buitenland 19 Geweld drukt Colombianen weer met neus op de feiten CYPRUS Zes straatvegers verdacht van plannen aanslag op Benedictus ADEMBENEMEND Latchi oad.nl/cyprus zaterdag 18 september 2010 te gaan stemmen. Kiezers en verkie zingsmedewerkers in het hele land kunnen volgens hen doelwit zijn van aanslagen. 'Als mensen toch gaan stemmen, zullen wij hen straf fen', was de boodschap. In heel Af ghanistan heeft de politie gisteren wegversperringen en controlepos- door onze correspondent Robert-Jan Friele BOGOTA - Colombia wordt op nieuw getroffen door een gold van geweld. Door een autobom, aanval len van guerrillabewegingen en een bendeoorlog in Medellin staat het thema onveiligheid plots weer hoog op de agenda. Het land komt erachter dat het wellicht te opti mistisch is geweest over het einde van de gewelddadigheden. Eerst was er die autobom. In de vroege ochtend van 12 augustus ontplofte midden in het centrum van Bogota een Suzuki Swift. Er vielen geen doden, maar de ramen van een heel blok kantoorgebou wen en flats sneuvelden door de knal, overduidelijk bedoeld als inti midatie. Daarna stond Medellin in brand. De stad gold tot voor kort als suc cesverhaal vanwege de daling van de criminaliteitscijfers, maar sinds half augustus is de Comuna 13 - de grootste achterstandswijk - toneel van een bendeoorlog. Kinderen kunnen niet naar school, bewo ners blijven in hun huizen, als ze de wijk niet al verlaten hebben. En september is de maand van de aanvallen van de guerrillabewegin gen Fare en ELN. In twee weken vielen 56 doden onder politieagen ten, soldaten en guerrilleros. Dat was voor het personeel van het VN-kantoor in het land reden zijn bezorgdheid te uiten. Dit gebeurt allemaal op een mo ment dat de Colombiaanse econo- De nationale politie van Colombia nam deze week in Cali een partij wa pens van de Fare in beslag, foto EPA mie bloeit als nooit te voren. Na ja ren van onveiligheid lijken veel Co lombianen er ook niet van te wil len horen. Ze hadden onder de vo rige president Alvaro Uribe (2002-2010) het idee gekregen ein delijk in een 'normaal' land te wo nen. Onder zijn leiding was de Fare ge halveerd, demobiliseerden dertig duizend paramilitairen en vestigde de staat zich in gebieden waar voorheen gewapende groepen re geerden. In grote delen van het land konden de Colombianen weer veilig reizen, zonder te hoe ven vrezen voor ontvoeringen. Maar het optimisme werd nooit volledig gesteund door de feiten, aldus Ariel Avila. Hij is coördina tor van het Observatorium voor het Gewapend Conflict, dat statis tieken bijhoudt en analyses maakt. Avila erkent de successen van Uri be, maar wijst erop dat slechts de helft van Colombia volledig onder controle van het leger is. In de andere helft duurt het gewa pende conflict voort. Avila: „Daar is de toename van geweld veertien maanden geleden al begonnen. Vanwege de verkiezingen in mei kreeg dat in de media weinig aan dacht. Alleen in die maand voerde de Fare al 287 gewapende acties uit." Bovendien heeft een deel van de gedemobiliseerde paramilitai ren opnieuw de wapens opgepakt. Ze hebben niet langer een centraal commando en als doel de guerril la's te verslaan, maar vormden ve le kleine criminele bendes die geld verdienen met drugshandel en af persing. Toen Avila eind vorig jaar het rap port presenteerde waaruit de acti viteit van die bendes, en met na me de Fare bleek, leidde dat tot verontwaardigde reacties vanuit de overheid. Het paste niet in de boodschap van Uribe en zijn aan hangers - onder wie de huidige president Juan Manuel Santos - dat de definitieve overwinning op de gewapende groepen een kwes tie van tijd was. Deze weken kunnen de Colombia nen echter constateren dat het ge weld alom aanwezig blijft. Avila: „De Fare hadden vier jaar nodig