spectrum 2 Over effect dioxine Zaterdag 18 september 2010 thermPhos 'm-mi >s f «JtelilillllÉ Het Rijksinstituut voor Milieu hygiëne (RIVM) doet op dit moment onderzoek naar het effect van de uitstoot van dioxinen bij Thermp- hos op de gezondheid van mensen die in de omgeving wonen. Het instituut doet dat op basis van de de bestaande gegevens over de vervuiling. Ook de klachten van omwonenden worden betrokken bij het onderzoek. Mensen klagen over ademha lingsproblemen, tranende ogen en hoofd pijn. Bovendien zijn er veel klachten over de stank. Over de uitkomsten van het on derzoek is nog niets bekend gemaakt. Marike Leijs is in maart gepromoveerd op een onderzoek naar de effecten van dioxi ne op de lange termijn. Ze onderzocht een groep - inmiddels - jongvolwassenen die als baby eind jaren tachtig zijn blootge steld aan een hogere dosis dioxinen dan an dere mensen. „De kinderen zijn niet ziek, het is een normale groep kinderen, maar er zijn wel lichamelijke effecten", vertelt Leijs, die momenteel als eerstehulparts bij een ziekenhuis in Duitsland werkt. Het meest opvallende verschil met andere kin deren van dezelfde leeftijd was de vertraag de borstontwikkeling bij meisjes in de pu- Mensen die in de buurt van Thermphos in Vlissingen-Oost wonen maken zich zorgen over hun gezondheid na de berichten over de uitstoot van dioxine en zware metalen. Dat er dioxinen uit de pijp komen staat wel vast, maar het is niet duidelijk hoeveel gif er precies het milieu in vliegt en hoe lang dat al gaande is. En ook over de schade die dioxine op de lange termijn veroorzaakt is nog veel onduidelijk. door Nadia Berkelder berteit. Verder was de bloedsuikerspiegel van de jongeren vrij hoog en het insuline- gehalte vrij laag. En dat betekent dat ze een grotere kans hebben om op latere leef tijd diabetes te krijgen. „Bij onze kinderen was de blootstelling aan dioxine relatief laag, in vergelijking met bijvoorbeeld rampen en ongelukken. Alleen bij een hogere blootstelling word je meteen en ernstig ziek. Het bekendste voorbeeld daarvan is Viktor Joesjenko, de oppositieleider uit de Oekraïne: die kreeg last van chlooracné na een dioxinevergifti ging. Hij is een typisch voorbeeld van wat er gebeurt als je wordt blootgesteld aan een hoge dosis dioxine ineens. In China en in Italië zijn ook gevallen bekend van men sen die na het inademen van dioxine door ademhalingsproblemen overleden zijn. Daar zijn heel veel gegevens over." Het onderzoek waarop Leijs promoveerde is onderdeel van een groter al langlopend onderzoeksproject. De groep kinderen en hun moeders, die in de jaren tachtig in de buurt van verbrandingsovens woonden, worden al twintig jaar gevolgd door weten schappers van het Academisch Medisch Centrum. De kinderen hebben de dioxine vooral binnengekregen via moedermelk. En het kwam - vermoedelijk - in de moe dermelk terecht omdat er in die jaren veel dioxine vrijkwam bij afvalverbrandingsin stallaties en de moeders besmet voedsel aten. „Maar het verband tussen de hogere concentraties dioxine en vuilverbran dingsinstallaties hebben we niet direct kun nen aantonen." Hoewel de kinderen niet ziek zijn, toont het onderzoek van Leijs aan dat er wel de gelijk lichamelijke effecten zijn op lange termijn, ook bij, een relatief lage blootstel ling. En dat is nieuw. Volgens Leijs is het van belang om de ontwikkeling van die kinderen te blijven volgen, bijvoorbeeld om te onderzoeken of ze ook echt vaker borstkanker of diabetes krijgen. Moeten omwonenden van Thermphos zich nu ook zorgen maken? „Het is niet zo dat je automatisch hogere dioxinewaarden in je bloed krijgt als je in de buurt van een fa briek woont", zegt Leijs. „Je krijgt het ei genlijk alleen binnen via voedsel, als je bij voorbeeld groente uit eigen tuin eet." In de omgeving van Thermphos - in en net buiten het Sloegebied - is op sommige plaatsen in de bodem wel een licht ver hoogde concentratie van dioxine terug te vinden, blijkt uit een een onderzoek dat het Rijksinstituut voor Milieuhygiëne (RI VM) vorig jaar heeft gedaan, maar de con centraties zijn lager dan de normen die daarvoor gelden. Ook in een weiland in de Quarlespolder vonden de onderzoekers een te hoge concentratie dioxine en ook die hoeveelheid levert geen gevaar op voor de volksgezondheid, concluderen de on derzoekers. De metingen van het meet-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 50