261 zeeland Officier wil loods van Akti N veroordelen voor nalatigheid Duurzame avonturen Me worre bie d'n beer edae Ontmoetingsdag ALS U MEER WILT WETEN OVER ONBEZORGD WONEN KOM DAN NAAR DE OPEN DAG ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2010 10.30-15.00 UUR ENERGIE Tijd voor bezinning op de koers van energiebedrijf zaterdag 18 september 2010 Op dinsdag 21 september 2010 om 14:00 uur houden wij i.o.v. de heer A.C.E Oomes, wonende te Breda, in het openbaar een executieveiling. Verkocht zal worden een stacaravan. Deze veiling vindt plaats aan het adres Keetenweg 4a te Stavenisse gemeente Tholen op Camping De Irenehoeve, kavel 32, ten laste van mevrouw A. Helder, wonende te Breda aan de Postillonstraat 38. Voor vragen kunt u bellen met ons kantoor Buys Partners B.V., Ondememetsweg 5, 4691 SL Tholen 0166-601020, NA Polderman. GOES - In het Ostra Lyceum in Goes wordt zaterdag 25 september een ontmoetingsdag gehouden voor kinderen van ouders met psy chische problemen en kinderen van verslaafde ouders. Ook de ouders zelf, familie, vrienden en kennissen zijn welkom op de ont moetingsdag. De ontmoetingsdag met allerlei kinderactiviteiten duurt van 10 tot 15 uur. Deelname is gratis. Belang stellenden kunnen zich aanmel den via www.indigozeeland.nl of via het secretariaat van Indigo Pre ventie, 0118-625113 door Emile Calon MIDDELBURG - De Vlaamse loods, die betrokken was bij de stranding van de Akti N op de Vlissingse boulevard, heeft zich onvoldoende verdiept in de technische staat van de tanker, aldus officier van justi tie W. Smeenk. „Hij heeft die avond van de toe juni 2009 niet geïnformeerd naar de draaicirkel noch hoe het schip reageert op het roer", zei ze gisteren tijdens de strafzaak tegen de loods (55). Ze kreeg bijval van een specialist van de waterpolitie die stelde dat de Akti N die bocht nooit had kun nen maken en dat stranding het lo gische gevolg was van de manoeu vre die werd gemaakt. De Akti N lag die avond in de monding van de Westerschelde. Op het laatste moment werd besloten niet naar Antwerpen maar naar Rotterdam te varen zodat het moest keren, de bocht niet goed nam en strandde. De officier eiste een boete van drie duizend euro omdat de loods on voldoende rekening had gehouden met de manoeuvreerbaarheid van de Akti N, zo zei ze tegen kanton rechter J. Sinack. Ze citeerde ook een oud-loods die verklaarde dat het beter was geweest de Akti N wat meer oostwaarts die bewuste SERVICEFLAT DE HORST De Horst 48 4461 WZ GOES 0113-228120 SERVICEFLAT DE SCHAKEL 's Gravenpolderseweg 9 4462 CD GOES 0113-228951 door Jeffrey Kutterink manoeuvre te laten uitvoeren. Raadsman M. van der Bent pleitte voor vrijspraak. „Omdat de loods, niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor de stranding." Met nadruk zei hij dat de kapitein de verantwoordelijke is als het gaat om het schip. „De kapitein had de loods ook moet vertellen hoe de vaareigenschappen zijn van de Ak ti N. Hij is verantwoordelijk. De loods is alleen maar adviseur." Smeenk wees naar een uitspraak van de Middelburgse rechtbank. „Daarin wordt duidelijk gesteld dat kapitein en loods samen ver antwoordelijk zijn." De raadsman sprak over een 'von- nisje' waartegen niet in beroep was gegaan omdat die loods was vrijgesproken. Hij verzekerde ech ter dat bij een veroordeling door de kantonrechter het vonnis in ho ger beroep 'absoluut' geen stand zal houden. De loods zelf vertelde dat hij nog bijna elke dag wordt herinnerd aan die stranding. Het was zijn eer ste ongeval sinds hij 23 jaar gele den loods werd. Sinds die dag is hij wel driehonderd keer langs die bewuste plek gevaren en telkens moet hij terugdenken aan die avond. Uitspraak over drie weken. De investeringen in (gesubsidieerde) duurzame energie le vert energiebedrijf Delta nog niets op. Integendeel. De winst op traditio neel goed draaiende onderdelen verdampt erdoor. Delta sluit bio- dieselfabriek Biovalue en bezint zich op de toekomst van zonnecel- lenfabriek Solland. Hoe kon het zo ver komen? In 2003 is het allemaal nog over zichtelijk. Energiebedrijf Delta doet in stroom, gas, afval en kabel. Maar de hoofdaandeelhouder (pro vincie Zeeland) vindt dat het be drijf'een bijdrage hoort te gaan le