Ondernemen vanuit de WAO Kids willen ondernemen ondernemen Ook voor bedrijven het juiste adres Hotel service Een ruit betekende tien jaar geleden het einde van zijn loopbaan. Eigenaardig genoeg be tekenen anno 2010 ruiten juist de start van een nieuwe carrière, dat van een ondernemer. John Brum- mer uit Rilland is onlangs vanuit een WAO-situatie een schoon maak- en glazenwassersbedrijf be gonnen. door Dennis Rijsbergen RILLAND - Een avondje stappen wordt John Brummer ongeveer een decennium geleden bijna noodlottig. De dan 32-jarige scheepsbouwer valt door een glazen schuifpui. Een enor me scherf-snijdt zowat alle pezen van zijn bovenarm af en - tot schrik van al le aanwezigen - een slagader. John bloedt bijna dood, maar overleeft de ongelukkige val. Het leven van de jonge metaalwerker op een scheeps werf verandert drastisch. "Ik heb twee jaar letterlijk thuis gezeten", her innert Brummer de zwarte periode uit zijn leven. "Ik kon helemaal niets meer met mijn arm doen." Voor de rest van zijn leven zal Brummer de consequenties van dat ene avondje stappen met zich meedragen. Hij laat de enorme littekens zien. "In deze arm zit constant een dood gevoel. Je weet wel, zo'n gevoel als je te lang op je ami hebt geslapen. Bovendien wordt deze arm sneller moe." Brummer belandt in de WAO. Voor aanpakker Brummer is het een lijdens weg. "Natuurlijk heb je in het begin zoiets van: 'Zo lekker thuis rustig aan doen.' Maar al snél kwamen de mu ren op me af. Stilzitten is echt niets voor mij. En dan over het verlies aan inkomen maar niet te spreken. Bijna alles ging op aan mijn vaste lasten. Had ik vijftig euro per week over voor eten, boodschappen en kleding. Uitgaan nietje maten is er dan nauwe lijks nog bij. Je bent dan 32. Dat is al lemaal moeilijk te accepteren op die leeftijd. Ik ben in tien jaar niet op va kantie geweest." Een vriend met een schoonmaakbe drijf helpt hem af en toe aan wat schoonmaakwerk. Het doet Brum mer goed. "Ik merkte dat het steeds beter ging. Ik wilde weer gaan wer ken. Maar er is blijkbaar geen enkele werkgever die een gehandicapte in dienst wil. Ondanks alle regelingen van dé overheid die er zijn om een WAO'er in dienst te nemen." Het idee borrelde op om voor zich zelf te beginnen. Schoonmaken ging goed en als zelfstandige kun je je ei gen tijd indelen. Voor Brummer een must, want de ene dag gaat het beter met zijn arm dan de andere. Maar tel kens stopte Brummer de gedachte aan een eigen zaak weer ver weg. "Je bent namelijk als de dood dat je je uit kering kwijtraakt. Het is al niet veel, maar helemaal niets is verschrikke lijk." Thuiszitten beu De veertig inmiddels gepasseerd is Brummer het thuiszitten echter hele maal beu. "De WAO heeft toch een negatieve bijsmaak. Veel mensen zien je als een nietsnut, als iemand-die niet wil werken. Dat doet best pijn. Maar ja, mensen kunnen bij mij aan de bui tenkant niet zien wat ik mankeer. Werken geeft me een voldaan gevoel, het gevoel dat je weer bij de maat schappij hoort." En dus waagt Brum mer enkele maanden geleden dan toch de sprong in het diepe. Hij ging op gesprek bij het UWV. Daar ging een wereld voor hem open. Het be- De wervingscampagne van Stichting Jong Onderne men om meer (top)ondernemers voor de klas te krijgen, kan met recht een succes genoemd wor den. door Ron Gregoor MIDDELBURG - In totaal droegen bijna 330 begeleiders de afgelopen tijd hun kennis en ervaring op het ge bied van ondernemerschap over aan basisschoolleerlingen. Mede dankzij de enthousiaste inspanningen van de ze 'gastdocenten' kreeg ook het kids in bizz project van Jong Ondernemen zelf vleugels. De stichting zag het aan tal deelnemende basisscholen expo nentieel stijgen ten opzichte van vo rig jaar. Vanwege de toenemende vraag naar het praktische, maar vooral langrijkst: wie een eigen bedrijf start vanuit een uitkeringssituatie raakt niet meteen zijn uitkering kwijt. "Het UWV geeft me de kans om op te starten. Ik houd sowieso nog vijf jaar mijn uitkering. En ik mag twintig procent bijverdienen. Als het meer is, dan pas gaan ze naar de hoogte van mijn uitkering kijken." Het is voor Brummer voldoende om de stap te nemen. Hij weet een twee dehands bedrijfswagen op de kop te tikken en van zijn