De digitale wereld naar volwassenheid Installatie in Angola zeelandnet Henk Slabbekoorn: 'Er komen steeds nieuwe toepassingen bij.' Foto: Marijke Folkertsma Zeeland verkeert in een luxe positie. Het gebied kent een dichtheid aan glasvezelbekabe ling die zijn gelijke niet kent in Nederland. Provider Zeelandnet scoort in de onafhankelijke consu- mententesten en jaarlijkse top 10 lijstjes bovendien steevast hoog. Op gebied van betrouwbaarheid, snelheid en kwaliteit. Natuurlijk klinkt er altijd kritiek. Waarom daar wel glasvezel en hier niet? Tijd voor een vinger aan de digi tale pols van Zeeland. door Barend Pelgrim MIDDELBURG - Het einde is nog lang niet in zicht. Terugkijkend op ruim dertien jaar telecom-ervaring kan manager Henk Slabbekoorn van ZeelandNet Zakelijk niet voorspellen waar we over pak 'm beet tien jaar staan. De ontwikkelingen volgen el kaar nog steeds in razendsnel tempo op. Het is een markt met een eigen jargon en een aparte dynamiek. "Voorlopig zijn we niet klaar. Er ko men nog steeds nieuwe toepassingen bij." Het is een complexe wereld, legt Slab bekoorn uit. Zeelandnet en moeder bedrijf Delta zijn actief in een markt die in 1997 geliberaliseerd werd, met alle gevolgen vandien. Sinds beginja ren negentig de nutsbedrijven Water maatschappij Zuidwest-Nederland (WMZ) en de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) fuseer den tot het huidige Delta, is alles an ders geworden. De monopolist van toen heeft zich aangepast aan de wen sen van deze tijd. "Van oudsher zat iedereen in Neder land gewoon bij de PTT", blikt Slab bekoorn terug. "We gingen vanuit Zekatel (het vroegere telecombedrijf' van Delta) op zoek naar partijen die op hun beurt weer netwerken zoch ten voor hun eigen klanten. Het bete kende een cultuuromslag. We kropen in de huid van onze klanten. Zochten er intern specialisten erbij die ver stand van zaken hadden. Bouwden kennis op over de markt, de behoef ten en de ontwikkelingen." Het heeft bij de zakelijke tak van Zeelandnet ge leid tot een nieuw bewustzijn, "onze klanten willen serieus genomen wor den. Het is dus aan onze mensen om te achterhalen wat die klant nodig heeft en hoe wij hem kunnen hel pen." Synergie Het huwelijk tussen Zeelandnet en Zekatel zorgde voor een vruchtbare kruisbestuiving. De knowhow en aan wezige specialismen binnen Delta zor gen voor de synergie. Dat klinkt inge wikkelder dan het is. Slabbekoorn legt uit: "Van alle serviceproviders is er geen één in Nederland die zo snel een verbinding tot stand brengt als wij. Onze kracht? De commerciële af deling en de uitvoering zitten onder één dak." In de meest letterlijke zin van het woord. Het is wat Slabbe koorn de leverstraat noemt. Beide dis ciplines zitten op dezelfde gang in het bedrijfspand op het Vlissingse bedrij venterrein Vrijburg. "We doen zo veel mogelijk zelf in de hele keten. Van het eerste gesprek tot en met de oplevering." Zeelandnet profiteert daarbij optimaal van zijn eigen roots. De aandeelhouders - de Zeeuwse ge meenten - zijn tegelijk vergunningver lener bij nieuwe activiteiten. Het le vert een menselijk en zakelijk net werk op dat onbetaalbaar is. "We wer ken onder andere via Delta Infra al op dagelijkse basis samen met gemeen ten. En we opereren met vaste aanne mers. Dat maakt alles behapbaar, over zichtelijk en sneller. We doen gemid deld zeven weken over het realiseren van een zakelijke glasvezelaansluiting. Van opdracht tot oplevering", schetst de 47-jarige Middelburger. Problemen Oplossen Dan naar de stand van zaken. Tijd om even stil te staan bij successen en mijl palen - onlangs werd de 3000e zakelij ke klant aangesloten - is er niet. Het hoofdnetwerk van Zeeland kende een zeer vroege 'verglazing' van de klassieke coaxkabel naar glasvezel. Dit door de aanleg van een destijds sta- te-of-the-art distributienet voor radio en televisie in de jaren tachtig en ne gentig. Dat levert Zeelandnet anno 2010 een unieke positie op. Nu nog die positie 'verzilveren'. Slabbekoorn: "Een betrouwbare dataverbinding met een grote bandbreedte is tegen woordig voor veel bedrijven meer dan een noodzaak, het is van levensbe lang. Een architectenbureau of druk kerij werkte vroeger met een koerier. Dat is in onze snelle maatschappij niet langer acceptabel." Dataverkeer als le vensader dus. De maatschappij kan