241 zeeland Herkomst kajak ondanks onderzoeken MAC De Zeeuwen vier het zestigjarig bestaan Eskimo Zeelik kwam per kajak naar Zierikzee gevaren KAJAK Volgens Betty Blikman mag Zierikzee trots zijn op de kajak met eskimopop die op de zolder van het Maritiem Museum staat. Het vaartuig is één van de meest complete exemplaren. Museum stukken Gaafste exemplaar AIHjd de auta die u nodig hebi, wanneer u hem nodig hebi... Y* yAVermeulen Autoverhuur zaterdag 18 september 2010 Schouwen-Duivetand beschikt over diverse musea, elk met een eigen collectie. In deze serie vertellen Schouwen-Duive- landers over een bijzonder voorwerp uit een van de vele vitrines. door Inge Heuff De keuze van Betty Blikman, publicist, archiefonderzoeker en stadsgids, is vol gens haar ook gelijk een van de topstukken uit het ge meentelijke museale bezit: de ka jak die op de zolder van het Mari tiem Museum in Zierikzee staat. Deze kajak is voorzien van een Es kimopop die gehuld in een anorak in de kajak zit. Het geheel ziet er nogal exotisch uit voor een mari tiem museum in Zierikzee. Blik man bevestigt deze eerste indruk. „Dat komt misschien door de pop. Die ziet er onverklaarbaar genoeg eerder uit als een man uit donker Afrika dan als een Eskimo." Dat een West-Groenlandse kajak tot de museumcollectie van Zierik zee behoort, is niet helemaal vreemd. Drie Zeeuwse steden, Vlis- singen, Middelburg en Veere, slo ten zich aan het begin van de 17e eeuw aan bij de Noordsche Com pagnie die een handelsmonopolie bezit op de walvisvangst in de Noordelijke IJszee. Betty Blikman: „Er zijn wel meer sporen terug te vinden. Aan de muur van de Campveerse toren in Veere hangt bijvoorbeeld een ver weerde walviskaak. En in de jaren dertig werd bij Kerkwerve een stuk walviskaak gevonden. Wel licht heeft een Zeeuwse schipper de kajak als souvenir mee naar huis genomen en was zijn vrouw daar niet zo blij mee. De kajak is wel rank, maar ook ruim zes me ter lang; niet iedere huiskamer is daarop berekend." De kajak is een fraai exemplaar. Het houten geraamte is bespan nen met robbenvel die rond het mangat is vastgezet met benen pennetjes. Over het mangat is een anorak gespannen waar de Eski mo in zit. Benen gespjes aan een In Nederland zijn nog zes andere kajaks, deze is de meest complete. De Zierikzeese kajak dateert waar schijnlijk uit de periode tussen 1650 en 1750. Ook in het Vlissingse stadhuis heeft een kajak met pop gehan gen. Deze is waarschijnlijk bij de brand van 1809 verloren gegaan. Deze kajak werd door Victor Hugo duidelijk beschreven tijdens zijn be zoek aan Zierikzee in 1867. Twee werphoutjes, om de harpoen grotere snelheid te geven, werden in 1964 in de kajak ontdekt door de Leidse conservator Nooter. leren koord zorgen ervoor dat de capuchon strak over het hoofd zit. De herkomst van dit exem plaar is onduidelijk. Gert Nooter, conservator van de afdeling Noord-Amerika van het Rijksmuseum voor Volkenkun de in Leiden, heeft in 1964 onder zoek verricht. In 1990 heeft: Frans Beekman Nooters bevindingen sa mengevat en aangevuld. De kajak zou geschonken kunnen zijn door thuisvarende walvisvaar ders. Het is ook mogelijk dat hij verworven is uit een veiling. In 1656 werd in Vlissingen een vei ling gehouden van handelswaar uit Groenland en op de veilinglijst staan diverse soorten kajaks. Die veiling zou kunnen verklaren waarom de verschillende onderde len in Zierikzee samengeraapt lij ken: de kajak komt uit een ander gebied van Groenland dan de ano rak, de harpoen en de werphout jes. Betty Blikman heeft eigenlijk hele maal niets met de walvisvaart: „Het is maar een treurige bedoe ning om die mooie dieren te do den. Ze leverden echter wel heel veel producten op die de mensen in die tijd allemaal konden gebrui ken. Ik heb deze kajak gekozen om dat hij zo bijzonder is, we kunnen er trots op zijn." Met de komst van de eerste toeristen werd spontaan een gefantaseerde link ge legd tussen de legendarische stich ter Zierik en de herkomst van de kajak met de Eskimopop. Een Eski mo, genaamd Zeelik, zou per ka jak uit Groenland naar Schouwen zijn gepeddeld. Hij bouwde er een hutje en leefde van de haring vangst. Ook anderen vestigden zich er en noemden de plaats naar de Eskimo: Zeelikzee, later werd dat Zierikzee. Dit fabeltje heeft ja ren de ronde gedaan. De kajak is nu te zien op de zolderverdieping van het Gravensteen, maar eerste schriftelijke inventarisatie, in de modellenkamer van het stadhuis. Pearyweg 6 GOES [Tel: 0113-561812 Web: www.vermeuienautoverhuur.nf En niet als a hem niet nodig hebt! •S HEERENHOEK - Motor- en Auto club De Zeeuwen bestaat zestig jaar en viert die mijlpaal vandaag met een jubileumfeest in Nieuw- dorp. Puzzelritten zijn de sudoku's voor de automobilist. De leden van MAC De Zeeuwen lossen er elke maand eentje op. Voorzitter Cor Bode: „Staat er: 'linksaf bij een rood kruis' en je ziet een broek hangen met een rood kruis. Dan moet je dus linksaf. Ja, zulke grap jes zitten erin. Je moet opletten en goed lezen." Ze komen uit alle hoeken van Zee land, de 72 leden van MAC De Zeeuwen. Van Tholen tot Sluis. Al leen Schouwen-Duiveland is mo menteel een witte vlek. En, om maar meteen een misverstand uit de weg te ruimen: dit is geen rally- sport. „Wij geen racers. Wij hou den oriëntatieritten. Je krijgt een nauwkeurige routebeschrijving, waarin valkuilen zitten. Die moet je zien te vermijden", zegt Bode. De tochten dragen voor de hand liggende namen als Pinksterrit, Paasrit en Kerstrit. Ze zijn meestal tachtig kilometer lang, met zo'n veertig controleposten. De gemid delde snelheid ligt op 25 kilometer per uur. De ritten hebben qua moeilijkheid drie niveaus. Niveau A en B zijn bestemd voor gevorderde en door gewinterde rijders. De meeste MAC-leden rijden de C-klasse. De oriëntatieritten voldoen aan het re glement van de Nederlandse Rit tensport Federatie (NRF). Enkele leden van de Motor en Auto Club De Zeeuwen, links voorzitter Cor Bode. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 86