De toeristische potentie van Terneuzen toerisme -/^erne^ o 21 Met jaarlijks ruim een mil joen bezoekers, is Zeeland de meest toeristische provincie van Nederland. De gemeente Ter- neuzen heeft alle potentie om mee aan tafel te zitten, vindt di recteur Nynke van der Ploeg van de VW Zeeuws-Vlaanderen. 'Maritiem Terneuzen', met name daarin schuilt volgens haar de toe ristische aantrekkingskracht van de Scheldestad. Maar er is meer. door Peter Oggel TERNEUZEN - Eigenlijk vindt Nynke van der Ploeg het verhaal wel illustratief voor Terneuzen. Een paar weken geleden krijgt ze een telefoon tje van oude (studie)vrienden. Of ze een afspraakje kunnen maken, want ze zijn op vakantie in Terneuzen, nou ja, om precies te zijn: op de mini- camping 't Sluisje in Hoek. "En ze hebben het daar ontzettend naar de zin gehad", vertelt de voor- vrouwe van de VVV Zeeuws-Vlaan deren. "Een oase van rust. Een prach tige boomgaard met oude fruitbo men. Een leuke, relaxte sfeer. De kin deren konden er paardrijden. Er zijn uitstapjes gemaakt. Kortom, het hele gezin heeft er een prima vakantie ge had." Recreatie en toerisme is met industrie en landbouw één van de belangrijkste economische pijlers van Zeeuws-Vlaanderen. Zon, zee en strand vormen er traditioneel de be langrijkste trekkers, maar Nynke van der Ploeg kijkt er al lang niet meer van op als de kust wordt ingeruild voor het Zeeuws-Vlaamse 'binnen land'. Keuze en mogelijkheden zat. Neem Terneuzen. De Stad van de Vliegende Hollander heeft, zo geeft ze aan, meer te bieden dan menigeen zou denken. Van der Ploeg: "Als in woner zie je dat doorgaans zelf niet zo direct. Maar het is gewoon een kwestie van goed kijken. In Terneu zen is echt veel te doen. Neem alleen maar de Westerschelde, de sluizen en het Portaal van Vlaanderen. Voor ons zijn schepen dagelijkse kost, maar de meeste mensen zien ze zelden. Voor hen is naar de bootjes kijken een ech te belevenis, zeker als ze die stoere zeereuzen soms bijna kunnen aanra ken. Dat is een openbaring. De Schel- deboulevard is geweldig voor een wandeling, en de Beeldenroute heeft de aantrekkingskracht alleen maar ver groot." Kracht De kracht van Terneuzen schuilt, do ceert Nynke van der Ploeg, ook in wijzigingen in het vakantiepatroon. Landelijk onderzoek toont aan dat in het bijzonder 50-plussers -een groep met veel vrije tijd- de vakantiestro men in toenemende mate domineren. Ruim tachtig procent in de 'derde leeftijd' neemt drie (korte) vakanties per jaar. Dat patroon houden ze vol tot hun zeventigste, een periode van een jaar of twintig dus. Bovendien: ze stellen andere eisen aan vakantie en vrije tijd dan jongeren. Ze fietsen, wandelen, bezoeken bezienswaardig heden. Staat status centraal bij de jon geren, ouderen hechten op vakantie meer aan beleving. Nog een pluspunt je: ze hebben doorgaans wat te beste- Nynke van der Ploeg vindt de ge meente Terneuzen best een ontdek king waard. Weliswaar geen histo risch centrum, maar in de soms verstil de dorpen en in de polders ligt de cul tuur-historie haast voor het oprapen. "Er is voldoende verblijfsaccommoda- tie. Hotels in verschillende prijsklas sen, campings en zeker ook steeds meer bijzondere bed&breakfasts. En vergeet niet dat Terneuzen ook als uit valsbasis heel geschikt is. Je kunt er let terlijk alle kanten op. Als VVV probe ren we het verblijfstoerisme ook te sti muleren met arrangementen, gekop peld aan fietsen en wandelen. De fiets- voorzieningen zijn hier fantastisch en daar profiteren met name veel Belgen van." Natuurlijk valt er nog wel wat te ver beteren. Wat meer bijzondere, restau rants of opvallende winkeltjes zouden Terneuzen niet misstaan. Maar de grootste kracht van de Scheldestad ziet Van der Ploeg toch vooral in het maritieme karakter. Daar moet Ter neuzen meer uit kunnen halen, ge looft ze. "Terneuzen heeft eigenlijk al tijd met de rug naar het water ge leefd. Daar komt nu wat verandering in, maar er kan nog veel meer. Kijk eens naar de Scheldeboulevard. Daar is altijd beweging, met fietsers, wande laars en mensen die* lekker op een bankje zitten. Water trekt altijd. Ja, dat is toch het bestselling point van Terneuzen." e^e Terneuzen heeft een 'zeer behoorlijke' jachthaven straling, en dat geldt ook het nieuwe sportcentrum Vliegende Vaart. Axel ontwikkelt zich als buitensport- en outdoorcentrum. Terneuzen hoopt in de komende jaren niet zonder re den op een nominatie voor de lande lijke titel Sportstad. Thema's "Als je alles optelt, is er in Terneuzen een hele hoop te doen", zegt Van dei- Ploeg. In haar werkkamer legt ze wat toeristische folders op tafel: fiets- en wandel routes, culinaire ge neugten, de gewassen- route, mede ter ont dekking van het ka rakteristieke polder landschap. Ze noemt de thematisering van de Terneuzense ker nen, bedacht en uitge voerd om de (monu mentale) dorpen toe ristisch letterlijk een eigen smoel te geven. En dus profileert Bier vliet zich als geuzen stad, zet Zaamslag zich in de kijker als stropielekkersdurp en is Philippine mossel dorp. Van der Ploeg: "Onderschat dat niet! De mosselcultuur in Philippine is goed voor honderdduizen den bezoekers per jaar. Dat moetje vast- Nynke van der Ploeg: 'Er is een hoop te doen in Terneuzen.' Foto: duofoto houden, bijvoorbeeld door er ook de ver- De fikse financiële injectie in de ver- is hersteld, inclusief een aantal forten. blijfsrecreatie stimuleren." nieuwing en uitbreiding van het Por- Snowbase bijvoorbeeld staat eveneens Het klinkt haast als een lokkertje in taal van Vlaanderen is daar een voor- garant voor een bovenregionale uit- één van de VVV-brochures, maar den. De toeristische potentie van de gemeente Terneuzen is niet nieuw. Kansen volop, concludeert al in 2005 het rapport 'Visie op toerisme en plat telandsontwikkeling in Terneuzen'. Het is, aldus de opstellers van de nota, vooral een kwestie van grijpen. In de afgelopen vijf jaar heeft Terneuzen dat als grootste stad van Zeeland ook ter harte genomen. De gemeente, Van der Ploeg onderschrijft dat ook, profileert zich in toenemende mate. beeld van. Het Portaal compenseert bovendien één van Terneuzense te kortkomingen uit de toeristische nota van 2005: de attractie mikt op 12.000 bezoekers per jaar en is daarmee een bovenregionale trekker. Maar behalve in het Portaal van Vlaanderen is er in stad en platteland van Terneuzen meer geïnvesteerd om toerist, consument en bezoeker te be hagen. De Staats-Spaanse linie in de driehoek Axel, Zuiddorpe, Koewacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 163