geen concessies doet cultuur 15 169 ad 'Niet alles uit een boek is in een film te vatten' BUDAPEST Jongerenjury kent film Cell 211 unaniem MovieSquad Award toe REIZEN y 4-daagse vliegreis Precious-actrice en Jean Claude Carrière ontvangen awards oad.nl/budapest WEEKENDTOPPER zaterdag 18 september 2010 al zijn collega's. hele wereld." De vermaarde Fran se scenarist Jean-Claude Carrière, gisteren 79 jaar geworden, kreeg de Lifetime Achievement Award, de oeuvreprijs van het festival. Frans Afman, lid van de raad van toezicht, reikte de prijs uit en wees op het belang van scenarioschrij vers. „Het scenario is de blauw druk van de film. Een slecht scena rio kan nooit een goede film ople veren." Afman noemde Carrière de belang- rijkse scenarioschrijver die er is. „Zijn verdiensten zijn zó groot, dat hij eigenlijk twee Lifetime Achieve ment Awards zou moeten krij gen." „Geef me dan een tweede le ven", reageerde de laureaat zelf. Omdat zijn vak nog altijd wordt ondergewaardeerd, droeg hij de prijs op aan al zijn collega's. Eerder was er gistermiddag een 'historisch moment', toen Carrière voor het eerst na het zien van The 4 Wall zijn reactie gaf op het eind foto's Lex de Meester product, in het bijzijn van regis seur Clement Gharini. „Het is de eerste keer dat ik écht een filmver sie van dit toneelstuk zie. Ik ben ook aangenaam verrast door de ca meravoering, het decor en de muziek complimenteerde Car rière. Hij manifesteerde zich in het korte nagesprek als een rasverteller en benadrukte het belang van sce naristen. „Schrijvers kunnen hun boek niet in film omzetten, want zij spreken een heel andere taal." VLISSINGEN - De Spaanse film Cell 211 van regisseur Daniel Monzón over een opstand in de gevange nis, kreeg gisteravond door de jon gerenjury bij Film by the Sea de MovieSquad Award toegekend. „Uit de elf films die wij beoordeel den, hebben wij er drie genomi neerd voor de prijs", hielden Simo- ne Maas, Gijs van Luinen, Lieke van Rossum, Laura Tjodikromo en Yade Rotte de spanning er nog even in. De andere genomineer den waren: Brotherhood en Exit through the giftshop. Slechts eentje kon de beste zijn: Cell 211. Daar was de jongerenjury het unaniem over eens. De waardering voor de ze film geldt 'verschuiving van sympathie voor de personages en het sterke acteerwerk waardoor ty pes zich tot werkelijke karakters ontwikkelen'. De prijs - 2000 euro voor promotie van de film onder jongeren - werd in ontvangst geno men door Hans Kok van Arti Film. Cell 211 gaat op 4 november lande lijk in première. door Ali Pankow VLISSINGEN - Boekverfilmingen staan centraal bij Film by the Sea. De bekende filmmaker James Ivo ry geldt als een deskundige op dit gebied. Hij heeft enkele zeer beken de boekverfilmingen op zijn naam staan, waaronder A room with a view en Remains of the Day. Ivory's nieuwste film The City of your Final Destination beleefde de ze week in Vlissingen de Bene- lux-première en daarbij was de re gisseur zelf aanwezig. „Als je uitgaat van een boek en je hebt bewondering voor de schrij ver is er geen reden om enorme veranderingen aan te brengen. Je vertelt met film wat de schrijver heeft bedoeld, maar in een andere versie", aldus Ivory. Een moeilijkheid bij het verfilmen van een boek acht hij het feit dat de voortdurende gedachtenstroom van een personage niet direct visu eel te maken is. Daar komt, vol gens Ivory, de creativiteit van de ci neast om de hoek kijken. In