5 spectrum Film by the Sea RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE poldermodel Zaterdag 18 september 2010 Een week lang leven op de vierde verdie ping van hotel Arion met voor de deur de zee die zich eerst grijs toont en dan plotseling onder wolkenflarden en zon- flitsen groen verschiet De westerstorm die ik nog ken van heel klein kind, dat op een Schou- wense dijk tegen de wind leunde, zorgt vooral 's nachts voor spannende achtergrondmuziek. Zo'n week zou je iedereen cadeau willen doen. We worden gevoed met zeefruit: wanneer ik aan mijn toch voortdurend gewassen handen ruik, blijft de lucht van mosselen en oesters, krab- en krukels hangen. De eerste platte oesters gleden gisteren naar binnen, op hetzelfde mo ment dat de jury van Film by the Sea unaniem tot de conclusie kwam dat 'Submarino', de nieuwste film van Vinterberg (Festen), naar het boek 'Submarino' van Jonas Bengtsson, ons het meest tot diep betrokken kijkers heeft gemaakt. Het was voor ons een week van films over het menselijk tekort en pogingen om ondanks alles de communicatie toch maar op gang te houden. Pogingen die tot machteloos veel geweld leid den en dat allemaal met wisselend succes zicht baar gemaakt op film. De communicatie binnen de jury leidde tot vrolijke saamhorigheid en een opgewekt schoolreisjesgevoel als bijvangst. Voor de alleen levende vrouw zijn de gezamen lijke maaltijden aan al die Vlissingsche tafels hartverwarmend, je zou er bijna gericht van gaan daten: 'gezellige tafelgenoot gezocht, Zeeuwse afkomst geen bezwaar!' Festivaldirecteur Leo Hannewijk heeft voor het twaalfde jaar weer een festival uit de Zeeuwse klei getrokken dat zich onderscheidt van alle an dere festivals op dit gebied, met een team van betrokken vrijwilligers. Jurylid Franca Treur overnachtte deze week stoer in haar eentje in een strandhuisje, maar nu de storm aanwakkert komt ze toch schuilen binnen de stadswallen en hotelmuren. Johanna Tersteege krijgen we nog even te zien in een rol in een van de festival films 'Waterfall' een in Nieuw Zeeland gemaak te film. Zij is bekend genoeg in ons land, maar zij werkt heel veel in het buitenland: Hongarije, Duitsland, Frankrijk. Prachtige verhalen over sa menwerking en vreemd gedrag van regisseur Jean LucGodard, samenwerking die op het laat ste moment werd afgeblazen; ontmoetingen met Stanley Kubrick en zijn familie, aan tafel hangen wij aan haar lip. Ook schrijfster Rosita Steenbeek en Kees van Kooten zijn in het anekdotisch vlak sterke vertel lers. Mijn verhaal van een vrolijk opgestart inter view met wereldberoemde regisseur Robert Alt- mann, die na een aanvankelijk welwillend beant woorden van mijn vragen bij het belanden aan de gevoelige grens van het bespreken van zijn leeftijd in het kader van de doelgroep voor wie het interview bedoeld was, plotseling zonder enige waarschuwing spierwit wegtrok, opstond en wegliep. Een schaamtevol ogenblik in mijn werkverleden, dat mij zeker een hele week to taal van slag wist te brengen! Na deze heerlijke wilde woeste Zeeuwse week reizen wij vanmiddag weer terug naar dat ande re Wilde Westen van de randstad, in de koffer de Zeeuwse babbelaars en de herinneringen. En ik weet zeker dat heimwee naar de grijs-groe ne zee en al die verse vissen mij met kracht zul len terugvoeren naar Zeeland, waar terugkomen ook altijd een beetje thuiskomen betekent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 53