binnenland 15 maar is van belang Juridische strijd tegen museum is 'kansloos' Dozen vol verzetsfoto's '/o Kinderdagverblijf ontruimd OP=OP Partner opgepakt in zaak babylijkjes Beroep tegen afwijzen van gebiedsverbod Delen vliegtuigen Lockerbie en 9/11 wél te zien 'Toch nog kans voor aanpak Faber' Elfjarige maakte 'bompakketje' Wesley en Yolanthe klagen Avro aan Wonen aan de Westerschelde P"OF,ree zaterdag 18 september 2010 Het herinneringsmonument voor de slachtoffers van het koninginnedagdrama. GELEEN De politie heeft gisterochtend de partner aangehouden van de 41-jari- ge Geleense vrouw die sinds eind augustus vastzit voor betrokken heid bij de dood van drie baby's. Justitie verdenkt de 51-jarige man van medeplichtigheid aan meer voudige moord of kinderdoodslag. Bovendien wordt hij verdacht van het in bezit hebben van kinderpor no. EINDHOVEN De gemeente Eindhoven is bij de Raad van State in beroep gegaan te gen de afwijzing van het gebieds verbod voor pedoseksueel Sytze van der V. De bestuursrechter van Den Bosch verklaarde in augustus dat gebiedsverbod van september vorig jaar onrechtmatig. Gisteren verstreek de termijn om in beroep te gaan. Eindhoven besloot dat op het laatste moment toch te doen. van doordrongen dat het tentoon stellen ervan van enorm belang is. Stel je alleen eens voor dat alles vernietigd zou zijn. Het is heel ver velend om in hiërarchie te denken als het om ellende gaat. Maar de gebeurtenissen in Apeldoorn zijn van een andere orde. Het zou zeer spijtig zijn als nu vanwege de emo tionele beladenheid zo'n auto ver nietigd zou worden." Na de aanslag op Theo van Gogh maakten conservatoren van het Amsterdams Historisch Museum en het Rijksmuseum een selectie uit alle voorwerpen en papieren die waren neergelegd op de her denkingsplaats. Enkele voorwer pen en brieven zijn ondergebracht in Amsterdams Historisch Mu seum en het Gemeentearchief 0 val de consument moeten informe ren over de mogelijke risico's van de versproducten. In de VS is dat al twaalf jaar verplicht. Om te voorkomen dat de bacterie in de producten terecht komt, zouden producenten nieuwe technieken moeten toepassen om schadelijke micro-organismen uit het voedsel te weren, bijvoorbeeld koude pas- teurisatiemethoden. 4 Wat kan de consument doen? Niets. De besmetting ontstaat tij dens het productieproces en dus niet door jus d'orange te lang in de koelkast te laten staan. Er rest dus niets anders dan het besef dat het risico bestaat. door Gep Leeflang APELDOORN - De nabestaanden van de slachtoffers zijn kansloos, als ze via de rechter proberen de Suzuki van Karst T. uit het mu seumdepot naar een sloopbedrijf te krijgen. Dat zegt aansprakelijk heidsadvocaat Frank Klemann van Dommerholt Advocaten in Apeldoorn. Een van de nabestaanden, Apeldoorner Jan van den Berg, zei gisteren de juridische mogelijkhe den te zullen onderzoeken. Hij was geschokt door de constatering dat het wrak niet is vernietigd maar in bewaring is genomen door het Nederlands Politiemu seum. Klemann stelt dat in juridische op zicht niets mis is met het plan het wrak te exposeren. „Het enige dat het museum op dit moment feite lijk doet, is het wrak aanschaffen en opbergen. Het wordt nog niet getoond. En schreeuwen kun je pas als je geslagen wordt. Pas als er acute plannen zouden zijn voor een tentoonstelling zou je kunnen proberen er iets tegen te onderne men", legt hij uit. Bij een toekomstige expositie zal het museum niet zeggen dat het ging om een geweldige actie maar als voorbeeld van hoe kwetsbaar het koningshuis is, stelt Klemann. „Je moet niet willen dat zo'n wrak bijvoorbeeld in handen kan ko men van een republikeinse club die het uitroept als symbool in de strijd tegen het koningshuis. Maar een museum zal hier integer in staan." Klemanns kantoorgenoot Anetta Volkerink vertegenwoordigde als letselschade-advocaat een aantal nabestaanden van de slachtoffers. Geen van de slachtoffers had zich gisteren aan het einde van de och tend bij haar gemeld naar aanlei ding van het nieuws rond de zwar te Suzuki. Of er vanuit het oogpunt van let selschade (het nieuws rijt wonden weer open) actie kan worden on dernemen durft ze niet te zeggen. „Het punt is daarbij dat dit leed niet - zoals toen - wordt toege bracht van de zijde van de dader." Het mogelijk toekomstige tentoon stellen van de Suzuki Swift van Karst T. roept in Apeldoorn veel