maat met het schoonmaakbedrijf leent hij ladders. Sinds mei dit jaar is Brummer offici eel ondernemer. Financieel is het alle maal niet makkelijk geeft hij toe. "Die ladders moet ik dus nog bij el kaar verdienen. Het rare is dat er voor werkgevers allerlei regelingen leerzame ondernemersprogramma zag Jong Ondernemen zich begin dit jaar genoodzaakt actief op zoek te gaan naar nieuwe begeleiders uit het be drijfsleven. Denk aan Jitse Groen, op richter van de website Thuisbe- zorgd.nl, maar ook Bob Ultee, oprich ter van Sabon Nederland en Lex Beins, bedenker en oprichter van Cheaptickets.nl. Stuk voor stuk suc cesvolle ondernemers die gehoor ga ven aan de oproep van Jong Onderne men. Volgens directeur Cees Pille de meest effectieve weg: "Jongeren leren graag ondernemen, vooral van aan sprekende ondernemers of van be stuurders van een bekend bedrijf." In totaal meldden zich zo'n 150 nieuwe begeleiders aan om leerlingen spelen derwijs de do's en don'ts van het on dernemen te leren. Een record! Leren ondernemen Kids in bizz laat leerlin- zijn om een WAO'er in dienst te ne men, maar voor een WAO'er die een eigen bedrijf wil starten, is er nauwe lijks iets. Ik heb wel bij het UWV prettige gesprekken gehad en ben er goed geïnformeerd, maar verder moet je het echt zelf doen. Je moet zelf veel initiatief tonen. En je loopt toch tegen bepaalde dingen aan. Zo weet niemand mij een antwoord te geven of je als arbeidsongeschikte toch een arbeidsongeschiktheidsverze kering moet nemen als je voor jezelf begint." Klantenkring Brummer heeft intussen al een kleine klantenkring. Hij maakt kantoren schoon en portieken en is glazenwas ser. Hij wil zich onderscheiden door extra kwaliteit te leveren. "De meeste glazenwassers maken alleen de ramen schoon, ik doe ook de kozijnen." In principe is het werkgebied van Brum mer West-Brabant en Zeeland. "Maar ik heb ook een klant in Waal wijk en als iemand uit Rotterdam me belt, ga ik ook." Brummer hoopt dat zijn bedrijf goed gaat lopen. In crisis tijd een eigen zaak beginnen, is niet eenvoudig en de Zeeuwse onderne mer stelt dat hij zeker meer klanten nodig heeft. "Ik heb er nog wel slape loze nachten over", bekent hij. "Ik hoop maar dat het gaat werken-. Maar stel dat het zo groot wordt dat ik men sen in dienst moet nemen", droomt Brummer, "dan zou ik WAO'ers in dienst nemen. Voor hen zou ik zo graag iets doen, ik weet in wat voor een situatie ze zitten." Voor WAO'ers die ook overwegen een eigen bedrijf te beginnen heeft Brummer wel wat tips. "Laatje goed informeren. Bereid je goed voor. Zoek op internet, maak een afspraak met het UWV. Het is verder heel be langrijk dat je er honderd procent voor gaat. Weet.zeker datje het aan kunt. Probeer eerst ergens wat erva ring op te doen, bij vrienden of ken nissen bijvoorbeeld. Want het valt echt niet mee om weer te gaan wer ken met je handicap. Maar bovenal, wees niet bang dat je je uitkering kwijt raakt. Ze geven je een kans om iets op te bouwen." Is Brummer enke le maanden na de grote stap trots op zichzelf? "Ja, eigenlijk wel, al besefik nog niet dat ik een eigen zaak heb. Maar dat komt nog wel als het alle maal gaat lopen." gen in korte tijd kennismaken met al le facetten van ondernemerschap: van het formuleren van een marktstrate gie en het vermarkten van producten tot het opzetten van een financiële ad ministratie. "Op de basisschool gaat dat natuurlijk spelenderwijs, maar wel met echt geld, echte producten en echte klanten. Vakken als taal en reke nen worden zo in de praktijk ge bracht", licht Pille toe.Ook in het schooljaar 2010-2011 doen er weer honderden basisscholen in Nederland mee aan het project kids in bizz. De eerste scholen zijn al van start gegaan. Nieuwe aanmeldingen zijn nog steeds welkom. Ook ondernemers die bege leider willen worden (of iemand ken nen die dat wil) zijn van harte wel kom. Aanmelden kan via de website: www.jongondernemen .nl STOMERIJ "AQUA-RETTE" VAN CAMPENHOUT www.stomerij-aquarette.nl Paul Krugerstraat 146-148 Telefoon 0118-419165 Vlissingen Foto: Denvon Media John Brummer heeft een handicap aan zijn arm en is afgekeurd. Toch is hij een eigen schoonmaakbedrijf begonnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 173