9 spectrum Zaterdag 18 september 2010 onderdanen. Het Meertens Instituut onder zocht enkele jaren geleden wat Nederlan ders beschouwen als meest waardevolle tradities. De conclusie: Prinsjesdag komt niet verder dan plaats 36. De Raad van Elf van carnaval en de 1-aprilgrap scoren ho ger. De koningin zal ook niet juichen dat Prinsjesdag ternauwernood fierljeppen en kolven weet te verslaan. Een jaartje pauze zou de Nederlanders wellicht weer wat dankbaarder stemmen voor alle moeite die Beatrix zich getroost. Meer nog dan het volk, kan de koningin de nieuwe generatie politici een lesje leren door verstek te laten gaan. De huidige poli tieke verhoudingen zijn ronduit bedrei gend voor Prinsjesdag. Traditioneel komt het gevaar voor het koningshuis van links, maar door de opkomst van de PW is het vuur nu ook vanaf rechts geopend. Wil- ders liet al eerder optekenen dat hij de toe spraken van de koningin 'boordevol multi- culti-onzin' vond zitten. „Ik ben het spuug zat." Hij wil net als SP, D66 en GroenLinks dat de koningin 'onmiddellijk' uit de rege ring stapt. In dat geval kan de koningin ook niet langer de troonrede voorlezen. De van oudsher Oranjegezinde partijen staan niet meer pal voor het koninklijk huis. WD en CDA hebben zich de afgelo pen weken 'merkwaardig' gedragen, meent ook Carla van Baaien, directeur van het Centaim voor Parlementaire Geschie denis. Via de media lieten ze weten dat ze toch verder gingen onderhandelen over een rechts minderheidskabinet, hoewel Rutte en CDA-leider Maxime Verhagen te gen de koningin iets anders hadden ge zegd. „Je kunt niet 's avonds bij de konin gin op bezoek gaan en dan 's ochtends ge woon zelf het initiatief nemen", zegt Van Baaien. „Ik kan niet in het hoofd van de koningin kijken, maar het was allemaal wel ongebruikelijk." De koningin kan Rutte, Verhagen en Wil- ders op hun plaats zetten door de Gouden Koets dinsdag op stal te houden. De politi ci zullen merken dat hun rokkostuums en de malle hoedjes van hun partners niet tip pen aan de glamour van'de koningin. Maar de kans is miniem dat de plichtsge trouwe Beatrix thuisblijft. Haar oma Wil- helmina toonde aan dat Prinsjesdag zon der vorstin weinig voorstelt. Er kwam am per publiek opdagen als Wilhelmina weer eens verstek liet gaan. En de Haagsche Cou rant concludeerde in 1911 teleurgesteld dat de hele stemming 'surrogaat' was. Zelfs republikein Thomas von der Dunk meent dat een lege troon op Prinsjesdag een ongemakkelijk gevoel zal geven. „We hebben in dit land toch iets van decorum nodig." reageren? spectrum@wegener.nl .wviw.franlan.nl illustratie Frank Muntjewerf menspraak met de koningin. Veel zal er dit jaar niet te melden zijn na de gebruikelijk aanhef'Leden van de Sta- ten-Generaal'. In de troonrede wil een ka binet naar de toekomst kijken. Dat is lastig als een kabinet geen toekomst heeft. De houdbaarheidsdatum van de troonrede is uitermate kort. Een paar dagen na Prinsjes dag kan het kabinet-Rutte al een feit zijn. De regeringsverklaring zal dan een soort alternatieve troonrede worden. Voor de inhoud hoeft de koningin het dus niet te doen dinsdag, al kan ze ervoor kie zen het kort te houden. Ook dat is eerder gebeurd. Koning Willem III hield zulke bondige toespraken, dat hij al weer op de trap stond als de stoet van koetsen en mili tairen nog aan het omkeren was voor de terugtocht richting Noordeinde. Een korte toespraak zal waarschijnlijk goed vallen bij de televisiekijkers, naar schatting zo'n miljoen mensen zitten voor de buis. „Het volk komt voor de spelen", zegt historicus Thomas von der Dunk, re dacteur van het tijdschrift De Republikein. „We zijn nu eenmaal een intens burgerlijk landje dat van de eerste de beste lakei on der de indruk raakt. De Gouden Koets, dat vindt de gemiddelde Nederlander prach tig. De rest is niet belangrijk." Koningin Beatrix heeft tijdens haar be wind duidelijk ingespeeld op de behoefte aan pracht en praal, al ligt de basis van het huidige militaire schouwspel in 1948. De berenmuts van de grenadiers, de donker groene uniformen met baret van de jagers en de scharlakenrode kostuums van het Garderegiment Fuseliers Prinses Irene, ze waren toen al te zien. Net als nu liep de Koninklijke Militaire Kapel, met 108 pas sen per minuut, voor de paarden en koet sen uit. Een Amerikaanse journalist sprak bewonderend van 'de grootste show in na oorlogs Europa'. Koningin Beatrix bouwde voort op die tra ditie. Ze voerde de telkens wisselende mu ziek in, die het Residentie Orkest speelt bij haar aankomst in de Ridderzaal. Onder haar leiding is de organisatie strakker ge worden dan ooit. Iedere minuut is vastge legd in een draaiboek. De koningin ont gaat ook niets. Toen een studentenvereni ging schunnige liedjes zong naast de route, greep de vorstin in. De studenten werden geschorst. Na ruim dertig jaar Beatrix lijkt er deson danks sprake van enige gezapigheid bij de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57