emoties op. Toch is het exposeren van (de len) van voorwerpen of voertuigen die bij aanslagen zijn gebruikt niet uitzonderlijk. Zo herbergt (en expo seert) het New York State Museum delen van de romp en een wiel van een van beide vliegtuigen waarmee op 11 september 2001 de aanslag op het WTC werd gepleegd. In St. Paul's Chapel, vlakbij Ground Zero, die diende als rust- en gebedsplaats in de dagen na de aanslag, zijn hon derden artefacten te vinden waaron der badges en foto's van omgeko men hulpverleners. De wrakstukken van de Pan Am Flight 103, die op 21 december 1988 boven het Schotse Lockerbie werd opgeblazen, worden in de na bije toekomst tentoongesteld in een museum in Glasgow of de Cranfield Universiteit in Bedfordshire, dat on derzoek doet naar onder meer vliegtuigongevallen. AMSTERDAM - Het Stadsarchief in Amsterdam heeft een unieke serie oorlogsfoto's van onderduikers en verzetsmensen gekregen van foto graaf Johan van Dijk (1922-2004). De foto's zijn gemaakt in opdracht van de Amsterdamse verzetsgroep CS6. Tussen bekende gezichten van ver zetsmensen zitten ook veel anonie me portretten, soms met ster op de jas. De foto's maakte hij voor valse persoonsbewijzen op ver zoek van de verzetsgroep en waar schijnlijk voor de Persoonsbewij- zencentrale van verzetsleider Ger- rit van der Veen. De relatie tussen Van Dijk en de verzetsgroep was nog niet bekend. Van Dijk had de foto's opgeborgen in Agfadozen. Daarin zaten 160 rol BERLIJN Het Duitse ministerie van Justitie heeft de collega's in Nederland la ten weten toch nog mogelijkheden te zien voor de aanpak van de van oorsprong Nederlandse oorlogsmis dadiger Klaas Carel Faber. Faber (88) werd in Nederland ter dood veroordeeld. In hoger beroep kreeg hij levenslang. Hij ontsnapte in 1952 en woont nu in de omgeving van München. ZAANDAM Het verdachte 'bompakketje' dat woensdagavond in Zaandam voor veel commotie zorgde, was in el kaar gezet door een u-jarig jonge tje. Dit heeft de politie gisteren be kendgemaakt. De jonge Zaandam mer is gisteren aangehouden. De vondst van het pakketje met dra den en batterijen leidde er woens dagavond toe dat zestig buurtbewo ners werden geëvacueerd. START VERKOOP 2E FASE zaterdag 18 september 11.00-16.00 uur Voormalig Veerplein in Kruiningen Wesley en Yolanthe AMSTERDAM Voetballer Wesley Sneijder en pre sentatrice Yolanthe Cabau van Kas- bergen klagen de Avro aan. De ma nager van het paar vindt dat de om roep grenzen heeft overschreden toen die meldde dat Wesley en Yo lanthe een eigen reallifesoap zou den krijgen bij de Avro. Later bleek dat de soap een onderdeel was van het satirische televisieprogramma Koefhoen. Veerhaven Vanaf 195.000,- v.o.n. Woningen Appartementen Dijkwoningen Penthouses www.thuisinveerhaven.nl AMSTERDAM - Een kinderdagver blijf in Amsterdam is gisteroch tend ontruimd nadat drie mensen onwel waren geworden. In totaal moesten 54 mensen het pand in Amsterdam-Oost verlaten, onder wie 42 kinderen. Uit voorzorg zijn alle kinderen voor controle naar het ziekenhuis gebracht. Volgens de brandweer hoopte zich tijdens werkzaamheden op de be gane grond van het pand koolmo noxide op. Twee werklui raakten onwel, evenals een bewoner van de tweede etage. In het kinderdag verblijf, dat zich op de eerste etage bevindt, had niemand last van het gevaarlijke gas. len negatieven met 10.000 opna mes. In een nauwkeurig bijgehou den register staan de opdrachten en de opdrachtgevers. Van Dijk, die samen met zijn vader Jan be drijfsreportages en architectuurfo to's maakte, heeft er nooit over ge sproken. Op de rollen staan zo'n vijftig tot zestig geportretteerden. „In het register trof ik soms Joodse namen aan als mevrouw Van Gel deren-Frank en meneer Fuldauer. Op de foto's is soms de ster nog te zien. Die knipte hij er natuurlijk la ter af', zegt Ellen Grabowsky van het Stadsarchief Er is ook een pasfoto van verzets man Anton Pleyte, 'vermomd met bril'. Deze bril komt op meer fo to's terug. De meeste geportretteer den zijn volslagen onbekenden. MORRES verbouwt Mo9tot dit wee' en met Rend KORTINGEN TOT LAATSTE DAGEN! WEES ER SNEL BIJ! leder zijn woonplezier nflOrPBS W O M SM Hulst (Zeeuws-Vlaanderen) Alle dagen open van 10 tot 18 uur, ook op zondag Industrieterrein Tol-Morres Industrieweg 2 4561 GH Hulst Tel.: Ü114 - 388 388 www.morres.com info@morres nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5