om zich aan de politiek van Uribe aan te passen. Inmiddels is ze dat gelukt. Nu is het aan het leger om zich weer aan de Fare aan te pas sen. De verzwakking van de guer rilla's die de overheid signaleert, heeft zich nooit voorgedaan." ten opgericht om terreuracties te verhinderen. Ongeveer 2.500 kandi daten dingen mee naar 249 parle mentszetels. foto Beris Rezee/EPA LONDEN - Na de arrestatie van zes straatvegers werd gisteravond in Londen druk gespeculeerd over het risico dat paus Benedictus XVI heeft gelopen als mogelijk doelwit van een aanslag. De kerkvorst beleefde gisteren de tweede dag van zijn bezoek aan Groot-Brittannië. Vroeg in de och tend werden vijf mannen aange houden, allen werkzaam voor een schoonmaakbedrijf, naar verluidt allen Algerijn. Laat in de middag werd een zesde man opgepakt. De verdachten zijn tussen de 26 en 50 jaar oud. Het zestal wordt verdacht van 'het opdracht geven tot, het voorberei den van of het aanzetten tot ter reurdaden', aldus de politie. Het schema van het vierdaagse be zoek is niet aangepast, zo meldden het Vaticaan en de politie. Ook de veiligheidsmaatregelen die wegens het bezoek van Benedictus XVI zijn genomen, hoeven niet ver scherpt te worden. De paus reageerde rustig op het nieuws dat er sprake was van een mogelijk complot tegen hem. „Wij zijn geheel kalm, de paus is opge wekt. Wij kunnen zeggen dat wij alle vertrouwen hebben in het werk van de politie", aldus een woordvoerder van het Vaticaan gis termiddag. De politie heeft een aantal panden doorzocht, maar daar geen 'gevaar lijke voorwerpen' aangetroffen. Het is nog onduidelijk of de man nen het gemunt hadden op de paus zelf, op een deel van het be zoek of op andere activiteiten rond het pausbezoek. Volgens Britse media zouden de mannen gisteren aan het werk gaan in Westminster, waar ook Be nedictus XVI de dag doorbracht. De beveiliging van het stadsdeel was hoog: agenten met speurhon den, barricades en honderden poli tiemannen tekenden het straat beeld. De paus werd gisteren ook gecon fronteerd met protesten tegen zijn beleid. Honderden demonstranten hadden zich verzameld voor een katholieke school in Twickenham in het zuiden van Londen, waar de paus op bezoek ging. De beto gers floten en schreeuwden: 'De paus moet opstappen' en 'Schaam je', in verband met honderden ge vallen van misbruik door katholie ke priesters. Benedictus zei tijdens zijn bezoek aan de school dat kinderen in de kerk altijd veilig moeten zijn. „Het geloofsleven kan slechts effectief worden gevoed in een sfeer van respect, genegenheid en vertrou wen", zei de paus. 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. per persoon per persoon 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. per persoon per persoon Cyprus heeft veel te bieden: strand, cultuur, uitgaansgelegenheden en heerlijk eten, het is er allemaal. Het aangename klimaat, de diversiteit in landschap en de gastvrijheid van de bevolking maken van Cyprus een ideale vakantiebestemming. Appartement*** Perfect gelegen. Deze appartementen liggen middenin het centrum en vlakbij het strand! Vertrek in september en oktober. ReisnummenVLCYOI-04 Hotel**** Zeer geliefd hotel! Relax op het strand of bij de typische meze's in de gezellige haven, Vertrek in september en oktober. Reisnummen VLCY01 -02 Appartement*** Geniet van rust, natuur en heerlijke eten in dit vriendelijke vissersdorpje! Ind. huurauto. Vertrek in oktober. Reisnümmer:VLCY01-16 Hotel**** Geniet van de ontspannen sfeer en vele luxe faciliteiten van dit hotel in het gezellige Paphos! Vertrek in september en oktober. Reisnummer:VLCY01-03 Ga voor meer informatie en de voorwaarden naar oad.nl/cyprus Bel 0900-8482 (0,15pm) of ga naar uw ANVR-reisbureau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9