spectrum is nog weinig bekend Uitstoot bij Thermphos Zaterdag 18 september 2010 punt bij Nieuwdorp, waar sinds vorig jaar augustus wordt gemeten op dioxinen die in de lucht zitten, laten geen verhoging zien ten opzichte van de dioxinen die in heel Nederland in de lucht zitten. Dioxine is vooral berucht door het onge luk in een chemische fabriek in het Itali aanse Seveso. Daar kwam in 1976 in één keer een grote hoeveelheid dioxine vrij: daarbij raakten 193 mensen gewond; veel dieren in de omgeving stierven. Dioxinen komen normaal gesproken niet in zulke grote hoeveelheden tegelijk in het milieu: ze ontstaan als bijproduct in de industrie, of bij verbranding. In de uitstoot van afval verbrandingsinstallaties zit dioxine, maar bijvoorbeeld ook in sigarettenrook of in as van open haarden. In de jaren tachtig zijn de regels voor de uitstoot van dioxine aan gescherpt. De totale uitstoot van dioxine in Nederland is sindsdien sterk gedaald. Het probleem van dioxine is dat het niet afbreekt. Het hoopt zich op in lichaams- vet: mensen én dieren slaan het gif op. Mensen krijgen dan ook de meeste dioxine binnen via het eten van vlees of vis of het drinken van melk. De Voedsel- en Waren autoriteit controleert steeksproefsgewijs of melk en vlees te hoge waarden aan dioxi ne bevatten. Een woordvoerder van de dienst zegt desgevraagd dat 'vooralsnog geen reden is om aan te nemen dat vlees en melk uit de omgeving niet veilig is'. Sterker nog: uit de tests van de VWA blijkt niet dat er in de omgeving van Thermphos een structureel dioxineprobleem is. Ronald Damhuis, hoofd kankerregistratie en onderzoek bij het Het Integraal Kanker centrum Rotterdam (IKR), laat weten dat er geen aanwijzingen zijn dat er in Zuid-Beveland meer kanker voorkomt dan in de rest van Nederland. Het IKR houdt gegevens bij over het aantal kanker gevallen en over de soort tumoren in de regio. „Longkanker bij vrouwen is erg laag bij Zuid-Beveland, maagkanker is relatief hoog, maar dat was dertig jaar geleden ook al het geval." Ook Damhuis wijst erop dat het lastig is om effecten van dioxinebloot stelling aan te tonen op de lange termijn. Intussen klagen mensen in de buurt wel over hun gezondheid. Die klachten - tra nende ogen, hoofdpijn - komen volgens de autoriteiten niet van dioxine. Maar het is volgens Leijs wel degelijk terecht dat mensen zich zorgen maken over de uit stoot bij Thermphos. „Het is heel erg dat dit nu nog gebeurt. Over dioxinen is inmid dels toch al wel bekend dat ze schadelijk zijn." In de mistige wolk die regelmatig in de buurt van het Sloegebied hangt zit dioxine, bevestigt de provincie Zeeland. Maar dat niet alleen: de wolk bevat ook ammoniak, zwaveldioxide, zware metalen zoals cad mium en zink en difosforpentoxide. De klachten die onder meer vanuit Nieuwdorp worden gemeld, tranen de ogen, prikkende luchtwegen en hoofdpijn, zijn vermoedelijk toe te schrijven aan difosforpentoxide. Daarvan is bekend dat het zelfs in klei ne hoeveelheden irriterend is voor ogen en luchtwegen. Uit gegevens van het RIVM blijkt dat Thermphos vorig jaar na Corus in IJmuiden het bedrijf was dat de meeste dioxinen in Nederland produ ceerde. Corus stootte 2,1 gram uit. Thermphos 0,4 gram. Voor die tijd werd de dioxineuitstoot bij Thermphos niet geregistreerd. Thermphos stootte in 2008 van alle bedrijven in Nederland de meeste cadmium uit: 782 kilo, tegenover Corus, de nummer twee: 730 kilo. Ook met de zink (2957 kilo) en lood (1151 kilo) hoort Thermphos bij de bedrijven in Nederland die het meest uitstoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 51