Scenario sluiting Een meetsonde van twee meter met een kern van kwartsglas 2 Boetes voor kitesurfers Dishoek Talentenjacht PZC 1 zaterdag De krant 5 weken voor 15 euro! METEN Thermphos mag niet meer dan 0,0000000004 gram per kubieke meter uitstoten. Hoe meet je dat? zaterdag 18 september 2010 door Maikel Harte Er is vanavond weer een nieuwe talentenjacht op televisie. 'The Voice of Holland'. Na Idols, Pop stars, Holland's got Talent en hoe ze verder ook mogen heten, heeft John de Mol toch nog een variant kunnen bedenken. Waar is de tijd van de enige echte Soundmixshow gebleven? De moeder aller talentenjachten op televisie. Als kind was dat een van mijn favoriete programma's en volgens mij zit hem daarin ook het geheim van het succes van de talentenjachten op televi sie. Ze doen het goed bij kinde ren. Ik zie het bij mij thuis en hoor het van vrienden. De kids zijn er dol op. Misschien omdat zij nog wel gerechtvaardigd kun nen dromen van een carrière als zanger of zangeres, terwijl wij ouders nooit verder zijn gekomen dan de grote spiegel op de slaapka mer en niet meer de illusie heb ben nog verder te zullen komen dan die spiegel. Zij zien dat ieder een een kans krijgt om zijn talen ten te laten zien. Dat vind ik ook het mooie aan die talenjachten. Het is niet meer van belang waar je woont, wie je bent, of wie je kent. Je hoeft niet meer te wach ten tot iemand je komt ontdek ken, nee je geeft je op en je krijgt een kans. Dat levert soms hilari sche televisie op met zichzelf over schattende deelnemers en soms schrijnende televisie als juryle den op schofterige wijze deelne mers afserveren. Dat is bij The Voice of Holland kennelijk hele maal anders. Er heeft namelijk al een voorselectie plaatsgevonden waaruit 150 deelnemers naar vo ren zijn gekomen, waarvan vast staat dat ze talent hebben. Dat is nieuw en het bijzondere aan deze variant is verder dat de juryleden de kandidaten in eerste instantie niet kunnen zien en met rug naar hen toe de zangkunsten beoorde len. Het zal wel. Ondanks die nieu wigheden is 'The Voice of Hol land' voor mij bij voorbaat al vol ledig achterhaald. Hoe kun je nu nog op zoek gaan naar de Voice of Holland als er al een Voice of Eu rope is. Ik voel mij als fan van Eddy Wally dan ook ernstig ge schoffeerd. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 914330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal inamj een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal <nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Tirj/r s De PZC gaat zorgvuldig om mei pereoonsgegevens In het colofon treft nadere informatie aan door Ben Jansen Mogelijk moet fosfor- producent Therm phos in november de poorten sluiten. Dan zijn de resulta ten bekend van de intensieve me tingen die de provincie momen teel laat uitvoeren. Als die dioxine waarden te zien geven hoger dan de norm van 0,4 nanogram per ku bieke meter die de provincie maxi maal tot 2015 wil toestaan, zit er voor het dagelijks provinciebe stuur weinig anders op dan een handhavingsbesluit te nemen. Dat betekent: stilleggen van het onder deel van de fabriek waar dioxine ontstaat. De kans dat dit scenario zich vol trekt, is levensgroot. Directeur Rob de Ruiter gaf vorige week voor het NOS Journaal aan dat het 'heel moeilijk' wordt aan die norm van 0,4 te voldoen. Een handhavingsbesluit heeft gro te gevolgen, want de dioxine-uit stoot doet zich voor aan het begin van het productieproces: daar waar fosfaaterts wordt voorbereid om er in de ovens van fabriek fos for van te maken. Dat gebeurt in de sinterafdeling, waar korrels worden gebakken van fijngemalen fosfaaterts en klei. Die korrels gaan samen met grint en cokes de fosforovens in. Dioxine ontstaat bij het sinteren. Stilleggen van de sinterafdeling heeft dan ook verstrekkende consequenties voor het vervolg van het productie proces bij Thermphos: geen sin ters, geen fosfor; geen fosfor, geen fosforproducten. Het intensieve meetprogramma dat de provincie nu laat uitvoeren (twee weken lang drie metingen per dag) moet niet alleen duidelijk maken of en in welke mate Therm phos de norm van 0,4 nanogram overschrijdt, de resultaten dienen ook als onderbouwing van een eventuele beslissing om de sinteraf deling stil te leggen. Het is niet denkbeeldig dat Thermphos zo'n besluit zal aanvechten bij de Raad van State en dan moet natuurlijk wel blijken dat de