meningen j 17 'Allochtone jeugd is ook Hollands' -TheztAPHoS ijis wee& NgrTjeS brieven cor de jonge Formatie 10 zaterdag 18 september 2010 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Het CDA-bestuur Zeeland kiest voor een niet-bestuurs-partij. Dat kan natuurlijk wel, maar dit is voor een politieke partij wel in tern tegenstrijdig. Immers, poli tieke partijen willen zoveel moge lijk van hun programma waarma ken en dat is structureel slechts te realiseren als je achter de be stuurstafel zit. En als een partij vaak achter de bestuurstafel zit, dan ontwikkelt zich een netwerk rond die partij dat de bestuurs functie van de partij verstevigt. Dit geldt voor iedere partij. De PvdA in Amsterdam is daarvan een voorbeeld. Een niet-bestuur- spartij ontstaat automatisch als je structureel niet meer aan de touwtjes trekt. Ook in dit geval ontstaat een netwerk rond die partij dat de functie van opposi tie versterkt. Ergo: het CDA-be stuur kan het feit om een wel-of-niet bestuurspartij zijn maar liever overlaten aan de kie zer. Sturen op dit punt is tijd ver doen en energie verspilling en brengt de partij in discrediet. De partij wordt dan automatisch een niet-bestuurspartij. Zaky Verner van der Spil Roompot 51-e, Hansweert. Roanne van Voorst, 27, an tropoloog aan de Universi teit van Amsterdam, schreef een boek over allochtone jongeren in Nederland. „Te gen sommige allochtonen zijn wij veel strenger dan te gen andere." door Vera Spaans Nogal een groot onder werp! Roanne van Voorst: „Zeker. Ieder een heeft er een me ning over: ik heb veel leuke, en evenveel boze reac ties gehad. Maar wat over allochto ne jqngeren wordt geschreven, komt voornamelijk van blanke we tenschappers van middelbare leef tijd of van autochtone mensen die over allochtone jongeren klagen. Allochtone jongeren komen zelf maar zelden aan het woord, ter wijl zij de ervaringsdeskundigen zijn op dit gebied. Dat wilde ik ver anderen. Dit boek heb ik geschre ven vanuit hun perspectief, dat ik natuurlijk wel heb gecrosscheckt met wetenschappelijke literatuur en cijfers." - Hoe kwam u in contact met die jon geren? „Ik ben gewoon pleintjes opgelo pen en heb eerlijk uitgelegd wat ik Roanne van Voorst: „Nederlanders zijn voor sommige groepen allochtonen veel strenger dan voor andere." kwam doen. Eerst zag ik ze in een kramp schieten: wéér over integra tie... Maar als ze dan begrepen dat het me echt om hun verhaal te doen was, draaiden ze bij. Soms heb ik uren op zo'n pleintje of een straathoek gezeten. Maar vaak ging ik ook met ze mee naar huis, naar hun ouders, naar een bruiloft, naar hun school. Met sommigen heb ik nog steeds contact." - Wat was de verrassendste conclu sie? „Nederlanders zijn voor sommige groepen allochtonen veel strenger dan voor andere. We klagen voor al over Marokkanen en Antillia- nen, en zeggen dat zij niet geïnte greerd zijn en crimineel. Terwijl Chinese jongeren echt niet beter Nederlands spreken, en ook niet minder crimineel zijn. Het ver schil is: Marokkanen jatten je auto radio, daar hebben wij last van. Chinezen zijn vaak betrokken bij mensensmokkel. Dat is zielig voor die mensen, maar daar merken wij niks van." „Sowieso heb ik ge merkt dat de problemen niet ver oorzaakt worden door gebrekkige integratie, maar vooral door klas senverschillen. Sommige allochto nen worden uit het land van her komst gehaald om hier te trou wen, gaan in de groentewinkel van hun vader werken en leren 'geen woord Nederlands. Maar zij zijn niet degenen die de proble men veroorzaken. Dat zijn de jon gens die het eigenlijk redelijk doen, die redelijk goed Nederlands spreken en Nederlandse contacten hebben, maar het nét niet halen. Nét niet die goede baan, dat mooie huis. Teleurgestelde, gefrus treerde jongens. Dat zijn de jonge ren die vaak het criminele pad op gaan." - Wat voor conclusie kan worden ge trokken? „Het beeld van de Nederlandse sa menleving is verouderd. Wij den ken vaak dat Nederlanders heel li beraal zijn en dat tolerantie jegens homo's erin gebakken zit. Terwijl er 45.000 EO-leden zijn, van wie velen erg veel moeite hebben met homoseksualiteit. En tegelijk zijn er op dit moment veel nieuwe cul turen in Nederland die er allemaal bij horen. Daar moeten we maar eens aan gaan wennen. Allochto ne jongeren zijn wel anders dan het beeld dat wij hebben van Ne derlanders, maar ze zijn net zo Hollands als wij. De beelden die wij hebben van wat typisch Neder lands is, kloppen vaak niet." „Daar naast vind ik dat er nu veel ad-hoc- beleid rond integratie is, dat vaak wordt ingegeven door paniek. De buurtbarbecue, koken met de Ma rokkaanse buurvrouw. Die projec ten werken niet. Wat moet gebeu ren, is veel saaier: gewoon goed, degelijk politiek beleid. Investeren in goede scholing en goede wij ken. En de politiek moet ook uit dragen dat problemen met allocht one jongeren ontstaan door klas senverschillen. Alleen dan kan het beeld dat Nederland wordt over spoeld met enge culturen, worden weggenomen." Roanne van Voorst - Jullie zijn anders als ons. Jong en allochtoon in Neder land. Uitgeverij De Bezige Bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 17