zeeland 127 leveren Delta nog niets op Crisis noopt sterrestaurant Nolet Het Reymerswale deuren te sluiten De meeste honderdjarigen zijn Zeeuws zaterdag 18 september 2010 iiHiiiiwii'iiiiiiiiiii mi—ui mi'i'na 111uil'iiimiiiMiniiii BIJ NADER In het artikel over het Kustlaborato- rium in de krant van vrijdag is Mar ten Wiersma genoemd als direc teur van de stichting Het Zeeuwse Landschap. Fout! De naam van die directeur luidt Marten Hemminga. DEN HAAG - Zeeland biedt de groot ste kans om de gezegende leeftijd van honderd jaar te bereiken. Per 100.000 inwoners telt de kustpro vincie 14,6 mensen die voor 1910 geboren zijn. In Noord-Brabant is die kans juist weer het geringst. Daar hebben maar 7,6 mensen per 100.000 in woners de burgemeester op be zoek gehad voor hun honderdste verjaardag. Dat blijkt uit de naar provincies uitgesplitste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Zeeland telt relatief weinig in woners (381.000) en een sterk ver grijzende bevolking. CBS-wóord- voerder Jan Latten: „Met 56 men sen boven de 100 jaar in Zeeland bestaat een gerede kans dat de helft: volgend jaar is overleden. Het cijfer zou in één jaar zo maar kun nen zakken naar de 40 en dan blijkt de topnotering van nu zeer marginaal te zijn geweest. Je hebt meerdere jaren nodig om echt con clusies te kunnen trekken." KINDEROPVANG OP Dagopvang O tot 4 jaar Buitenschoolse opvang 4 tot 52 jaar Wee kendo ova ng 0 lot 12 jaar Axel Goes Hulst Philippine Schoondijke Terneuzen langs van maandag t/m zondag 19.00 uur www.juuitje.nl Delta de aandeelhouders zelfs nog toestemming om 97 miljoen euro te steken in een vierde productie lijn. In Provinciale Staten klinkt kritiek. Extra geld, terwijl de fa briek net is gekocht? Is er wel een goede toekomstvisie, luidt de vraag. De directie stelt dat zonder die investering Solland niet voor uit kan. De aandeelhouders zien zich gedwongen in te stemmen. Maar lekker zit het de Statenleden niet. Dat komt ook omdat de Sta ten meer investeringen van Delta in Zeeland willen zien. In november 2008 is Solland Solar nog de grootste groeier volgens het Financieele Dagblad met een omzetgroei van 2819 procent. Maar de economische crisis knalt er keihard in. Een paar maanden later is Solland één van de eerste die wegens stagnatie van de omzet werktijdverkorting moet aanvra foto ANP gen en negentig arbeidsplaatsen schrapt. Moederbedrijf Delta ziet de cijfers kelderen en maakt in maart dit jaar bekend dat het zijn verlies moet nemen op zowel Solland als Biovalue. Delta boekt 46 miljoen euro af op Biovalue in Delfzijl en besluit in juli de fabriek te sluiten en te slopen. In totaal heeft het avontuur 85 miljoen euro gekost (bouw en afschrijving). Zwabbe rend overheidsbeleid heeft de busi- nesscase onderuit gehaald. De bij- mengverplichting is uiteindelijk verlaagd naar vier procent. Boven dien dumpen Amerikaanse fabrie ken met subsidie biodiesel op de Europese markt. De problemen bij Solland zijn van andere aard. In 2008 kon het niet op. De vraag was zo groot dat er problemen dreigden bij de aan voer van silicium, de grondstof van wavers (plakken waaruit cel len worden gemaakt). De grote vraag zorgde voor hogere prijzen. Om een tekort aan silicium te voorkomen, sloot Solland langlo pende, dure, contracten af Toen de vraag in 2009 in elkaar stortte (economische crisis en con currentie uit China) moest Delta ingrijpen. Contracten werden ont bonden en nieuwe prijzen werden afgesproken. Afkoopsommen en niet verkochte voorraden kostten Delta 36 miljoen euro. De fabriek zelf draaide een verlies van 15 mil joen. Delta verwachtte dat die ingrepen voldoende zouden zijn. Maar deze week bleek dat de omzet welis waar met 50 procent is toegeno men, maar dat het bedrijf nog steeds verlies maakt. Delta moet wederom haar verlies nemen. Hoe veel is nog niet duidelijk, maar in het ergste geval zo'n 80 miljoen eu ro. Daardoor zal de winst van Del ta over dit jaar verdampen. Zwabberend overheidsbeleid, con currentie en economische crisis hebben het Delta moeilijk ge maakt. Aan de andere kant lijkt het alsof Delta's voornaamste doel in de komende jaren de bouw is van een tweede kerncentrale is. Al le energie is daarop gericht. Wat nu? Voor aandeelhouders, Raad van Commissarissen en di rectie