het echter wel meer accommodatie no dig. „Het zou daarom prettig zijn om met de gemeente van gedach ten te gaan wisselen of er in Vlis singen een multifunctionele voor ziening kan komen, zoals een vlak- kevloertheater, waar het filmfesti val ook profijt van heeft." 's gravenpolder - Een 27-jarige man die onder invloed reed, is za terdagavond in.de Goesestraat in 's Gravenpolder tegen een politiebus tot stilstand gekomen. De politie arriveerde daar nadat de man de aandacht trok toen hij de macht over het stuur verloor en over een verkeersheuvel reed. Toen hij weer op de weg poogde te komen, reed hij achteruit tegen de bus. Hij had ongeveer 3,5 keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. Zijn rijbewijs is ingevorderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2