Cluster van bio-energie centrales biopark 20 www.pietersgroede.nl Zeeland heeft een belangrijke groeipotentie. De provincie heeft een sterke industrie- en dienstensector waarin samen meer dan 140.000 mensen werk zaam zijn. De Zeeuwse regio draagt bovengemiddeld bij aan de Nederlandse economie en tege lijkertijd liggen er kansen voor verdere groei, via bijvoorbeeld het Biopark Terneuzen. door Henk van de Voorde TERNEUZEN - De Stichting Bio park Terneuzen, de organisatie die zich onder meer richt op de ontwik keling van duurzame koppeling (smartlinks) tussen bedrijven in de Ka naalzone van Terneuzen, is druk be zig met de ontwikkeling van een clus ter van bio-energie centrales op de Axelse Vlakte. De firma Lijnco Green Energy laat momenteel een 10 Mw biomassacentrale bouwen op het Eco- park Terneuzen en Energy@work hoopt op korte termijn met de bouw van een 10 Mw 2e generatie biomassa centrale te beginnen op het nieuwe bedrijventerrein op de Axelse Vlakte. Daarnaast bestaan er nog andere initia tieven die afhankelijk van het verkrij gen van SDE subsidie in gang zullen worden gezet. SDE staat voor Stimu lering Duurzame Energieproductie en wordt verstrekt door het Agent schap NL. Dit is een onderdeel van het ministerie van economische za ken. De geplande biomassacentrales produ ceren energie uit bijvoorbeeld dierlij ke meststromen en agrarische reststro men. Biomassacentrales worden steeds populairder, omdat ze een mi lieuvriendelijke variant vormen op de traditionele C02 producerende gas- en steenkoolcentrales. Bij de produc tie van energie blijft een behoorlijke hoeveelheid restwarmte over. Bio park Terneuzen wil dat deze rest warmte zo min mogelijk wordt ver spild en zoekt daarom partijen die de restwarmte kunnen gebruiken. Duur zame invulling van de Zeeuwse ha ven- en industriegebieden en cluste ring van (duurzame) bedrijvigheid in de kanaalzone worden zowel door ho gere als lagere overheid gestimuleerd. Restwarmte Restwarmte is ideaal voor bedrijven die zélf een grote behoefte hebben aan warmte of stoom, bijvoorbeeld als onderdeel van het productieproces of voor het verwarmen van grote be drijfshallen. We denken hierbij vooral aan bedrijven actief in de bio-geba- seerde industrie, procesindustrie of le vensmiddelenindustrie. Mogelijk pro duceren deze bedrijven zelf ook rest stromen, die als grondstof door der den weer duurzaam kunnen worden ingezet. Op de Axelse Vlakte bijvoor beeld loopt al een geslaagd Biopark- project waarbij restwarmte en C02 van kunstmestfabriek Yara Sluiskil via een ondergronds buisleidingsysteem worden geleverd aan Glastuinbouw Terneuzen. Dit glastuinbouwgebied is hiermee een van de duurzaamste glastuin- bouwlocaties van Nederland. Binnen dit project bestaat nog de behoefte aan bruikbare C02 die bedrijven als gevolg van hun productieproces als reststroom produceren. Op de Axelse Vlakte heeft havenbe drijf Zeeland Seaports, participant in Biopark Terneuzen, momenteel 70 hectare haven- en kadegebonden ter rein beschikbaar voor bedrijven die passen binnen het Bioparkconcept. De Axelse Vlakte ligt direct aan het Kanaal van Terneuzen naar Gent en beschikt met de Autrichehaven over een insteekhaveir met een diepgang van 12,5 meter en een kadelengte van circa 900 meter. Daarnaast wordt het gebied ontsloten door een goederen- spoor, prima achterlandverbindingen over het water én ligt het dicht bij de Tractaatweg en Westerscheldetunnel waardoor rechtstreeks transport over de weg richting het Zuiden en de rest van Nederland mogelijk is. Economische voordelen Biopark Terneuzen is in februari 2007 opgezet als 'Smart Link'-initia- tief dat op een nieuwe manier toe werkt naar agro-industriële duurzaam heid. Het project maakt gebruik van de economische voordelen en kennis overdracht tussen gekoppelde bedrij ven in het gebied. Door bedrijven op een slimme manier te verbinden, sti muleert en faciliteert Biopark Terneu zen de exploitatie van synergieën tus sen de partnerbedrijven - met name de mogelijkheid om eikaars bijproduc ten en afvalstromen uit te wisselen en bij eigen processen toe te passen als aanvullende grondstoffen of energie bronnen. Dit draagt bij aan de produc tiviteit, het behoud van niet-duurza- me bronnen en verminde ring van de impact op het milieu. Als havenautoriteit is Zee land Seaports verantwoorde lijk voor het beheer en de ontwikkeling van de havens in de regio Zeeland. Zee land Seaports is een onafhan kelijke non-profitorganisatie die in 1998 is ontstaan uit een fusie van de havens van Vlissingen en Terneuzen. De havens zijn strategisch ge legen in de uitmonding" van de Westerschelde tussen Rotterdam en Antwerpen. Met zijn open verbinding naar de Noordzee en het Rijn-Scheldekanaal is Zee land Seaports het knoop punt voor zowel de wereld wijde lijnvaartroutes als de Europese binnenlandse wa terwegen. Jaarlijks wordt hier van zo'n 7000 zee schepen en 23.500 binnenlandse sche pen ruim 60 miljoen ton vracht afge handeld. Luchtfoto van het gebied. Foto: duofoto Foto: duofoto in aanbouw. ontwerpen - drukken - printen - personaiiseren - afwerken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 162