provincie haar huiswerk heeft gedaan. Een beroepsprocedure bij de Raad van State duurt al gauw tien tot elf maanden. Om te voorkomen dat de fabriek in tussentijd al dicht moet, kan Thermphos een voorlo pige voorziening vragen. Dat is een kort geding-achtige procedure om het handhavingsbesluit op te schorten, zodat het bedrijf kan blij ven draaien in afwachting van een uitspraak in een bodemprocedure, waarin de kwestie tot in de details wordt behandeld. Een besluit over een voorlopige voorziening kan in geval van grote spoed eventueel binnen een dag worden genomen. Daarbij moet de rechter dan de las tige afweging maken tussen de toe komst van Thermphos en behoud van werkgelegenheid voor onge veer 450 personen aan de ene en risico's voor de volksgezondheid aan de andere kant. door Ben Jansen Een muntstukje van een euro cent weegt iets meer dan twee gram. Dat is ongeveer het gewicht aan dioxinen dat Thermphos in een jaar tijd zou uit stoten als alle drie sinterroosters onafgebroken zouden worden ge bruikt. Kleine hoeveelheden dus, maar qua giftigheid met mogelijk grote gevolgen. Secuur meten is de boodschap. De meetdienst van de provincie is toegerust om na te gaan hoeveel di oxine uit de schoorstenen van Thermphos komt, maar vanwege de zorgvuldigheid is het advies- en ingenieursbureau Tauw in de arm genomen dat voor dit soort metin gen een accreditatie heeft. Voor de monsterneming geldt een strikte procedure om oncorrecte resulta ten te voorkomen. Thermphos is een bedrijf dat altijd een redelijke grote mate van open heid aan de dag heeft gelegd, maar nu even niet. Dus zijn pottenkij kers niet welkom bij de uitvoering van de dioxinemetingen. Meettech- nicus Pim van Meegen van de pro vincie kan gelukkig beeldend ver tellen, zodat duidelijk kan worden gemaakt hoe de werkwijze is. De fosforproducent heeft het de controleurs makkelijk gemaakt. De schoorsteenpijpen van sinterroos ters 1 en 2 zijn - grotendeels van binnenuit - makkelijk bereikbaar en tussen de pijpen is een breed bordes aangebracht, zodat het mak kelijk manoeuvreren is met de meetapparatuur. In het oog springt de meetsonde, een onge veer twee meter lange roestvrijsta len buis met een kern van kwarts glas. Via een speciaal daarvoor aan gebrachte opening in de schoor steenpijp wordt de sonde in de rookgassen gehouden. Water koelt de sonde om temperatuureffecten in de metingen ongedaan te ma ken. Vocht wordt verwijderd en temperatuur, druk in de schoor steen en de samenstelling van het sintermateriaal geregistreerd. De rookgassen gaan door een filter en dat wordt uiteindelijk onderzocht op de hoeveelheid dioxine. De metingen die de mensen van Tauw nu voor de provincie uitvoe ren duren elke keer twee uur. Tus sendoor wordt de sonde volgens de voorgeschreven procedure ge spoeld en schoongemaakt. Dioxine is een verzamelnaam voor 210 chloorverbindingen, waarvan er zeventien zeer giftig zijn. De ma te van giftigheid wordt opgeteld en uitgedrukt in nanogrammen giftige stof per kubieke meter, zie bijlage Spectrum door Emile Calon MIDDELBURG - Twee jongemannen uit de omgeving van Antwerpen dachten deze zomer lekker te kun nen kitesurfen op de Westerschel- de bij Dishoek. Er stond genoeg wind en de zon scheen, zodat ze hun sport konden beoefenen. Ze zagen die 19e juli wel dat de po litie toekeek maar vonden dat niet verdacht omdat hun sport altijd al veel toeschouwers trekt. De twee werden na enige tijd ech ter door de politie uit het water ge haald. Vervolgens kregen ze te ho ren dat ze zich in verboden gebied hadden bevonden; de vaargeul. Gisteren stonden de beide Vlamin gen voor de Middelburgse politie rechter J. Sinack. Ze hielden hem voor dat ze zich van geen kwaad bewust waren omdat ze nooit te horen hadden gekregen, noch had den gelezen, dat de vaargeul voor hen een verboden zone is. Ook op de borden bij de duinovergangen was daar niets over te vinden. De rechter antwoordde dat ze zich van tevoren hadden moeten ver diepen in de regels die gelden voor (kite)surfen. „Dat is uw eigen ver antwoordelijkheid." De twee hadden elk een boete van 250 euro gekregen maar niet be taald omdat ze zich van geen kwaad bewust waren. Officier van justitie W. Smeenk vond het giste ren niet nodig het bedrag van die boete aan te passen. Sinack volgde haar en vonniste conform die eis van de officier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2