is het zinnig de koerö van het bedrijf nog eens tegen het licht te houden. En Solland? Er mee stoppen is geld wegsmijten. Het ligt meer voor de hand actief te blijven in de ontwikkeling van zonnecellen en de productie on der licentie aan een partner uit te besteden. wé nie weze, mae je weet ier wel licht wè de weg." Die zei: „lek ben Mohammed en maak hier alles schoon." Allee toch", zei ik. „Al- laa", zeit'n.'k Vroeg of at'n ons naè de plekke kon brienge daè ze aolles verstiere. Dat deed 'n en me kwaeme in een hal, zó groat, zó immens groat a je 't nie begriepe kan. Daè stoenge aol groate kisten en lópende banden. Mohammed zei wat tegen een man en die kwam naè ons toe en ik dee op nieuw m'n verhaal. Die most vreêd lache en zei: „Kom mae." Me goenge naè een groate kiste vol mie bolletjes. Die zei tegen m'n vrouwe a ze d'r tasse open most ouwe en die deed 'n glad vol mie van die bollen. „Gaè noe mae gauw wig, wan je meug' ier glad nie komme", zeit 'n en verdween. Afijn, ons wig en eigenlijk eêl te- vree, wan m' ao vee meêr bollen as a me besteld ao. Toen bedocht de vrouwe a me dat cadeau van twï meter nog nie ao. Ik vrom naè binnen en me wee 'emeld bie de balie. Dat wuufje most ok a lache, ~mae even laeter kreeg ik een zakje mie vuuf bolletjes in. 'Muscari bot- ryoidese (blauwe druifjes)' stoeng 'r op 't zakje en 'om de vijftig centi meter uitplanten'. Zó kom je an twï meter. Goeiendag, op zó 'n me- niere kan 'k ok wat wiggeve. Op de heenweg ao me a zitte bedien- ke oe a dat most in de trein mie die twï meter, mae noe ao me wè vuufonderd meter in de tasse. Het aollerergste was nog a d' are weke onze bestelling thuuskwam mie een rekenienge inclusief verzend kosten en het twï-meterpakket. En nog vee erger is a me begrepen a me noe toet varre nae ons doad de reclame van blombollen thuus'estierd kriege. M' ope at het gauw voorjaer wordt. Reacties: Werrilaan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek. E-maikcn.zeeuwsGPzeelandnet.nl door Luc Oggel YERSEKE - Restaurant Nólet het Reymerswaele in Yerseke, met een Michelinster, sluit per 1 oktober de deuren. Volgens eigenaar Danny Nolet gaat het de laatste paar jaar vanwege de economische crisis 'minder en minder'. „De weekein den zijn geen probleem, maar doordeweeks zitten we met een bijna leeg restaurant." Volgens Nolet laat vooral het be drijfsleven het afweten. „Normaal hadden we nog regelmatig zaken- lunches of diners." Concurrentie van de vele andere en goedkopere restaurants in Yerseke speelt geen rol, zegt de restaurateur. Het aanpalende restaurant Vistro, ook van Nolet en zijn broer Juri, blijft wel open en gaat voortaan ze ven dagen per week draaien. Het Reymerswaele alleen in het weekeinde openen is geen optie, aldus Danny Nolet. „Mijn perso neel komt natuurlijk niet voor twee dagen werken." Personele consequenties van de sluiting zijn nog niet duidelijk. De beslissing om dicht te gaan doet pijn, erkent Nolet. Het restau rant, een echt familiebedrijf, be staat al 39 jaar en voert daarvan 35 jaar een Michelinster. „Het kan niet anders, je kunt niet met ver lies blijven doordraaien." De Reimerswaalse burgemeester Jan Huisman spreekt van een 'dra ma voor de ondernemer'. „Dat in de eerste plaats. Daarnaast is het een verlies en een verarming voor Yerseke en Reimerswaal." Reimerswaal telt na 1 oktober nog één sterrestaurant, Inter Scaldes in Kruiningen dat twee Michelinster- ren heeft. Gastvrouw Claudia Bre vet zegt ontdaan te zijn door het nieuws van de sluiting van Hét Reymerswaele. „Onvoorstelbaar, het is een gevestigde naam die bij Zeeland hoort." Op Inter Scaldes heeft de crisis geen invloed. „Inte gendeel, wij draaien één van de beste jaren ooit. We zijn goed uit de bus gekomen in verschillende publicaties, dat is toch belangrijk in deze tijd." Brevet betreurt het dat Zeeland als culinaire provincie achteruitgaat. Vorig jaar al ging met Het Veer huis in Wolphaartsdijk een ster- renstaurant verloren, door de ver huizing naar Goes. Dat werd geen succes. Peter Arkenbout van de Zeeuwse afdeling van Koninklijke Floreca Nederland vindt het 'spijtig' dat Het Reymerswaele sluit. „We zijn wel verheugd dat de kookkunsten van Nolet worden voortgezet in de Vistro."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29