Sas van Gent krijgt nieuwe impulsen winkeliers door Henk van de Voorde SAS VAN GENT - „Het is een pilot die uit kan groeien tot een groter ge heel, zodanig dat de woningmarkt in heel Zeeuws-Vlaanderen zich kan fo cussen op Vlaanderen", aldus voorzit terjan Vinke van de ondernemersver eniging Sas*. De ondernemersvereniging Sas* is er alles aan gelegen om Sas van Gent nieuw leven in te blazen. Meer dan ooit wordt het vizier op onze Zuiderburen gericht bij het promoten van het woonklimaat in Sas van Gent. Er is zelfs een speciale website in de lucht ten behoeve van het Vlaam se achterland: www.woneninsas- vangent.be. Met nieuw elan uit het Vlaamse ach terland hoopt de ondernemerskoepel de leefbaarheid en tegelijkertijd de be drijvigheid in de historische grens plaats op te vijzelen. ,,Als de stad nieu we impulsen krijgt wordt het ook aan trekkelijker om nieuwe winkels te openen. Wellicht zitten er tussen de nieuwe bewoners ook ondernemen de mensen die een eigen bedrijf wil len opstarten. Samen met Vitaal Sas en Woongoed Zeeuws-Vlaanderen zijn we aan het onderzoeken hoe het straatbeeld aantrekkelijker kan wor den in Sas van Gent. Niks is onaan trekkelijker dan leegstaande panden in een winkelstraat. Sommige lege eta lages worden tijdelijk ingevuld met exposities. De winkelpanden worden opgeknapt en komen er weer fris bij te staan. We richten ons op flaneren en winkelen. Mensen wandelen graag en Sas van Gent herbergt heel veel leuke plekjes. In samenspraak met de Heemkundige Kring Sas van Gent wordt de koers verlegd en richten we ons veel meer op wandelen in onze stad", verklaart Jan Vinke, in het dage lijks leven directeur-eigenaar van Recht door Zee, een florerend be drijf in visuele communicatie. Onder de naam 'De renaissance van Sas van Gent' is een plan door Woon goed ontwikkeld dat inspeelt op de krimp en dalende bevolking in Sas van Gent. Het plan voorziet onder an dere in een monumentale renovatie van de oudste 41 sociale huurwonin gen in de Vredestraat. Het vormt de start van een reeks projecten in deze krimpgemeente die inzetten op min der woningen met meer kwaliteit, verbetering van de openbare ruimte, een bloeiend verenigingsleven en het zichtbaar maken van de rijke geschie denis van Sas van Gent. Zo is er een project in gang gezet om de vesting werken weer herkenbaar te maken. ,,Sas van Gent is van origine een in dustriestad. Met de komst van de sui De nostalgische haven van Sas van Gent. Jan Vinke: 'Nieuwe impulsen, meer winkels.' wijs gecombineerd worden. Zo wordt het straks #de nieuwe huisves ting voor een brede school, peuter speelzaal, kinderopvang, jeugdhonk, verschillende sportverenigingen en een bibliotheek. Daarnaast zal de ouderenzorg in het gebouw vertegen woordigd zijn evenals GGD Zeeland en het sociaal cultureel werk (wat op dit moment in De Speije en De Rose- laer zit). Het multifunctioneel cen trum krijgt één centrale toegang en Foto: duofoto functioneert daarmee ook als één ge heel. De scholen krijgen ook een in gang aan de achterzijde van het com plex. Naast het multifunctioneel cen trum worden 23 seniorenappartemen ten gebouwd met daarbij een zorgin- ffastructuur voor de Stichting Oude ren Kanaalzone (SOKA). Inmiddels is er overeenstemming tussen de partici panten over het programma. De func ties, de gewenste ruimtes en de lig ging van het gebouw zijn goedge keurd. Dat geldt ook voor de uitvoe ring van het gebouw en de buiten ruimte. De plannen zijn inmiddels ge presenteerd aan de omwonenden, Vi taal Sas, de Stadsraad en de gemeente raad. De architect heeft opdracht ge kregen voor het maken van een defi nitief ontwerp. Als het volgens plan ning verloopt wordt alles dit jaar nog bouwrijp gemaakt. Upgrading De ontwikkelingen komen heel Sas van Gent ten goede. Stimulering van het woon- en werkklimaat zorgt voor een upgrading van het winkelbestand en de voorzieningen. Zo wordt er ook nieuw leven in Sas van Gent als koopstad geblazen. ,,De ondernemers vereniging Sas* is een actieve club met ongeveer 65 leden, waaronder verrassend veel starters; variërend van een internetbedrijf tot kleine winkel tjes. De vereniging behartigt de belangen van de ondernemers in Sas van Gent zo optimaal mogelijk en participeert samen met de gemeente in het over koepelende Vitaal Sas. Deze stichting heeft als doelstelling om de kern Sas van Gent zo aantrekkelijk mogelijk te maken, met name via een florerend woon- en werkklimaat. We organise ren regelmatig bedrijfsbezoeken zoals naar het kassencomplex bij Westdor- pe", vertelt Jan Vinke. kerfabrieken is hier de industrialisatie van Zeeland begonnen. Daar was ruimte voor nodig waardoor de histo rische vestingwerken grotendeels wer den afgebroken. Daarom is het een goede zet dat het Industrieel Museum Zeeland op initiatief van de gemeente Terneuzen in 1 van de suikerloodsen komt." Sociaal-Maatschappelijk hart De gemeente Terneuzen wil samen met Woongoed Zeeuws-Vlaanderen een sociaal-maatschappelijk hart creë ren in het gebied aan de Canadalaan in Sas van Gent. De locatie van het multifunctioneel centrum ligt in het hart van Sas van Gent op de grens van oude vestingwerken. Vanuit het cen trum is er een duidelijke route naar het nieuwe complex. Deze route ein digt in het centrale hart van het multi functionele gebouw. Dit hart beslaat meerdere, verdiepingen en er grenzen verschillende functies aan. Hier kun nen toekomstige gebruikers en bezoe kers elkaar'zien en ontmoeten. Nu zijn accommodaties zoals scholen, cul tureel centrum en spoitvoorzieningen nog verspreid over de kern en onder hevig aan achteruitgang. Aan de Cana dalaan zullen functies op gebied van wonen, zorg, welzijn, sport en onder Foto: Henk van de Voorde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 169