'Draag je steentje bij, voor 22 and Bewoners Kerkstraat slaan terug Oostburg of Oost-Souburg 'Kavelruil Sluis te weinig op boeren gericht' Open dag bij De Orangerie in Axel almanak jïïffiïï MAATSCHAPPELIJKE STAGE „Het voornaamste doel is om de sociale samenhang in de maatschappij te stimuleren en het blikveld van jongeren te vergroten", zegt stagemakelaar Mariska Sijs. M/V GEZOCHT PZC zaterdag 18 september 2010 OOSTBURC - De invoering van één richtingsverkeer is de enige ma nier om verkeer in de Oude Kerk straat in Oostburg in goede banen te leiden. Het is er simpelweg te druk voor verkeer van beide kan ten. Dat schrijven de bewoners van de straat in een brief aan de Sluise gemeenteraad. Het college deelde in juni mee één richtingsverkeer in te willen voe ren in de straat. Dat gebeurde na klachten van bewoners over scheu ren in de muren en gevaarlijke si tuaties. Ondernemers aan de Zuid- zandsestraat en inwoners van om liggende straten reageerden met een. Ze noemden de maatregel on doordacht en wezen erop dat voortaan alle verkeer richting on der meer ziekenhuis, Albert Heijn en Sint Bavogang zich door de Veerhoeklaan zou moeten persen. Juist die actie toont aan hoe pre cair de situatie is, menen de bewo ners van de Oude Kerkstraat. „Het probleem is blijkbaar zó groot, dat de omgeving niet opgezadeld wil worden met een fractie hiervan." De bewoners vinden het redelijk dat 'het hele gebied een stukje van de verkeerslast draagt'. OOSTBURG - Het kavelruilproject in West-Zeeuws-Vlaanderen is veel te weinig gericht op het belang van boeren. Dat stelt secretaris Da vid Almekinders van de ZLTO Zeeuws-Vlaanderen in een brief aan de provincie. Het project begon in 2004 en zou voor zowel boeren als natuur en re creatie winst moeten opleveren door een evenwichtigere verdeling van grond. Van evenwicht is ech ter geen sprake, meent Almekin ders. „Natuur of recreatie blijken al te vaak leidend." Hij wijst erop dat 'verdeler' BBL nu dik 800 hec tare grond bezit, maar dat die bijna allemaal gereserveerd is voor natuur en recreatie. Driehonderd hectare ervan is voor Waterdunen. door Harold de Puysseleijr In haar vrije tijd is de dertien jarige Dewi Mariman uit Clin- ge trainster van een groepje mini's bij de plaatselijke voet balclub. De tweedejaars vmbo-leerlinge helpt daar niet langer alleen haar vereniging mee. Ze mag de uren die ze eraan besteedt voortaan ook op school laten inboeken in het ka der van de zogeheten maatschap pelijke stage. Met ingang van het schooljaar 2011/2012 wordt die stage (ver plicht) onderdeel van het lessen pakket voor alle eerstejaars die in stromen in het voortgezet onder wijs. Het Reynaertcollege in Hulst, waar ook Dewi op school zit, draai de er vorig jaar al proef mee. Dit jaar gaat de school daar mee door. Een samenwerkingsovereenkomst met de Stichting Welzijn Hulst (SWH) en de gemeente geeft de organisatie van de maatschappelij ke stage nu ook formeel vorm. „Het mes snijdt aan twee kanten", legde wethouder Frank van Dries- sche gisteren voorafgaand aan de ondertekening van het convenant uit. „Je levert een bijdrage aan je ei gen leefomgeving. Je helpt om het leven om je heen leuk en aange naam te maken. Het is ook goed voor je eigen ontwikkeling. Je leert er enorm veel van. Dat kan zijn op organisatorisch gebied, sociaal, mis schien wel technisch of bestuur lijk. Draag je steentje bij, voor een ander én jezelf" Tal van verenigingen hebben zoals bekend in toenemende mate moeite om de organisatie overeind te houden, zodat dit 'ver plichte vrijwilligerswerk' voor hen een welkome oplossing is voor het tekort aan vrijwilligers. Toch is dat volgens stagemakelaar Mariska Sijs van de Stichting Wel zijn Hulst slechts een welkom ne veneffect van de door de overheid bedachte maatschappelijke stages. „Het voornaamste doel is om de sociale samenhang in de maat schappij te stimuleren en het blik veld van jongeren te vergroten", zegt ze. „In het proefjaar deden 180 van on ze leerlingen samen 1800 uur vrij willigerswerk", vertelt Marian Za- man. Zij is aangesteld als coördina tor Maatschappelijke Stages op het Reynaertcollege. Ongeveer drie honderd derdejaarsleerlingen van de school vormen dit jaar het po tentieel voor de