spectrum 6 Je moet in elk geval mikken op een duizendpoot Zaterdag 18 september 2010 Citymanager verd Een jaar of vijftien geleden traden de eerste binnenstadsmanagers aan. Nu heeft elke zichzelf respecterende gemeente van enige omvang er één. Goes, bijvoorbeeld. Daar wordt binnenkort, ter aanvulling, ook een citymarketeer aangenomen. In Vlissingen worden de verrichtingen van binnenstadsmanager Joop van Bel met argusogen gevolgd. Brengt hij zijn geld wel op? Is de binnenstadsmanager de oplossing voor alle problemen, of is het een hype, "een verschijnsel waarvan nut en noodzaak twijfelachtig zijn? door Ondine van der Vleuten Er zijn steden waar citymanage- ment succesvol is. Er zijn ook ste den waar het op een complete mislukking uitgedraaid is, zegt Leo Grunberg. Hij is projectmanager bij Poly- ground, een bureau dat adviseert over publiek-private samenwerking. En dat - het snijvlak tussen overheid en bedrijfs leven - is precies het werkveld van de binnenstadsmanager. Of citymanagement een succes wordt, hangt van een aantal factoren af, zegt Grunberg: „Citymanager is geen be schermd beroep. Vaak zijn het oud-win keliers, oud-voorzitters van onderne mersverenigingen, ex-ambtenaren, pro jectmanagers die zich op freelancebasis verhu ren, soms mensen uit het bankwezen. Vogels van uit eenlopende pluimage, dus. De citymanager moet in ieder geval een duizendpoot zijn. De taal van de on dernemer en die van de gemeente spreken. Stukken kunnen schrijven. Diplomatiek zijn als de situatie er om vraagt, realistisch, op de hoogte van relevante in formatie en cijfers zoals bezoekersstromen, bekend met marketing. Niet iedere gemeente heeft een city manager nodig. En niet iedere gemeente is er rijp voor. Als ik benaderd word, duik ik eerst in de lokale context. In sommige gevallen zeg ik: hier begin ik niet aan. Dan zeg ik tegen de gemeente: zorg dat je straten schoon zijn, dan heb je misschien geen city manager nodig. En tegen de ondernemers: zorg eerst eens dat jullie je zaken op orde hebben." Bedrijfscontactfunctionaris: ambtenaar die aanspreekpunt is voor ondernemers. Vaak vooral voor bedrijventerreinen. In kleine ge meenten is deze ambtenaar ook aanspreekpunt voor detailhandel, bij grotere zie je vaak de combinatie met economische zaken/binnenstadsmanager. Is ambtenaar, wordt als zodanig betaald en heeft alleen verantwoording af te leggen aan het gemeentebe stuur. Citymarketeer: bedenkt een promotiestrategie voor de stad, positio neert en verkoopt deze (regionaal, landelijk, interna tionaal). Binnenstadsmanager (centrummanager): heeft de blik meer 'naar binnen' gericht, werkt aan kwaliteitsverbetering van de binnenstad. Kan als ambtenaar (met economische zaken in de portefeuil le) betaald worden uit gemeenschapsmiddelen, maar ook ondergebracht worden bij een Stichting Binnen- stadsmanagement. Wordt in dat geval betaald uit een pot waarin ondernemers en gemeenten samen geld stoppen. Hetzelfde geldt voor de citymarketeer. Carolien Eijkelenboom, binnenstadsmanager van Goes. foto Mechteld Jansen Garolien Eij kelenboom is binnen stadsmana ger van de gemeente Goes. Precie zer: ambtenaar econo mische zaken, met binnenstad in de porte feuille. Dat is zij sinds 2006. De func tie van binnenstadsmanager bestaat in Goes al langer; sinds 2003, toen de gemeenteraad het Masterplan Binnen stad vaststelde. Het Masterplan beoog de een ingrijpende herinrichting. Plei nen moesten parkeervrij gemaakt worden, er moesten parkeergarages komen, het winkelcircuit moest ver beterd worden. De binnenstadsmana ger kreeg de taak erop toe te zien dat alles gladjes verliep en werd aangewe zen als contactpersoon voor onderne mers. „Het is geen wondermiddel. Maar ge meenten kunnen tegenwoordig niet meer goed zonder", is de stellige over tuiging van Carolien Eijkelenboom. „Alles is complexer geworden. Bur gers zijn mondiger, regelgeving is complexer, er zijn meer inspraakpro cedures, overheden hebben meer behoefte aan draagvlak onder de bevolking, gemeenten besteden taken uit waardoor er minder dui delijkheid is over wie waar mee bezig is. Dat heeft er allemaal mee te maken. Vroeger maakte de ge meente een plannetje, het werd openbaar gemaakt en wie alert genoeg was reageerde, de anderen stonden vroeg of laat voor een vol dongen feit. Nu is er meer een over legstructuur. Er wordt meer gepol- derd." Als haar functie vandaag nog ge schrapt zou worden, zou iemand die dan missen? Weer een volmondig 'ja'. „Het is ge woon handig dat er zo iemand is. Je vindt elkaar beter. Een gemeente die een plan bedenkt, doet dat niet zo maar, maar vanuit de overtuiging dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54