veren aan vernieuwende technie ken'. Het is de start van de duurza me avonturen van Delta. In november 2004 kondigt direc teur David Luteijn aan dat het energiebedrijf de aandacht verlegt naar zon en biomassa. Hij lijkt zich te realiseren dat Delta zich op een risicovol pad gaat begeven. Hij zegt: „Ik weet niet wanneer inves teringen rendabel worden zonder al te omvangrijke subsidies." Toch zet Delta door. In februari 2005 maakt ze bekend een kippen- mestcentrale te gaan bouwen in Moerdijk en geld te steken in on derzoek naar een nieuw type zon necel (de Sunweb-cel). Als later dat jaar bekend wordt dat de kern centrale in Borssele tot 2033 open blijft, stelt Luteijn dat binnen tien tot dertig jaar zonne-energie 'een volwaardige energiebron moet zijn die op den duur kernenergie over bodig maakt'. Delta wil ervoor de 500 miljoen euro gebruiken die de aandeelhou ders van de kerncentrale Borssele (Delta en Essent) en het Rijk be schikbaar stellen in het duurzaam heidsfonds. Het laat zien hoezeer de Delta-directie gelooft in de nieuwe koers. In november van dat jaar begint de bouw van biodie- selfabriek Biovalue in Delfzijl. Een besluit dat mede is gebaseerd op Op de productie van zonnecellen maakt Delta nog steeds verlies. rijksbeleid. Dat schrijft voor dat in 2010 verplicht tien procent biodie sel moet worden bijgemengd. Een gouden toekomst, denkt de direc tie dan nog. Luteijns opvolger Peter Boerma zet de duurzame lijn van Delta voort. Onder zijn leiding neemt Delta begin 2007 zonnecellenfa- briek Solland Solar in Heerlen over. Een stap die volgens de direc tie nodig is om de Sunweb-cel te produceren. In Alkmaar wordt een proeffabriek gebouwd waar op een andere manier plakken worden ge maakt van de grondstof voor zon necellen: 'solar grade' silicium. Als de kinderziektes eruit zijn, zal Sunergy in 2008 een fabriek in Zeeland bouwen (in "het pand van de Vitrite). Zover zou het nooit ko men. Solland draait in 2008 op rolletjes. In november van dat jaar vraagt door Engel Reinhoudt Vee lezers baet ehad bie de suggesties van vorige keer. Toch is het nie aol goud wat 'r blienkt. Kiek uut mie sommige anbiedingen, wan noe me lillijk ons neuze stoate. Onlesten were me uutverkore om iets te meuge kópen bie een groate blombolleboer. En a je daè op in- goeng, kreeg je een cadeau van twl meter! Me were blië a me wee zövee geluk ao en veraol stik- nieuwsgierig naè dat cadeau. Wat zou dat noe es kunne weze? Een rugesoat? Een engelstok? Een spriengtouwe? Me beslote om een kleine bestelling te doen en me be stelden een zakje blaauwe druufjes- bollen. Dat kostten tienvuvenne- gentig en op het bestelformulier was a vuuf euro voor' erekend voe verzendkosten. Dat vonde me nog a eêl vee en om'a me toch nog een dag vrie reizen ao, schreef ik 'wordt afgehaald' en zet 'n een stre- pe deur de verzendkosten. Tien da gen laeter bin me op de trein estapt naè Hillegom, wan daè zit die zaak. In Leien moste me over- stappe, dat viel nie mee, wan da's toch aars as 't station van Goes. In m'n beste Ollands vroeg ik an de conducteur: „Waar haat de trein naar Gillehom?" De goeie man wees oans direct de weg. Afijn, me bin bie Bakker erocht, zó eêt die zaak, en me were glad confuus over de groatte, wè vuuf boeres- churen an mekoare. Ons naè de re ceptie. Daè zate acht wuufjes te te lefoneren. Aol bezet. Eén stoeng ons even te woord en zei da ze d'r eên zou roepe, mae ze belden on middellijk wee vadder. Oans wach- te en wachte. Eindelijk kwam 'tr een man mie een doaze binnen en 'k zegge: „Bin jie soms Bakker?" „Die zei:"Dat bin 'k net." Ik dee m'n verhaal en toen zeit'n: „Ik bin bakker, mae ik eêtte gin bakker! Ik komme ier alleêne koeken brien- ge." Dat schoot lekker op. Even lae ter wee een man, 'k zegge: „Dan bin jie zeker Bakker?" Die zei: „Neê, ik bin Smid en bin ier boek' ouwer." Die vent wist van eêl m'n bestelling nie af, lit stae van wat a'k 'r bie eschreven ao. 'k Zegge te gen de vrouwe A ze ier aol wat aars doe dan a ze bin, dan za 't een lekker zootje weze." „Me worre bie d'n beer edae", zei ze, „ze laète oans mae een bitje stae." Toen zag 'k een man mie een eêmmer en een dweil, 'k Zegge: „Bakker za je

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28