maatschappelijke stage. „Onze doelstelling", aldus Zaman, „is om dit schooljaar vijftig pro cent van die leerlingen vijftig pro cent van de verplichte stagetijd te laten doen." De stagecoördinator helpt hen daar bij. Want hoewel het nadruk kelijk de bedoeling is dat leerlin gen zelf initiatief nemen door ac tief naar een stageplek op zoek te gaan, lukt dat niet altijd. Uit lande lijk onderzoek blijkt, dat 37 pro cent van de leerlingen daarin slaagt. De overige plekken worden gevonden door de stagemakelaar en de school. Leerlingen op het vmbo moe ten tijdens hun middelbare schooltijd 48 uur maatschappelijke stage doen. Voor havo-scholieren is dat 60 uur, terwijl vwo'ers 72 uur stage moeten vervullen. Aan het einde van hun middelbare schooltijd krijgen de scholieren daarvoor een certificaat. Stagemakelaar Sijs legt voor de sta ges contacten met (sportvereni gingen, zorginstellingen en goede doelenorganisaties. „Alles wat door vrijwilligers wordt gedaan, komt in aanmerking voor een maatschappelijke stage. Stelre gel is dat het geen commercieel doel heeft. En je moet er ook iets van opsteken. Van het schrobben van toiletten of het schoonmaken van gebouwen leer je niets. Hel pen bij de organisatie van activitei ten voor ouderen bijvoorbeeld, ver breedt de blik wel." Yousra Abahchour (15) uit Hulst is één van de recordhouders wat be treft aantal stage-uren. Ze heeft er meer dan zestig uur opzitten met al lerlei werkzaamheden. Van de orga nisatie van filmavonden op school tot het schilderen van een karretje voor de zorgboerderij in Terhole. „Ik vind het echt heel leuk, anders zou ik het niet zo fanatiek doen." Nele van Bunderen (15) uit Lams- waarde maakte in het proefjaar van de maatschappelijke stage al acht tien stage-uren. De derdejaarsscho- liere verzorging aan het vmbo duw de onder andere de rolstoel van een oudere tijdens de afgelopen wandel vierdaagse. „Het was echt heel gezel lig." Nele wil tijdens de stages het liefst werken met kinderen. Zeger Kluit (14) uit Hulst zocht zijn maatschappelijke stage dicht bij de deur. De leerling uit Gymnasium-3 was vrijwilliger in de organisatie van het hockeyto'emooi bij MHC Rapide uit Hulst, de hockeyclub waar hij lid van is. Dat leverde hem zo'n twintig stage-uren op. Zeger doet zijn sta ges liefst in de sport. „Want behalve nuttig mag de stage ook leuk zijn." Stagemakelaar Mariska Sijs pro beert vrijwilligersbaantjes te vinden. Ze legt daarvoor contacten met (sport)verenigingen, zorginstellin gen en goede doelenorganisaties. „Alles wat door vrijwilligers wordt gedaan, komt in aanmerking om als maatschappelijke stage te doen. Stelregel is dat het geen commer cieel doel heeft." AXEL - Ontmoetingscentrum De Orangerie in zorgcentrum De Vurssche in Axel houdt komende dinsdag open dag. Bezoekers kunnen zien wat dagver zorging en dagbesteding voor de menterenden en hun mantelzor- gers ter plekke inhoudt. De open dag duurt van 13.00 tot 17.00 uur. Tip? redactie@pzc.nl Ze zitten er allemaal klaar voor, de leden van de Protestants Christelijke Ouderenbond, afdeling Oost-Sou burg. Als regelmatige gebruikers van het openbaar vervoer willen ze wel eens weten hoe die ov-chipkaart - al weer zo'n nieuwigheid! - werkt. Twee sprekers hebben zich bereid ver klaard de PCOB-leden in te wijden in de geheimen van de vervanger van de nationale strippenkaart. De eerste spreker vult de tijd tot de pau ze. Het wachten is op spreker num mer twee. Hij meldt zich per tele foon. „Ik heb me vergist", laat hij iet wat besmuikt weten. „Ik dacht dat ik naar Oostburg moest en daar ben ik nu." Een bezoekster reageert alert: „Daar is hij nooit met het openbaar vervoer naartoe gegaan!" MEEST GELEZEN 1Project Kop Noordstraat in gang 2. Vlaamse minister hapt oester weg 3. Waterdunenmail voor Statenleden VOETBALKELDER Ook voetballen dit weekeinde? Stuur je ervaringen naar het weblog Zeeuwse Kelder via kelder@pzc.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album wvAv.pzc.nl/foto üg m jhlllil liltili WERF UW PERSONEEL MET HET REGIONALE DAGBLAD! Wegener NieuwsMedia. De nummer 1 voor werkzoekenden! Bel voor meer informatie Wegener NieuwsMedia Arbeidsmarkt (055) 538 80 00. WGGGNGR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74