'compromis-orgel' I Roze lintje Lievensberg Kledingbeurs in Goes Palladio 25 Italiaans leren bij Volksuniversiteit Inzameling van kunststof in Sluis loopt moeizaam AZOMERKORTINGEN TOT 50 Arno van Wijk veelzijdige karakteristieken y/Bezichtiging van het gehele bedrijf -/Productie van aanbouwdeien yf Diverse machineshows y/ Heftruck-behendigheidsproeven Uitgebreide catering Ook machinisten en chauffeurs zijn van harte welkom Kijk voor meer info op: www.pladdet.nl/opendagen ■w zaterdag 18 september 2010 -- --- - grootste van Nederland, heeft vele registers meer, maar organist Hayo Boerema, die hier kort geleden een concert gat zei dat dit orgel en kele klankregisters heeft die hij weer mist", duidt Van Wijk. „Vergis je niet: zelfs registers die de zelfde namen dragen, kunnen op een ander orgel heel verschillend klinken. Als je te gast bent op een ander orgel, moet je eerst uitge breid kennismaken." Het Marcussenorgel is be kend om zijn veelzijdig heid. Een 'compromisor- gel', noemde Van Wijks voorgan ger Kees van Eersel het. Van Eersel bespeelde het orgel 35 jaar. Van Wijk geeft hem gelijk in die typering. „Elk orgel, zelfs van de zelfde bouwer, heeft zijn eigen ka rakteristiek. Voor veel orgels geldt dat de instrumenten zich het beste lenen voor een bepaald soort mu vierde decennium. foto Izaak Verkeste mmmmsmmmm GOES - De Zeeuwse Volksuniversi teit geeft dit jaar, bij voldoende deelnemers, een cursus Italiaans voor beginners. Maandag 20 september om 20.00 uur is er een kennismakingsbijeen komst in het ROC aan de Bessest- raat 4. Meer informatie en opgave: zeeland@volksuniversiteit.nl of 0118-634800. «8'IMIM I lil—WliMI Hl)' ziek. Het mooie van dit orgel is, dat je er muziek van voor 1600 op kunt spelen, maar net zo goed uit de late Romantiek of de Duitse Ro mantiek of moderne muziek. Het klink allemaal even goed." De klank van de Goese Marcussen is helder, omschrijft Van Wijk: „Scherp, zeggen veel mensen. Dan bedoelen sommigen schel, ande ren doordringend. Hard in de hoogte. Een enkeling spreekt zelfs van piepen. Maar daar wil ik niet van horen! Het orgel heeft even goed een zangerigheid en een goe de bodem in de klank." Tonen verwoorden blijft moeilijk, net zoals hij niet precies kan aange ven waar het hem nou in zit, dat hij verschil hoort tussen de zeven tiende eeuwse pijpen van Deakens in het orgel, en die van de Deense bouwers uit 1970. Maar verschil is er, zegt Van Wijk beslist. „Blijkbaar vonden al die orgelbou wers die aan dit orgel gewerkt heb ben, dat die pijpen van zulke kwa liteit waren dat het de moeite was om ze opnieuw te gebruiken." De Denen waren de achtste in een reeks orgelbouwers die het orgel steeds aan pasten, uitbreidden en andere tech nieken aanbrachten tot het in de jaren vijftig volkomen sleets was. Het Marcussenontwerp werd in 1970 door geldgebrek bij de kerk voogdij en de stad Goes niet hele maal uitgevoerd. Pas na het aantre den van organist Van Eersel wer den de laatste twaalf stemmen van het bovenklavier alsnog gereali seerd door BAG Orgelmakers. Het orgelconcertseizoen - dat, niet verwonderlijk, vooral buiten de stookmaanden valt - is na het slot- concert van het orgelverjaardags feest van gisteravond voorbij. Maar ideeën zijn er bij de Stichting Mu ziek in de Grote Kerk en bij Van Wijk genoeg. Voor nieuwe media om beeld en klank van het orgel op vast te leggen, bijvoorbeeld. Van Wijk: „Die plannen zijn nu nog te pril." www.muziekindegrotekerkgoes.nl www.arnovanwijk.nl www.orgelsinzeeland.nl www.marcussen-son.dk Beluister orgelregisters op: www.orgelsite.nl OOSTBURG - De gescheiden inzame ling van kunststof in de gemeente Sluis loopt minder goed dan ver wacht. De opbrengst is voor Zeeuwse begrippen erg laag; zelfs lager dan die in plaatsen waar in woners hun afval zelf naar inzame- lingspunten moeten brengen. Sluis haalt sinds oktober vorig jaar kunststof afval op. Huishoudens bieden inmiddels per keer gemid deld 0,9 kilo kunststof aan, blijkt uit een evaluatie van de gemeente. In de gemeenten Tholen en Rei- merswaal ligt dat ruim boven de kilo. Schouwen-Duiveland, Hulst en Terneuzen, waar mensen zelf naar een container moeten lopen, scoren zelfs beter. Voor de kinderen is een springkussen aanwezig t gSBë* t BERGEN OP ZOOM - Het Lievens berg ziekenhuis in Bergen op Zoom heeft van de Borstkanker Vereniging Nederland het roze lint je gekrgen voor de goede kwaliteit van zorg aan borstkankerpatiën- ten. Het lintje wordt verstrekt aan ziekenhuizen die voldoen aan de door de vereniging gestelde crite ria op het gebied van borstkanker- zorg. De lintjes zijn een initiatief van de landelijke Monitor Borstkanker- zorg. Patiënten kunnen sinds ja nuari van dit jaar op de Monitor Borstkankerzorg van de website www.borstkanker.nl door de vere niging opgestelde behandelcriteria aanklikken. Zij krijgen daarmee een overzicht van welke zorg zie kenhuizen bieden. Het Lievensberg ziekenhuis houdt op dinsdag 21 september om 18.30 uur een informatiebijeenkomst over de bij werkingen van hormonale therapie bij borstkanker. Aanmelden kan tot 20 sep tember via het patiëntenservicebureau: 0164-278795 of psb@lievensberg.nl GOES - Op woensdag 22 september vindt er van 9.00 tot 12.00 uur een kleding- en speelgoedbeurs plaats in De Levensbron aan de Manholt- laan in Goes. Dinsdagavond wordt de kleding in genomen. Een code aanvragen kan door een e-mail te sturen naar kledingbeursgoes@live.nl of te bel len 0113-574237. kijk alvast op binnenuit.nl buitenmeubeien buitenverlichting Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 215838 Kanariesprenk 443 Vlissingen «te Aan de rand van de wijk, met een vrij uitzicht, over het groen, is dit keurig nette huis gelegen. Tot in de puntjes verzorgd en direct klaar voor bewo ning. Nieuwe (2009) keu ken metapp., nieuw sani tair, 4 slaapkamers, grüte tuin op het westen. ill uii tliTii'hMHIIMHiiB miff Willi Vraagprijs: 169.500,- k.k.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 67