Zeeland: groeiende arbeidsparticipatie Nieuw event Junior Kamer Walcheren li y netwerken lil ING Economisch Bureau verwacht in 2010 een stijging van de werk loosheid in alle provincies. Maar: in 2011 daalt de werkloosheid in een aantal provincies, al is deze daling door het trage economische her stel in de meeste provincies zeer minimaal. Zeeland vormt hierop een uitzondering. door Ron Gregoor MIDDELBURG - In Zeeland leidt vergrijzing tot een afname van de be roepsbevolking en extra vraag naar zorgpersoneel. In 2010 wordt een werkloosheid verwacht van 4,2%. In 2011 4,3%. Sinds 2001 is de Zeeuwse beroepsbe volking met 17.000 personen ge groeid. Dit is ruim 11% en veel hoger dan in de rest van Nederland. Belang rijkste oorzaken zijn het toenemend aantal vrouwen dat is gaan werken, af schaffing van de VUT en verandering van de wetgeving t.a.v. arbeidsonge schiktheid. Toch is de werkloosheid en het aantal werkzoekenden zonder werk fors lager dan in de rest van Ne derland. Een ander fenomeen is dat steeds meer actieve ouderen zich in de provincie gaan vestigen of een tweede woning verwerven. Dit levert extra inkomsten op (bijvoorbeeld, in de detailhandel, recreatie, horeca) en extra uitgaven (m.n. gezondheids zorg). Zeeuws-Vlaanderen herstelt voornamelijk door de export van pro ducten uit de chemische industrie. Drie grote (kapitaalintensieve) bedrij ven zorgen daarvoor. Dat maakt de groei kwetsbaar. De voorziene groei in 2011 is dan ook fors lager. In de rest van Zeeland is het toerisme de motor van de groei, die vooral voor rekening van het toenemend binnenlands toerisme komt. Hoewel de zomerperiode de piek is voor toe risme, komen gedurende het jaar steeds meer dagjesmensen en week- endgasten naar deze provincie. De koude en vooral natte zomermaanden zorgen ervoor dat potentiële vakantie gangers tweemaal nadenken voordat zij hun vakantie in 2011 in Zeeland boeken. Groningen is volgend jaar niet langer de provincie met de hoog ste werkloosheid, zo voorspelt het ING Economisch Bureau. De werk loosheid blijft wel hoger dan gemid deld, maar vanaf 2011 is de provincie geen koploper meer. Flevoland neemt die positie dan in. Het economisch bureau verwacht dat in 2010 de werkloosheid vergeleken bij 2009 nog toeneemt in alle provin cies. Vooral in Flevoland komt die met 7,7 procent veel hoger uit dan vo rig jaar toen daar 5,5 procent van de beroepsbevolking zonder werk zat. Door het trage economisch herstel daalt de werkloosheid volgend jaar in de meeste provincies nauwelijks, ver wachten de economen van ING. Uit zondering vormen de noordelijke pro vincies. In het noorden, Zeeland en Limburg leidt vergrijzing tot een afna me van de beroepsbevolking en extra vraag naar zorgpersoneel. Het verschil tussen koploper Gronin gen met de andere provincies wordt elk jaar kleiner, aldus ING. In vergelij king met de rest van Nederland was de stijging van de werkloosheid in Groningen vorig jaar al relatief laag. Dit jaar scoort de provincie met een werkloosheidspercentage van naar ver wachting 7,2 procent nog wel het hoogst, denkt het economisch bureau van ING. Maar het verwacht in 2011 bovengemiddeld economisch herstel. Daardoor neemt de vraag naar arbeid toe. De Junior Kamer Walcheren is momenteel druk doende met de voorbereidingen en orga nisatie van een nieuw spectacu lair evenement, genaamd JKW Event for Pink Ribbon, dat in de plaats komt van de JKW-Veiling die vijf keer in successie werd ge organiseerd. JKW hoopt met dit nieuwe fundraise evenement, de spectaculaire opbrengst van de JKW veilingen (gemiddeld per evenement 42.500 euro) te over treffen? Het nieuwe event wordt gehouden op vrijdag 12 novem ber. door Henk van de Voorde vlissingen - „Dit evenement is ter ver vanging van de JKW veiling. Daar zijn we mee gestopt. We willen pro beren iedere vijf jaar met een nieuw evenement te komen om zo uitda gend en boeiend te blijven. Uiteraard in het kader van learning by doing", aldus voorzitter Machteld van der Slot van de JKW Pink Ribbon-com missie. Waarom Pink Ribbon? „1 op de 8 vrouwen krijgt in haar leven borstkan ker. Ieder jaar krijgen in Nederland zo'n 13.000 vrouwen en 100 mannen