tegen stelling tot veel van zijn voorgaan de films die gebaseerd zijn op ro mans die tot de wereldliteratuur, behoren, kan dat van het boek The City of your Final Destination van Peter Cameron niet worden ge zegd. „Ik kreeg het tijdens een par ty in New York door een vriend in mijn jaszak geduwd. Het verhaal Filmmaker James Ivory sprak me aan", zegt Ivory. Ook de scenariste met wie hij al jaren sa menwerkt, Ruth Prawer Jhabvala, bleek enthousiast. Het verhaal speelt voor een belangrijk deel in Uruguay, maar de opnamen daar voor werden gemaakt in Argenti nië. „Het filmklimaat is daar gun stiger", weet Ivory. Schrijver Came ron heeft daar één keer de set be zocht. „Hij is enthousiast over het eindresultaat", zegt de regisseur. Voor hem is dit de eerste film die maakte sinds de dood van zijn vas te producent Ismail Merchant, die eind 2005 oveleed. „In de geest was hij bij ons. Het was een feest je, waar hij graag bij was geweest." Ezeltjesdag, met onder meer een wande ling door de Margarethapolder, een lunch bij de kinderboerderij en een ezelstoelen dans. Opgave en/of vragen: 0115 617462 of kinderb@tragel.nl Kinderboerderij Terneuzen, 9.30-16.00 uur. Veere Beklimmen toren en bezichtigen kerk en muziek-installatie van Dies Ie Due. Grote Kerk 11.00-17.00 uur. Yerseke Mosselfeest van de rotaryclubs Goes en Goes Reimerswaal met vaartocht over de Oostschelde. Opbrengst voor de Red dingshonden Werkgroep Zeeland. Op stappen in Yerseke, 14.30 uur. Aanmelden via www.mosselfeest.com. Zierikzee Psalmzangavond met niet-ritmische psal men uit de berijmingen 1773 en Datheen Nieuwe Kerk, 19.30 uur. Catwalk Zierikzee. Shows om 12.00 en om 15.00 uur. Op de locatie van de Histo rische Spelen Zierikzee. ZONDAG Middelburg Lezing van het Humanistisch Verbond on der de titel Effectief Communiceren. Spre ker is Richard Kwakernaak. Kantine Zorgstroom, Breestraat 15, 10.15 uur, inloop vanaf 09. 45 uur. Kamperland Zeeuws Planetarium. Wisselende tijden geopend: www.zeeuwsplanetarium.nl Kwadendamme Poolse fruitplukmis met Poolse priester en latijnse zang, Heilige Bonifatiuskerk, 10.45 uur. Oostkapelle Zeeuwse nazomer fair met ruim 120 deel nemers. Buitenplaats Ipenoord, 10.00 tot 18.00 uur. Ritthem Rondleiding in en om het oudste zeefort van West-Europa, Fort Rammekens. 14.00 uur, t/m 26 september. Het fort is geopend van 13.00-17.00 uur. Veere Beklimmen toren en bezichtigen kerk en muziek-installatie van Dies Ie Due. Grote Kerk 11.00-17.00 uur Vlissingen Opening expositie Coen met eenC. Vrij werk van Coen Hamelink met muziek als thema. Tijdens de opening treedt Winnie op- De Piek 15.00-18.00 uur Budapest wordt door de Donau gescheiden in twee stadsdelen; Buda en Pest. Buda bestaat uit een wirwar van straatjes en sfeervolle pleintjes. Pest is het levendige centrum van de stad met vele winkelstraatjes, eetgelegenheden, het parlementsgebouw en het grootste deel van de 80 musea die de stad telt! U verblijft in hotel Eben*** o.b.v. logies ontbijt met een gunstige ligging ten opzichte van het centrum. Vertrek vanaf Amsterdam op diverse data in november t/m maart. Reisnummer: CVBD60-05 per persoon Vraag naar de voorwaarden bij uw ANVR-reisadviseur of kijk op oad.nl/budapest anvr 'ffp Bel 0900-8482 (0,15pm) of ga naar uw ANVR-reisbureau. Deze spectaculaire aanbieding is alléén boekbaar op zaterdag 18 en zondag 19 september. VOL VOL!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 15