niet meer zon der. Zoals in de procesindustrie, of zo als recentelijk in de gezondheidszorg. Het elektronisch patiëntendossier maakt dat ziekenhuizen over een wa terdicht, snel en actueel informatiesys teem moeten beschikken. "Het bete kent ook dat je complete bestanden van meerder gigabytes probleemloos KAPELLEBRUG - AWWS is de ver korte naam voor Advanced Waste Water Solutions. De in Kapellebrug gebouwde mobiele afvalwaterzuive ringsinstallatie zuivert het huishoude lijk afvalwater van ongeveer 600 pro jectmedewerkers, die werken aan de aanleg van de Marine Supply Base in Porto Amboim te Angola. Het huis houdelijk afvalwater wordt biologisch gezuiverd en voldoet volledig aan de EU-normen voor de lozing. Het kan nu worden gebruikt als 'second gra de' water, kortom het is geschikt voor irrigatie en toiletspoelwater. De werking van de installatie wordt van uit Kapellebrug gevolgd via een digi taal monitonngsysteem. Door het in- moet transporteren. Met andere woor den: wij kunnen wezenlijke proble men van bedrijven en organisaties op lossen." Zeelandnet is zich bewust van zijn maatschappelijke positie, schetst Slab bekoorn. Aan de ene kant is het een reguliere commerciële marktpartij, an derzijds ziet men het bedrijf ook wel als publiek bezit. Nieuwe of te revita liseren bedrijventerreinen zitten te springen om aansluiting op de digitale snelweg. Een operatie die in de ton nen euro's loopt. Daarom wordt er verder gekeken naar nieuwe toepassin gen. Zoals beveiliging, duurzame ver lichting of energieopwekking. En die dan in een integraal pakket aan de lezen van de gegevens via de compu ter kan zo nodig snelle service wor den geleverd. De oplevering van deze installaties kreeg was ook de Angolese regering niet ontgaan. Een delegatie hoogwaardigheidsbekleders bracht een bezoek tijdens de oplevering. Wa ter is er, in kader van verdroging en ontbrekende waterleidingen en rio len, een hot item. Dat nu, zonder ge bruik te maken van de schaarse Ango lese watervoorraad, ter plaatse water geschikt wordt gemaakt voor con sumptie en dan ook nog eens ter plaat se wordt gezuiverd volgens EU-nor men en geschikt voor hergebruik, is heel bijzonder te noemen. AWWS ontwierp en bouwde de installatie te man te brengen. Of het kennisnet werk ZIEN waarbij onderwijsinstel lingen en bibliotheken in het Zeeuw se aaneen geknoopt werden. "Met één glasvezel kun je 500 miljoen tele foongesprekken tegelijk voeren. De bottleneck zit hem nu nog in de rand apparatuur maar je kunt je voorstellen hoeveel kansen er liggen." Momen teel ligt er 3.500 kilometer glasvezel in de provincie. En de wereld veran dert. "Digitaal verkeer is niet te on derschatten. Neem het toerisme. Breedbandinternet, digitale televisie, het is niet alleen praktisch, het is een recreatievoorziening geworden. Met andere woorden: broodnodig voor de toekomst van Zeeland." Kappellebrug waarna deze per schip werd getransporteerd. Medewerkers van AWWS - een engineer en een technoloog - vlogen een aantal keren voor het opstarten van de installatie naar de locatie. Sjors Stevens, techno loog bij AWWS: ,,Het was een war me intensieve klus die voorspoedig verliep. Door onze succesvolle opleve ring geeft dit veel voldoening. Tij dens het laatste bezoek in mei werd een training verzorgd voor knowhow van de installatie en instructies voor het onderhoud. Over enkele maan den ga ik nogmaals terug voor een fi nale check van de installatie." De nieuwe ontwikkelingen staan bij AWWS niet stil want ze heeft als doel stelling de meest compacte afvalwater zuivering te ontwikkelen voor huis houdelijk afvalwater, waarbij de kwa liteit geschikt is voor hergebruik. De ze ontwikkeling en sales moet een in ternationale uitrol krijgen. Angelo de Mul (43) streeft naar evenwicht tus sen idealisme en business. Met Advan ced Waste Water Solutions (AWWS) kan hij zijn hart ophalen. Accountants info@matthijsse-matthijsse.nl www.matthijsse-matthijsse.nl Badhuisstraat 28 4381 LS Vlissingen T 0118-416961 F 0118-413253 AWWS uit Kapellebrug heeft in opdracht van Heerema Marine Contractors een unieke biologische afvalwaterzuiveringsinstalla tie vervaardigd. Deze eerste Zeeuws-Vlaamse biologische afvalwater zuiveringsinstallatie is deze zomer succesvol in Angola opgeleverd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 175