te horen dat ze borstkanker hebben. Velen maken het van dichtbij mee. Borstkanker kan ons dus allemaal ra ken. De opbrengst van een evene ment als het onze, gebruikt Pink Rib bon voor het ondersteunen van onder zoeken die erop gericht zijn de kans op het krijgen van borstkanker te ver kleinen en borstkanker zo vroeg mo gelijk te ontdekken. Ook gebruikt de stichting dit geld voor het verbeteren van de zorg voor borstkankerpatiën- ten en hun naasten." Wat houdt het JKW Event in? „Op een unieke locatie in Vlissingen, de zware plaatwerkerij, organiseren we een verrassende en spectaculaire avond met onder andere de volgende ingrediënten: Een uniek interactief en informatief cabaret in combinatie met Pink Ribbon. Een afterparty met een spectaculair feest vol verrassingen. Netwerken onder,het genot van heer lijke hapjes en drankjes. Een Pink wal king diner voor onze VIP gasten. Een roze rad van Fortuin, iedere toegangs kaart geeft kans op unieke prijzen, zo als reizen, kunststukken, bijzondere uitjes, vergelijkbaar met de kavels op de JKW veiling. Aandacht voor ludie ke, creatieve en lucratieve initiatieven van organisaties die geld inzamelen voor Pink Ribbon. We vragen deel nemende organisaties zelf iets origi neels te bedenken waar ze geld mee kunnen inzamelen. Op de avond zelf krijgen zij tijd om dit bedrag aan te bieden aan het goede doel, maar ook om hun actie toe te lichten. Voor de VIP sponsoren bieden we zelfs de mo gelijkheid de actie te laten filmen en die film wordt dan ook getoond op de fundraise op 12 november. Je kunt denken aan auto's wassen voor het goede doel, maar ook een actie in de bedrijfskantine, maar dat laten we aan de creativiteit van de mensen bij die bedrijven over. Het mag dus ludiek, origineel, maar ook lucratief zijn, maakt niet uit. Uiteindelijk zal er spra ke zijn van een fantastische roze wolk vol mogelijkheden voor het goede doel, door zakelijk Zeeland mogelijk gemaakt." Ondernemende jonge mensen Machteld van der Slot is al ruim tien jaar lid van de Junior Kamer Walche ren, een club van 25 ondernemende mensen tot veertig jaar. Met spraak makende netwerkevenementen wordt op treffende wijze recht ge daan aan 'Learning bv doing', het we reldwijde JK-credo. Machteld is in het dagelijks leven werkzaam bij SKF Asset Management Services als consul tant. Advisering van bedrijven bij het opzetten, onderhouden en verbeteren van hun managementsysteem, te den ken aan Kwaliteit, Milieu, (Voed sel) Veiligheid. De oyerige leden van de JKW Pink Ribbori-commissie zijn: Joyce van den Boom (accountan cy bij Schipper OAZ), Anniek Riss- eeuw (leidinggevende bij een kinder opvangorganisatie) Joris Jobse (make laar, Kuub Makelaars), Eric Giesbertz (private banker, Rabobank), Jeroen Botty (locatiemanager, Zeelandhal len) en Remco Bron (ICT consultan cy, So Many Thoughts). Verder is Dennis de Nooijer (JVOZ) als oud-lid van de Junior Kamer Walche ren betrokken bij het nieuwe evene ment, zowel ter ondersteuning als voor de gezelligheid. In de JKW Pink Ribbon commissie komt het Junior Kamer-motto 'Lear ning by doing' onder meer tot uiting in de zin van kennismaken met en er varingen -opdoen- in- een andere- tak van sport dan je dagelijkse werkzaam heden. Iemand zonder commerciële ervaring bijvoorbeeld verwerft in het kader van het nieuwe evenement sponsors en kavels, of iemand zonder financiële achtergrond fungeert als penningmeester. Uiteraard is de ach terliggende gedachte dat de in de Ka mer vertegenwoordigde disciplines ondersteunend zijn. Ieder jaar wordt de JKW-commissie 'ververst' met nieuwkomers. De nieuwe mensen hebben andere inzichten en ideeën. Uiteraard is een goede mix van men sen met en zonder ervaring met dit soort grote evenementen een must. Kennis wordt overgedragen en ge deeld en de nieuwelingen zorgen ie der jaar voor een frisse inbreng. Kaarten kunnen besteld worden via www.jkwevent.nl. of infb@jkweveiU.4il - - V 'U ),i- |SS!i ESP Van links naar rechts: Remco Bron. Eric Giesbertz, Dennis de Nooijer, Anniek Risseeuw, Machteld van der Slot, Joris Jobse, Joyce van den Boom en Jeroen Botty.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 170