41 binnenland Tentoonstellen doet pijn, Claim Rotterdam na rellen Fietsster dood in sloot aangetroffen ZWARTE SUZUKI De emoties lopen hoog op nu een Apeldoorns museum de moordauto van Karst T. heeft verworven. Maar de Suzuki heeft ook grote historische waarde. vers voedsel ^Q(HÉnk)§ PAUL KUSTERS ROTTERDAM - Organisator Tridee van het strandfeest Sunset Grooves in 2009 in Hoek van Hol land, dat uitliep op een veldslag tussen de politie en hooligans, heeft bij de gemeente Rotterdam een financiële claim neergelegd. Het bedrijf wil een vergoeding voor de geleden schade. Dat heeft een woordvoerder van de gemeente gisteren gemeld. Klaas Rohde van Tridee bevestigt de brief aan de gemeente Rotter dam. Hoeveel schade het organisa tiebureau heeft geleden, wilde Rohde niet kwijt. Rohde stelt dat de dreiging van ernstige onregelmatigheden vooraf bekend was bij de politie: „Daags voor het evenement is ons door de politie toegezegd dat de mobie le eenheid aanwezig zou zijn om de groep vooraf te onderscheppen en in toom te houden. Die belofte is niet nagekomen." Het strandfeest Sunset Grooves in Hoek van Holland liep in augustus vorig jaar volledig uit de hand. Tientallen hooligans keerden zich tegen de politie en joegen de agen ten op tot ver buiten het festival terrein. Uiteindelijk schoten enkele agenten gericht. Daardoor kwam een 19-jarige bezoeker om het le ven. ZWAAG - Een 61-jarige vrouw is gis termiddag in haar woonplaats Zwaag overleden nadat zij met haar fiets in een sloot was beland. Gezien de medische achtergrond van de vrouw gaat de politie ervan uit dat zij onwel is geworden, te water is geraakt en is verdronken. Voorbijgangers zagen de vrouw lig gen. Samen met een agent haal den ze haar uit het water. Pogin gen om haar te reanimeren faal den. De identiteit van de vrouw werd bekend nadat duikers van de brandweer haar tas met persoonlij ke bescheiden boven haalden. zaterdag 18 september 2010 De Suzuki Swift van Karst T. is op Koninginnedag 2009 in Apeldoorn door de afzetting tegen monument De Naald gereden, foto Lex van Lieshout/ANP Musea willen zo dicht moge lijk op de geschiedenis zit ten. Exposeren van de Su zuki van Karst T. kan daar om verantwoord zijn, zegt lector Peter van Mensch. door Peter Leunissen Tentoonstellen van de bij de aanslag op Koningin nedag 2009 door Karst T. gebruikte auto is ethisch verantwoord, als goed met alle par tijen is overlegd. Dat zegt Peter van Mensch, als lector Cultureel Erfgoed verbonden aan de Rein- wardt Academie Amsterdam. Het instituut richt zich op de interna tionale museale ontwikkelingen. „Bij de vor-ming van hun collecties willen musea zaken verzamelen die zo dicht mogelijk op de ge schiedenis of de gebeurtenis zitten die ze willen verbeelden of bewa ren," zegt Van Mensch. „Vanuit die optiek is die auto van groot be lang. Ik snap de emotie heel goed van mensen die de aanslag hebben gezien of misschien naasten heb ben verloren. Desondanks gaat het om een gebeurtenis met enorme impact. Er zal een moment ko men, dat je dat wilt laten zien. Die auto is dan heel waardevol. Natuur lijk, je moet zo'n expositie heel in teger inrichten. Maar dat zal het punt niet zijn." Het Apeldoornse museum CODA en het Politiemuseum hadden het opnemen van de Suzuki in de col lectie van CODA- stil willen hou den. Uit piëteit voor de nabestaan den. Maar toen tv-zender RTL don derdag naar het wrak vroeg, is be sloten eerlijk te antwoorden, zei CODA-directeur Carin Reinders gisteren. Volgens Van Mensch is bij het ten toonstellen van gevoelige objecten zaak goed af te stemmen. „Dat speelt natuurlijk vooral als het gaat om feiten of gebeurtenissen die nog levende tijdgenoten raken." Musea hanteren een internationa le gedragscode. Die geeft aan dat volledige informatievoorziening aan en eerbiediging van de wen sen van de desbetreffende gemeen schap voorop moeten staan." Volgens de lector is de gang van za ken rond de Suzuki te verantwoor den. „Musea hebben niet alleen als doel te onderwijzen en tentoon te stellen, maar ook om te bewaren." Mensen moeten zich volgens hem realiseren dat exposeren, ook mét heftige emoties, heel veel waarde kan hebben. „Veel musea hebben de Tweede Wereldoorlog als the ma en sommige daarvan al heel lang. Hoeveel mensen hebben de verschrikkingen niet meegemaakt? Maar desondanks is iedereen er Verse producten moet je eten en drinken, want vers is gezond. Maar niet altijd, zo blijkt. Het RIVM waarschuwt tegen mogelij ke voedselvergiftiging door ver se vruchtensappen en kant- en-klaarsalades. Diarree, braken, en zelfs bloed in de ontlasting kunnen het gevolg zijn. 1 Hoe kon vers eten nou leiden tot voedselvergifting? Volgens onderzoekers van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu kan in verse pro ducten de salmonella panama-bac terie zitten. Die maakte al in 2008 door Joost Bosman vijftien mensen ziek, twee keer zo veel als normaal in een jaar tijd. De getroffenen hadden jus d'oran- ge gedronken van één producent die het sap door het hele land had gedistribueerd. De besmetting komt niet vaak voor. 2 Wat waren de ziekteverschijnselen? Diarree, misselijkheid, braken, buikpijn en bloed in de ontlasting. In zeldzame gevallen kan de sal monella panama-bacterie leiden tot nekkramp (hersenvliesontste king). Dat kan uiteindelijk fataal zijn. 3 Hoe is besmetting te voorkomen? Producenten zouden in ieder ge- MENINSEN VERBEELB OVER BEELb POEPENDE MAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4